Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > ΑΝΑΦΟΡΑ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-07-16, 12:39
Όνομα: Μαίρη Καναρή
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 27-07-2016
Μηνύματα: 2
Question ΑΝΑΦΟΡΑ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ

Καλησπέρα σας
και πολλά μπράβο για το site σας χάρη στις οδηγίες σας κατάφερα να φτιάξω μια πολύ καλή βάση για την καινούρια επιχείρηση που εργάζομαι για να την έχω σαν προσωπικό αρχείο.Μόνο που έχω φτάσει σε αδιέξοδο για τρεις λόγους.
1) πως μπορώ να φτιάξω μια αναφορά με:
1ον τα υπόλοιπα αποθήκης
2ον με τα σύνολα πωλήσεων των εμπορευμάτων και όχι τα σύνολα χρημάτων σε εβδομαδιαία κλίμακα;;;;;;
να μου δείχνει δηλαδή ανα βδομάδα τι πουλήθηκε από την αποθήκη γιατί τώρα μου δείχνει ανα μηνα/τρίμηνο/χρόνο και μου δείχνει μόνο την αξία(τα χρήματα δηλαδή που έκαναν αυτά που πουλήθηκαν)
2)πως μπορώ να φτιάξω διαχείριση αποθήκης;;;;
έχω ένα προϊόν Α πχ το οποίο προκύπτει από τα υλικά Β & Γ θέλω το αποτέλεσμα ( προϊόν Α) να καταχωρείτε στην αποθήκη και τέλος
3)αυτό το προϊόν Α χρησιμοποιούμε Δ&Ε&Ζ&Η υλικό για να το συσκευάσουμε και να είναι έτοιμο προς πώληση πως θα γίνει να καταγράφονται τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν για την συσκευασία για να μπορώ να βλέπω το κόστος παράγωγης;;;;


Αναμένω τη βοήθεια σας και χίλια συγνώμη για τη μακροσκελή ερώτηση αλλά έχω πελαγώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-07-16, 18:33
Super Moderator
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010, Ms-Office 2013, Ms-Office 2016, Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 14-01-2014
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Καλησπέρα Μαρία,

Τα ζητούμενα σου όπως καταλαβαίνεις δεν είναι εύκολο να υλοποιηθούν χωρίς κάποιο δείγμα της βάσης σου, γιατί το δείγμα της βάσης σου θα μας δείξει τον τρόπο που είναι σχεδιασμένη και την φιλοσοφία των διαδικασιών που ακολουθείς (ο σχεδιασμός της βάσης είναι το σημαντικότερο στάδιο υλοποίησης μια τέτοιας εφαρμογής). Πέρα από αυτό έχω να σου προτείνω κάποιες γενικές διαδικασίες διαχείρισης αποθήκης.

Στο πρώτο ερώτημα θέλεις να φτιάξης μια αναφορά με το υπόλοιπο αποθήκης ανά είδος, αυτό για να το βρεις θα πρέπει να κάνεις ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΓΟΡΩΝ-ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΩΛΗΣΕΩΝ =ΥΠΟΛΟΙΠΟ (ανά είδος)(Πίνακας Κινήσεις Ειδών).

Στο υπό ερώτημα «2ον με τα σύνολα πωλήσεων των εμπορευμάτων και όχι τα σύνολα χρημάτων» Εδώ πρέπει να υπολογίσεις τις κινήσεις των πωλήσεων ανά είδος σε ποσότητα και αξία και ημερομηνιακό διάστημα.

Στο δεύτερο ερώτημα θα πρέπει να φτιάξεις μια διαδικασία ΣΥΝΘΕΣΗ ΠΡΟΪΟΝΤΟΣ που να αναλώνει (αφαιρεί) τα είδη Β&Γ ποσοτικά από την αποθήκη και να αυξάνει την ποσότητα στο είδος Α. Εδώ θα πρέπει να έχεις όλα τα απαραίτητα στοιχεία των ειδών όπως : τιμή αγοράς , κόστος, τιμή πώλησης κτλ.

Στο τρίτο ερώτημα σου μιλάς για *κόστος παραγωγής*, τότε θα πρέπει να φτιάξεις μια διαδικασία ΣΥΝΘΕΣΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑΣ ώστε να μπορείς να καταγράφεις τα υλικά που χρησιμοποίησες.

Καταλαβαίνω ότι αυτά που σου περιγράφω παραπάνω να μην σου δίνουν άμεση λύση των ερωτημάτων σου, αλλά αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι όπως υπάρχει μια διαδικασία για να καταχωρείς τις αγορές και τις πωλήσεις σου με παρόμοιες διαδικασίες μπορεί να υλοποιηθούν και τα ερωτήματα σου, αρκεί να έχεις όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Εύχομαι να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα παραπάνω.
__________________
Βραχνάκης Γιώργος
vrahnakisg@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-08-16, 08:27
Όνομα: Μαίρη Καναρή
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 27-07-2016
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Για κάποιο περίεργο λόγο δε μου ανεβάζει τη φόρμ. θα συνεχίσω τη προσπάθεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Γενικά] Διαχειρίση αποθήκης Sarris Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 06-01-14 21:12
Υπόλοιπο αποθήκης (stock). Αποτροπή αρνητικών τιμών kapetang Access samples - Χρήσιμα αρχεία & παραδείγματα 0 23-09-13 10:53
[Συναρτήσεις] Διαχείριση αποθήκης Stock bakman Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 01-07-13 20:43
[Συναρτήσεις] Λίστα υπολοίπων απο μεταφορά δεδομένων gianast Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 10-05-13 10:55
Σωστή Σχεδίαση για Διαχείριση Αποθήκης Χρήστος Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 09-05-12 23:22


Η ώρα είναι 14:21.