Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Συναρτήσεις] Χρονόμετρο στο excel..

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-11, 18:02
Lefteris
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Χρονόμετρο στο excel..

Καλησπέρα σε όλους!

Όλο περίεργες ιδέες μου έρχονται στο project που δουλεύω αυτές τις μέρες......

Μήπως υπάρχει κάποια συνάρτηση που με το πάτημα κουμπιού, να χρονομετρεί και με το πάτημα πάλι να σταματάει ο χρόνος;(χρονόμετρο)

Φιλικά

Λευτέρης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gr8styl : 21-05-11 στις 12:37. Αιτία: Change prefix
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-11, 19:47
Το avatar του χρήστη gr8styl
Super Moderator
Όνομα: Θανάσης Στυλιανίδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Περιοχή: Βρυξέλλες, Βέλγιο
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Λευτέρη,
το θέμα έχει απαντηθεί εδώ http://www.ms-office.gr/forum/excel-...tin-excel.html
Το φόρουμ διαθέτει και αναζήτηση για τα μέλη του
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-11, 20:47
Όνομα: ΤΖΙΜΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Λευτέρη σου επισυνάπτω σχετικό αρχείο με τον κώδικα όπου με είχε βοηθήσει ο Τάσος.Μάλιστα μπορείς να προσαρμόσεις τον κώδικα βάζοντας ή όχι χρονικό όριο.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το συμβάν Timer απενεργοποιείται όταν εκτελείς κάποια άλλη ενέργεια στην Excel.
Φιλικά
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ_ΧΩΡΙΣ_ΟΡΙΟ.xls (30,0 KB, 92 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-11, 08:18
Lefteris
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Καλημέρα και ευχαριστώ και τους δυό σας πολύ.

Θανάση λίγα πράγματα ξέρω για το forum(σαν νέο μέλος), αλλά ξέρω πως έχει και αναζήτηση, επειδή την χρησιμοποιώ πάρα πολύ. Πατώντας χθές στην αναζήτηση. "χρονόμετρο στο excel",δεν μου έδινε αποτέλεσμα. Το ίδιο και πρίν λίγο(με παρέπεμπε στο δικό μου θέμα). Μήπως κάνω κάτι λάθος; Ακόμα να πώ πως η ερώτησή μου έλεγε χρονόμετρο με συναρτήσεις, επειδή δεν ξέρω τίποτα από κώδικα. Το θέμα με το χρονόμετρο του Τάσου το είχα βρεί ψάχνοντας στο Google, αλλά επιδή είχε κώδικα, είπα να ρωτλησω για συναρτήσεις.

Τζίμη, αφού δεν μπορώ, από ότι κατάλαβα να χρησιμοποιήσω συναρτήσεις, να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το δικό σου ή του Τάσου σε ένα δικό μου πρόγραμμα.(1)Δεν ξέρω άν μου το επιτρέπετε και 2) Δεν ξέρω πως να το κάνω!!!!!!)
Εγώ θα ήθελα σε ένα κελί να κάνω start & stop και στο διπλανό να μετριέται ο χρόνος. Αυτό θα γίνεται σε όλη τη στήλη και για πολλά κελιά...(Αν θέλετε δείτε το συνημένο.) Γίνεται;

Φιλικά

Λευτέρης.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ ΤΕΣΤ.....xls (15,0 KB, 65 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-05-11, 11:28
Το avatar του χρήστη gr8styl
Super Moderator
Όνομα: Θανάσης Στυλιανίδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Περιοχή: Βρυξέλλες, Βέλγιο
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή Χρονόμετρο με συναρτήσεις χωρίς VBΑ

Λευτέρη,
δες στο συνημμένο την πρότασή μου για Χρονόμετρο με συναρτήσεις και χωρίς VBΑ

Αξιοποίησα την πρόταση του φίλου Τάσου από τα χρήσιμα για Timestamp

Τώρα όσον αφορά την αναζήτηση
Μην χρησιμοποιείς εισαγωγικά και προσπάθησε να γράφεις σπάνιες λέξεις
πχ αν αναζητήσεις χρονόμετρο θα σου δώσει 6-7 θέματα (από όλες τις ενότητες Excel VBA Access κλπ) αν αναζητήσεις "Χρονόμετρο στο Excel" θα σου δώσει μόνο το δικό σου θέμα.

Πες μας αν σε καλύπτει το συνημμένο και αν κάτι δεν είναι κατανοητό, ρώτα στο φόρουμ

Τα λέμε
Θανάσης
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls Chrono_noVBA.xls (56,0 KB, 104 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-05-11, 12:04
Lefteris
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Θανάση καλημέρα και σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Θεωρώ πως η δουλειά σου αυτή, θα φανει χρήσιμη σε πολλούς με πρώτον εμένα.
Δουλέυω στο δικό μου project και με πιέζει ο χρόνος για αυτό δεν το κοιτάω τώρα αναλυτικά
Κοίτα το λίγο, γιατί με το που το ανοίγεις, δημιουργεί κυκλική αναφορά στο D6.
Πάντως ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! Εξαιρετική δουλειά!

