Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Δημιουργία βάσης δεδομένων φροντιστηρίου

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-16, 09:50
Όνομα: Χρύσα
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή Δημιουργία βάσης δεδομένων φροντιστηρίου

Καλημέρα σας,

Όπως και πολλές άλλες φορές που με έχετε βοηθήσει, θα ήθελα πάλι τη βοήθεια σας εάν αυτό είναι εφικτό,
Οι απορίες μου είναι μάλλον για τον σχεδιασμό μιας βάσης διότι δεν μου βγαίνουν σωστά τα αποτελέσματα των ερωτημάτων. Θα ήθελα λοιπόν να σας γράψω αναλυτικά το τι θα ήθελα να κάνει η βάση να μου πείτε τη γνώμη σας.
Πρόκειται λοιπόν για ένα φροντιστήριο που θέλουμε να παρακολουθούμε την πορεία των μαθητών και κυρίως τα δίδακτρα με τις πληρωμές τους. Οπότε έχουμε τον πίνακα «Στοιχεία μαθητών» που κρατάει τα βασικές πληροφορίες των παιδιών. Όλοι οι υπόλοιποι πίνακες αφορούν τα παιδιά αυτά. Δηλαδή, ο πίνακας τμήματα μου δείχνει τον κάθε μαθητή ποια/ ποιες γλώσσες κάνει, τμήμα και σε ποια περίοδο. Επίσης, τα δίδακτρα είναι τα δίδακτρα του κάθε μαθητή για την κάθε περίοδο που είναι στο φροντιστήριο και οι πληρωμές είναι πότε πλήρωσε ο κάθε μαθητής (οι πληρωμές γίνονται σε δόσεις).
Ο λόγος που τα έσπασα σε διαφορετικούς πίνακες είναι το θέμα των περιόδων. Για έναν χρόνο, μπορούσα να έχω τον πίνακα ΜΑΘΗΤΕΣ και τον πίνακα ΠΛΗΡΩΜΕΣ και τέλος. Το θέμα μου είναι ότι ο κάθε μαθητής είναι στο φροντιστήριο για χρόνια. Θέλω λοιπόν να μπορώ να δω για κάθε χρόνο (περίοδο) τι δίδακτρα είχε. Θέλω να μπορώ να βλέπω για την τρέχουσα περίοδο αναλυτικά τις πληρωμές του (οπότε να μπορώ να βλέπω το υπόλοιπο που χρωστάει).

Το ιδανικό θα ήταν να έχω μια «καρτέλα» με τα πάντα που αφορούν τον κάθε μαθητή. Το είχα κάνει και δούλευε μια χαρά αλλά για μια περίοδο. Τώρα , δεν ξέρω πώς μπορώ να «φυλάω» τα δίδακτρα και αν έχει υπόλοιπο από παλιότερες περιόδους χωρίς να μπερδεύονται με την τωρινή. Μήπως να γίνονται εξαγωγή σε excel οι προηγούμενες περίοδοι; Μήπως δεν γίνεται αυτό που σκέφτομαι;

Εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει, θα ήμουν ευγνώμων.

Με εκτίμηση
Χρύσα

p.s. Προσπαθώ να ανεβάσω τη βάση αλλά το zip είναι μεγαλύτερο από το επιτρεπτόμενο όριο και zipx ή rar που κάνουν μεγαλύτερη συμπίεση, δεν δέχεται...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-16, 10:13
Όνομα: Χρύσα
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Κατάφερα να την συμπιέσω...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ.zip (30,5 KB, 51 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-06-16, 13:30
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Νομίζω ότι έχεις μεγάλες δυσκολίες για να φτιάξεις αυτό που θέλεις... Αν είχα ανάγκη να σχεδιάσω τη βάση σου, θα ξεκινούσα κάπως πιο απλά, χωρίς πολλά-πολλά πλεξίματα πινάκων και επιπλέον θα έκανα χρήση καρτελών.
Λοιπόν Χρύσα μας,
δες την πρότασή μου, δες και άλλες προτάσεις που τα μέλη θα θελήσουν να σε προτείνουν και ...αποφασίζεις τι και πως θα ενεργήσεις.

Με εκτίμηση / Νίκος

Υστερολόγιο : Οι πίνακες τμήματα, περίοδοι σπουδών κλπ μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέσα από τα combo box.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip test.zip (85,3 KB, 64 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-16, 17:46
Όνομα: Χρύσα
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Καλησπέρα Νίκο και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!
Θα δοκιμάσω αυτή που μου έστειλες να δω αν βγαίνουν αυτά που θέλω και θα σου πω. Δεν ήξερα να το κάνω έτσι σε καρτέλες κατ'αρχήν. Με ενδιαφέρει να μπορώ να δω αναλυτικά τις πληρωμές του κάθε μαθητή ξεχωριστά (και να υπολογίζω το υπόλοιπο του βέβαια). Θα τη δουλέψω λοιπόν αυτήν που μου έστειλες να τη φέρω στα μέτρα μου και θα επανέλθω να δούμε αν τα κατάφερα.
Δεν είχα τόσους πίνακες στην αρχική που είχα φτιάξει. Τώρα τους έκανα διότι έτσι νόμιζα ότι έπρεπε:)
Σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-16, 09:18
Όνομα: Χρύσα
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Meteora Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα

