Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Υποφόρμες ] Σύνδεση υποφόρμας με κουμπί

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-10, 22:53
Όνομα: Γιώργος Στραβοπόδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 22-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή Σύνδεση υποφόρμας με κουμπί

Όπως σωστά έχει γραφτεί σε άλλο θέμα στο φόρουμ ο καλύτερος τρόπος να έχουμε πολλές υποφόρμες σε μία φόρμα είναι η χρήση των tabs.
Υπάρχει η περίπτωση όμως μία υποφόρμα για κάποιο λόγο να θέλουμε να ανοίγει σε χωριστό παράθυρο (πχ. λόγω μεγέθους) όπως μου έτυχε εμένα.
Ψάχνοντας βρήκα τη λύση στο παράδειγμα που επισυνάπτω και που είναι αρκετά παλιά.
Έκανα μερικές προσθήκες για να αποφευχθούν μηνύματα λάθους σε μερικές συνθήκες που δεν είχε προβλέψει (ή ασχοληθεί αρκετά) ο δημιουργός.

Επαναλαμβάνω όμως ότι πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο όταν απολύτως απαραίτητο.
Φυσικά οποιαδήποτε βελτίωση είναι καλοδεχούμενη.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb DemoAnotherForm_EditedByMistirios.mdb (376,0 KB, 98 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-11, 16:32
Όνομα: Σπύρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2011
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Έχω μια ερώτηση για το παράδειγμα. Ανοίγοντας την form1Main έχω f1,f2,f3 και την υποφόρμα form2subform.

θέλω να κάνω το εξής:

Να πατήσω ένα κουμπί για προσθήκη στοιχείων στην υποφόρμα και όταν ανοίξει η υποφόρμα να δείχνει f1,f2, τα πεδία της υποφόρμας να είναι κενά για να δεχθούν την νέα εγγραφή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ippotis : 08-02-11 στις 20:16.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-11, 18:44
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλησπέρα...
Σπύρο τα τρία και μοναδικά πεδία του πίνακα Table1 δηλ. τα [f1], [f2], [f3], εμφανίζονται στην Form1! Εσύ που θες να πας το [f1] ;΄

Με τιμή

Νίκος Δ.

Υστερολόγιο : (Ι) Η σχεδίαση της εφαρμογής ανήκει κοντά στην αρχή της δεκαετίας του 2000 ( Εισαγωγή στη visual Basic for Applications , Access 2000 -Κλειδάριθμος). Σήμερα η σχεδίαση απαιτεί καρτέλες. Δείτε τις προτάσεις - παραδείγματα της Access 2007.

(ΙΙ) Η απάντησή μου φαίνεται "πέρα βρέχει" διότι ο αγαπητός μας Σπύρος - μέσω διόρθωσης - άλλαξε επι της ουσίας την ερώτησή του. Σπύρο ! Εφόσον υπάρχει απάντηση ΔΕΝ διορθώνουμε, παρά μόνο ορθογραφικά λάθη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Meteora : 14-02-11 στις 09:22. Αιτία: Διευκρίνηση...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Υποφόρμες ] δημιουργία υποφόρμας rmaria Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 03-05-14 19:25
[ Υποφόρμες ] Σύνολο Υποφόρμας Jim Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 30-05-10 12:21
Δημιουργία υποφόρμας Tasos Access - Tips & Tricks 0 04-03-10 19:52
Σύνδεση υποφόρμας με φόρμα pantpant Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 8 06-01-10 23:07
Αλλαγη υποφορμας sakis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 11-12-09 20:00


Η ώρα είναι 00:31.