Φιλικά

Λευτέρης.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-05-11, 12:13
Το avatar του χρήστη gr8styl
Super Moderator
Όνομα: Θανάσης Στυλιανίδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Περιοχή: Βρυξέλλες, Βέλγιο
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEFTERIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα το λίγο, γιατί με το που το ανοίγεις, δημιουργεί κυκλική αναφορά στο D6.
Άλλαξε τις διαδοχικές προσεγγίσεις σε 1 στο
Μενού/Επιλογές καρτέλα Υπολογισμός.

Καλή συνέχεια και ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-05-11, 13:18
Lefteris
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Τό έκανα και ο.κ!
Θα μελετήσω αύριο στο σπίτι τις συναρτήσεις για να καταλάβω πως γίνεται...
Αυτό με τις διαδοχικές προσεγγίσεις, τι ακριβώς κάνει φίλε;

Τα λέμε
Λευτέρης.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-04-17, 09:50
Όνομα: Γιαννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 17-05-2016
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Χρονόμετρο στο Excel
Γεια χαρά σε όλους . Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο ms – office. Με λένε λοιπόν Γιάννη Παπαδόπουλο και ασχολούμαι χρόνια τώρα ερασιτεχνικά με την παρατηρησιακή αστρονομία – αστροφωτογραφία. Τις συννεφιασμένες όμως και κρύες νύχτες του χειμώνα τα τελευταία χρόνια, φτιάχνω στο Excel προγράμματα (αστρονομικού ενδιαφέροντος). Δεν έχω την παραμικρή εκπαίδευση στον προγραμματισμό αλλά τα βρήκα «όλα» σιγά – σιγά από το διαδίκτυο και αφού είχε το Excel (του 2007) το κομπιούτερ, άρχισα να πειραματίζομαι και το αποτέλεσμα ήταν ότι, σαν να μη με έφτανε το γεγονός ότι ήμουν έτσι κι αλλιώς ερασιτέχνης αστρονόμος, κόλλησα τώρα για τα καλά και το μικρόβιο του ερασιτέχνη προγραμματιστή. Έχω φτιάξει και ένα αρκετά μεγάλο πρόγραμμα το οποίο το παίρνω μαζί μου στο τόπο της παρατήρησης και με αυτό κάνω το εξής. Αν το τηλεσκόπιο μου κοιτάζει ένα αόρατο δια γυμνού οφθαλμού στόχο και θέλω από αυτόν να δω έναν άλλο επίσης αόρατο δια γυμνού οφθαλμού στόχο, πληκτρολογώ το όνομα του νέου στόχου και αυτομάτως έχω το πόσες μοίρες νότια ή βόρεια, και πόσες ώρες ανατολικά ή δυτικά θα μετακινήσω το τηλεσκόπιο για να τον σημαδέψω. Εννοείτε φυσικά ότι το τηλεσκόπιο είναι προσαρμοσμένο επάνω σε ειδικές βάσεις οι οποίες εκτός του ότι το κρατάνε γερά επάνω στον στόχο, μπορούν να υποστηρίξουν και τέτοιου είδους χρήση. Δηλαδή να στοχεύουμε αντικείμενα του βαθέως ουρανού, κάνοντας χρήση των ουράνιων συντεταγμένων. Στις αζιμουθιακές συντεταγμένες όμως η τιμή τους αλλάζει με το πέρασμα της ώρας λόγο της περιστροφής της Γής. Αν δηλαδή σημαδέψεις ένα άστρο και διαβάσεις τις ενδείξεις στους δίσκους θέσης του αζιμούθιου και του ύψους, αυτές σε λίγα μόνο δευτερόλεπτα της ώρας θα αλλάξουν διότι το άστρο μετακινήθηκε. Στο πρόγραμμα λοιπόν που έχω φτιάξει, τον χρόνο που πέρασε τον πληκτρολογώ και με το πάτημα του enter έχω το αποτέλεσμα.
Θέλω λοιπόν το εξής. Ένα χρονόμετρο το οποίο με το πάτημα «Έναρξη» να αρχίσει από το 0 και να γράφει δευτερόλεπτά. Μου κάνει αν γράφει μόνο δευτερόλεπτα, χωρίς λεπτά ή ώρες. Αν μείνει μία ώρα πχ χωρίς να μηδενιστεί, να μην γράψει 01:00:00 αλλά να γράψει 3600. Εάν βγάζει Ώρες : Λεπτά : Δευτερόλεπτα και αυτό γίνεται, αρκεί να βγάζει σε ένα κελί μόνο τις Ώρες, σε άλλο τα λεπτά και σε άλλο τα Δευτερόλεπτα. Επίσης μου κάνει και η περίπτωση να βγάζει σε ένα κελί τον χρόνο στην δεκαδική μορφή του. Την μιάμιση ώρα πχ αντί να την γράφει 01:30:00 να την γράφει 1,5. Έτσι κι αλλιώς και τον χρόνο και τις μοίρες που και αυτές διατυπώνονται σε μοίρες - λεπτά – δευτερόλεπτα μετατρέπονται στην δεκαδική μορφή για γίνουν οι πράξεις στο πρόγραμμα.
Επίσης θα μου έκανε τέλεια και ένα πρόγραμμα που κατέβασα από εσάς σε ένα φύλλο του Excel, με τίτλο ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ_ΧΩΡΙΣ_ΟΡΙΟ. Όμως έχει δύο προβλήματα που πρέπει να επιλυθούν.
1) Δεν λειτούργει και βγάζει το εξής μήνυμα.
«Δεν είναι δυνατή η εκτέλεση της μακροεντολής ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ_ΧΩΡΙΣ_ΟΡΙΟ. Η μακροεντολή μπορεί να μην είναι διαθέσιμη σε αυτό το βιβλίο εργασίας ή μπορεί να έχουν απενεργοποιηθεί όλες οι μακροεντολές.»
2) Φαίνεται ότι βγάζει σε ένα κελί το αποτέλεσμα διότι στο κελί F1 γράφει 0:00:0 . Αυτό βέβαια είναι αυτό που δεν μου κάνει, αλλά αν λειτουργούσε και μου λέγατε πώς να πάρω από το συγκεκριμένο κελί έναν έναν τους τρείς αριθμούς που διατυπώνεται η ώρα και να τους βάλω εγώ σε τρία κελιά θα έλυνα το πρόβλημα. Και ομολογώ ότι αυτή η λύση για εμένα θα ήταν η καλύτερη, γιατί κάνοντας το μόνος μου θα μάθω και κάτι άλλο, όμως έχω ενδοιασμούς μήπως δεν καταλάβω κάτι καλά και γίνω ενοχλητικός.
Σας ευχαριστώ Γιάννης Παπαδόπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-04-17, 12:41
Το avatar του χρήστη Spirosgr
Συντονιστής
Όνομα: Σπύρος Τσιλιγιάννης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 22-11-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.321
Προεπιλογή