Νομίζω ότι έχεις μεγάλες δυσκολίες για να φτιάξεις αυτό που θέλεις... Αν είχα ανάγκη να σχεδιάσω τη βάση σου, θα ξεκινούσα κάπως πιο απλά, χωρίς πολλά-πολλά πλεξίματα πινάκων και επιπλέον θα έκανα χρήση καρτελών.
Λοιπόν Χρύσα μας,
δες την πρότασή μου, δες και άλλες προτάσεις που τα μέλη θα θελήσουν να σε προτείνουν και ...αποφασίζεις τι και πως θα ενεργήσεις.

Με εκτίμηση / Νίκος

Υστερολόγιο : Οι πίνακες τμήματα, περίοδοι σπουδών κλπ μπορούν να χρησιμοποιηθούν μέσα από τα combo box.
Καλημέρα Νίκο,

Μελετούσα αυτό που μου έστειλες το οποίο είναι πολύ καλό αλλά δεν λύνει το προβλημά μου το οποίο δεν είναι τόσο πως θα φαίνονται τα στοιχεία των μαθητών αλλά η διαχείριση του οικονομικού. Δηλαδή, για φέτος αυτό ας πούμε μου κάνει. Του χρόνου (την επόμενη περίοδο) δεν θέλω να αλλάξω την περίοδο του μαθητή ούτε να ξαναπροσθέσω τα στοιχεία του από την αρχή. Θα ήθελα να μπορούσα να βλέπω (αν γίνεται όλο αυτό) την κάθε περίοδο του μαθητή καθώς και τα δίδακτρα που του είχα ορίσει για την εκάστοτε περίοδο.
Επίσης, κάτι εξίσου σημαντικό είναι οι πληρωμές. Ένας μαθητής θα πληρώσει το ποσό που του αντιστοιχεί για την εκάστοτε τάξη (περίοδο) σε 8 δόσεις. Εγώ θέλω να καταγράφω (και να βλέπω όταν ανοίγω την καρτέλα του) όλες τις δόσεις και το ποσό που έχει πληρώσει για την τρέχουσα περίοδο.
Όλο αυτό που θέλω , δεν ξέρω αν γίνεται.
Επισυνάπτω την πρόχειρη βάση που δούλευα για ένα χρόνο για να δείτε πως έβλεπα τον κάθε μαθητή. Δεν έχω πρόβλημα με αυτήν τη βάση, έχω πρόβλημα που τώρα πρέπει να βλέπω όλα τα παραπάνω που σας έγραψα.

Και πάλι ευχαριστώ
Χρύσα
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip school_2016-06-24.zip (158,0 KB, 47 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-16, 13:13
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλημέρα

Η δομή που ανάρτησα κάνει ό,τι περιγράφεις!
1. Παρακολουθεί τον μαθητή στις σπουδές του από τα "τσικό" μέχρι το "πτυχίο" του (πίνακας σπουδές).
2. Οι πληρωμές επίσης καταγράφονται όχι μόνο οκτώ αλλά όσες θες και μάλιστα κάθε πληρωμή μπορεί να αποδοθεί σε συγκεκριμένη περίοδο σπουδών.

Εσύ έχεις 'κολλήσει' στο πώς θα λαμβάνεις πληροφορίες. Αν φτιάξεις τα δεδομένα, τότε όποια πληροφορία χρειάζεσαι θα την έχεις. Τόσο απλά!

Αν βρω λίγο χρόνο θα παρουσιάσω περισσότερες λεπτομέρειες.

Οπότε -μάλλον- τα ξαναλέμε...

Με εκτίμηση / Νίκος

ΠΡΟΣΘΗΚΗ : Βλέποντας το υλικό που ανάρτησα, διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε καρτέλα με τις πληρωμές. Αυτή τη προσθήκη θα την δεις στην επόμενη ανάρτησή μου. Είδα τη βάση που είχες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Meteora : 24-06-16 στις 17:11. Αιτία: ΠΡΟΣΘΗΚΗ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-16, 11:49
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλημέρα
Αναρτώ μια πρόταση πιο πειστική, αφού δείχνω όχι μόνο την εισαγωγή δεδομένων, αλλά και την απόσπαση πληροφοριών (βλέπε Γενική Έκθεση).
Δούλεψε με πραγματικά δεδομένα για να δεις ό,τι μπορεί να σε προσφέρει η βάση και ...αν χρειαστεί τα ξαναλέμε για να δούμε το 'τι' και το 'πώς'.

