Ανανέωση ιστοσελίδας

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-06-16, 12:53
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 738
Προεπιλογή

Γειά σας,

Επανέρχομαι στο θέμα ώς εξής:

Προσπαθώντας να επιτύχω το ζητούμενο το οποίο ουσιαστικά είναι εφόσον επιλεγεί οτιδήποτε απο το ειδικό μενού TreeStyle στην φόρμα να μπορεί να εκτελείται μια εντολή για το άνοιγμα μιας σχετικής φόρμας, έφτασα στο σημείο να κάνω διάφορα και να καταλήξω στην εισαγωγή όλων των αντικειμένων σε μια νέα βάση που άνοιξα.

Το πρόβλημα (τώρα) σε αυτό το φαινομενικά απλό θέμα είναι ότι πρέπει να επιλέξω απο τα reference της vba το Microsoft Common Controls 6.0 (SP6) το οποίο ΔΕΝ βρίσκω στην λίστα. Ψάχνωντας το θέμα μέσω Microsoft μου είπαν ότι βρίσκεται στο C:\Windows\System32\MSComCtl.ocx. Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο στον υπολογιστή μου.. ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΖΩ: χρησιμοποιώ Windows10 και office Access 2016 version

Θα εκτιμούσα την βοήθεια σας.

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-06-16, 13:35
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 05-02-2010
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους
Γιώργο εφόσον χρησιμοποιείς Windows10 64 bit θα πρέπει να αναζήτησης στην C:\Windows\SysWOW64\ και εφόσον δεν υπαρχή εκεί κατεβασετό από το http://www.dll-found.com/mscomctl.ocx_download.html
Φιλικά Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-06-16, 14:20
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 738
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τηνπληροφορία Γιώργο,

Μήπως επίσης θα μπορούσες να ρίξεις μια ματία στο παράδειγμα που ανέβασα και στο ζητούμενο να μπορώ να εκτελώ κώδικα για να ανοίγει οποιαδήποτε φόρμα σχετιζεται με την επιλογή που γίνεται απο το μενού?

Σε ευχαριστώ και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-16, 00:17
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 738
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλοι μου,

Επανέρχομαι στο θέμα και ζητώ την βοήθεια σας καθώς δυστυχώς ακόμη δεν βρήκα την λύση στο πρόβλημα. Έχω κάνει άπειρες δοκιμές αλλά πραγματικά από ότι φαίνεται το θέμα είναι εκτός των δυνατοτήτων μου σε vba.

Έχω πραγματικά κολλήσει και το θέμα είναι κομβικό για μένα έτσι ώστε να μπορέσω να βρώ λύση. Θα εκτιμήσω αμέριστα εάν κάποιος μπορούσε να αφιερώσει λίγο χρόνο για την επίλυση του θέματος μου το οποίο πιστεύω πως θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο και για άλλα μέλη του φόρουμ.

Ευχαριστώ εκ προτέρων
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Word Style Form σε Access γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 10-01-17 18:05
[ Φόρμες ] Μεταβίβαση τιμής πεδίου από φόρμα σε φόρμα vraxnakisg Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 8 01-02-16 07:58
[ Φόρμες ] Κουμπί εύρεσης σε φόρμα που περιέχει δευτερεύουσα φόρμα sakis297 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 21-11-14 19:23
Καταχώρηση δεδομένων σε φόρμα, από άλλη φόρμα που εμφανίζεται με cmd_button alladin78s Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 14-02-12 09:08
Πρόβλημα μεταφοράς δεδομένων απο φόρμα σε φόρμα με μακροεντολή alex Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 25-10-11 03:00


Η ώρα είναι 14:22.