Γιάννη καλώς όρισες στο ms-office.gr

Φαντάζομαι, οτι έχω καταλάβει τι ζητάς και υπάρχει μια λύση στο πιο κάτω βιβλίο...

Χρησιμοποίησα κώδικα, βασισμένο σε ένα άλλο χρονόμετρο που έχω ανεβάσει και τύπους...
Θα πρέπει, να βάλεις το έργο σου σε .xlsm (Save As) για να μπορεί να εκτελέσει τον κώδικα.
Ακόμα, θα πρέπει από τις Options του προγράμματος, να ενεργοποιήσεις τις μακροεντολές,
Σφάλμα: «Δεν είναι δυνατή η εκτέλεση της μακροεντολής.....»

Δοκίμασέ το και τα λέμε.

Αλλαγή αρχείου:

Εκ παραδρομής, (στο αρχικό αρχείο), ξεχάστηκαν 2 σημαντικές γραμμές κώδικα,
οι οποίες απαγορεύουν στα κουμπιά, να «ξανατρέξουν»
πριν ολοκληρωθεί ένας πλήρης κύκλος Αρχή - Τέλος...

Στην Εντολή Sub StartTimer() Προστέθηκε η γραμμή:
If Sh1.Cells(4, 3).Value = "Calculating..." Then Exit Sub

Στην Εντολή Sub EndTimer() Προστέθηκε η γραμμή:
If Sh1.Cells(4, 3).Value <> "Calculating..." Then Exit Sub
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsm Timer.xlsm (24,1 KB, 31 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spirosgr : 18-04-17 στις 17:23. Αιτία: Αλλαγή Αρχείου...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Ετικέτες
novba, time, χρονικό διάστημα, χρονόμετρο, ώρες


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρονόμετρο gmax Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 20 12-11-13 11:42
Χρονόμετρο -Private Sub Form_Timer alex Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 07-03-13 21:22
[ Φόρμες ] Χρονόμετρο αντίστροφης μέτρησης dimitris p Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 29-11-12 13:09
[Συναρτήσεις] Χρονόμετρο στην Excel manolis Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 16 05-04-11 16:04
Σταμάτημα του συμβάν "με το χρονόμετρο" ileon Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 27-11-10 01:32


Η ώρα είναι 02:20.