Με εκτίμηση / Νίκος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip test.zip (108,4 KB, 63 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-06-16, 08:51
Όνομα: Χρύσα
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Meteora Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα
Αναρτώ μια πρόταση πιο πειστική, αφού δείχνω όχι μόνο την εισαγωγή δεδομένων, αλλά και την απόσπαση πληροφοριών (βλέπε Γενική Έκθεση).
Δούλεψε με πραγματικά δεδομένα για να δεις ό,τι μπορεί να σε προσφέρει η βάση και ...αν χρειαστεί τα ξαναλέμε για να δούμε το 'τι' και το 'πώς'.

Με εκτίμηση / Νίκος
Καλημέρα Νίκο,

και μόνο για τον κόπο σου (πριν δω καν τη βάση), χίλια ευχαριστώ.
Θα την δουλέψω σήμερα και θα σου γράψω αναλυτικά.

Καλή συνέχεια / Χρύσα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-06-16, 10:25
Όνομα: Χρύσα
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 06-05-2014
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Λοιπόν Νίκο, μου αρέσει πολύ αυτό που έκανες. Εγώ, δεν ήξερα να το κάνω έτσι, εννοείται.(θα την μελετήσω κομματάκι κομματάκι για να μάθω να την κάνω κι εγώ έτσι).
Για αυτό θα σου γράψω κάποιες απορίες που έχω και αν βρεις χρόνο και μπορείς, να μου εξηγήσεις κάποια πράγματα.
Όσον αφορά την κεντρική φόρμα:
1)Στην κορυφή δείχνει όλους τους μαθητές και για να το κάνω λίγο ποιο εύχρηστο (για όταν οι εγγραφές θα είναι πάνω από 200) πρόσθεσα 2 κουμπάκια στην κεφαλίδα της φόρμας για "εύρεση" εγγραφής και "προσθήκη". Δουλεύουν μια χαρά αλλά που και που μου πετάνε κάποιο error. Πρέπει να τα κάνω μακροεντολές και μετά να τα βάλω σε κουμπιά; Διότι εγώ τα έκανα απλά με τον οδηγό κουμπιών.
- Μπορώ να βάλω φίλτρο στην καρτέλα "Πληρωμές" και να μου δείχνει εάν θέλω μόνο κάποια συγκεκριμένη περίοδο ενός μαθητή;
- Επίσης, σημαντικό: Μπορούμε να προσθέσουμε και πεδίο "σεμινάριο" στις σπουδές; Διότι κάποιος κάνει π.χ. 2 γλώσσες.

2) Στη "Γενική Οικονομική Ανάλυση", την προκαταβολή δεν τη χρειάζομαι. Κάθε πληρωμή καταγράφεται σαν πληρωμή. Εάν τη βγάλω την προκαταβολή (ή δεν τη συμπληρώσω σε κάποιο μαθητή αλλά περάσω κατευθείαν πληρωμή) , δεν μου βγάζει στην έκθεση το υπόλοιπο περιόδου και το γενικό υπόλοιπο.
3)Για να βγάζω ξεχωριστές "οικονομικές αναλύσεις" για κάθε περίοδο, τι μπορώ να κάνω; Ερώτημα πρώτα και μετά αυτό σε έκθεση;

Σε ευχαριστώ και πάλι
Χρύσα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-06-16, 13:50
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλημέρα
Μέσα από το επισυναπτόμενο αρχείο δες τι κάναμε και τι δεν κάναμε... Πιστεύω ότι η 'αγωνία' σου για τις οικονομικές θεωρήσεις να μετριαστεί.
Χαίρομαι που προσπαθείς να φτιάξεις βελτιώσεις. Όμως να κρατάς αντίγραφο !!!

Με εκτίμηση / Νίκος

Υστερολόγιο : Πιστεύω ότι από αυτή τη δουλειά, έχουν να ωφεληθούν αρκετά μέλη. Λίγος κώδικας, χρώματα απαλά με αποχρώσεις του ιδίου, φίλτρα πάνω σε ερώτημα, όχι πολλά κουμπιά και κουμπάκια, αρκετοί πίνακες, αλλά λίγοι βασικοί και οι περισσότεροι βοηθητικοί, μία έκθεση για όλες τις περιπτώσεις, κ.α.
Νομίζω ότι είναι καιρός να σταματήσω να γράφω και αυτός είναι ο λόγος που αναρτώ μια 'στρωμένη' εφαρμογή Access, παρουσιάζοντας -μέσα από σένα- στα μέλη, ό,τι ήθελα εξαρχής (πριν από 7-8 χρόνια) να δω δηλ. πώς είναι μια εφαρμογή Access!!!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip frodistirio.zip (124,4 KB, 159 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή περιόδου σε βαση φροντιστηρίου smasak Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 13-10-16 10:54
Αρχικοποίηση Βάσης Δεδομένων Ηλίας Σκα Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 21-10-14 12:46
Δημιουργία βάσης για βιβλιοπωλείο k_base Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 27-03-14 18:59
Ασφάλεια Βάσης Δεδομένων jimvasiloudis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 03-02-12 09:13
Κλείδωμα Βάσης δεδομένων Ms-Office-Development Team Access samples - Χρήσιμα αρχεία & παραδείγματα 0 08-08-10 14:42


Η ώρα είναι 14:11.