Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Ερωτήματα ] Σχεδίαση βάσης δεδομένων

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-02-16, 19:19
Όνομα: Πανος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 28-02-2016
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Σχεδίαση βάσης δεδομένων

Καλησπέρα σε όλους,

Πρόσφατα ξεκίνησα το ταξίδι μου στις βάσεις δεδομένων καθώς έχω πάρει την απόφαση να δημιουργήσω μια βάση που θα σχετίζεται με το αθλητικό στοίχημα.

Από την αρχή του χρόνου συγκεντρώνω σε ένα αρχείο excel, τα κουπόνια με τα αθλητικά γεγονότα και τις αποδόσεις τους και προκειμένου να μπορώ να τα διαχειριστώ γρήγορα και σωστά θεωρώ ότι είναι ορθότερο να τα ενσωματώσω σε μια βάση που να μπορεί να υπολογίζει τα εκτιμώμενα ποσοστά επαλήθευσης ενός μελλοντικού γεγονότος στηριζόμενη σε δεδομένα του παρελθόντος.

Ο τρόπος που λειτουργώ μέχρι τώρα είναι με συναρτήσεις SUBTOTAL από το αρχείο excel το οποίο υπολογίζει κάποια ποσοστά με βάση τα φίλτρα που ορίζω. Παρόλο που η πληροφορία με αυτόν τον τρόπο είναι ακριβής, ο χρόνος για την μελέτη των αγώνων είναι απαγορευτικός καθώς δεν μπορείς να μελετήσεις πολλά παιχνίδια σε μικρό χρονικό πλαίσιο και έτσι αναγκαστικά πρέπει να στραφώ στις βάσεις δεδομένων.

Από τη μέχρι τώρα εκμάθησή μου και έχοντας καλύψει τα βασικά της MS Access δυσκολεύομαι να σχεδιάσω τη βάση με κάποιο τρόπο που να είναι ικανοποιητικός ως προς το αποτέλεσμα και την τελική μοιρφή της και ως εκ τούτου οποιαδήποτε βοήθεια από φίλο/φίλη, θα ήταν ιδιαιτέρως χρήσιμη.

Το excel αρχείο μου αποτελείται από τέσσερα τμήματα.

Το πρώτο περιλαμβάνει δεδομένα για το κάθε αθλητικό γεγονός, π.χ. πρωτάθλημα, ομάδες, ώρα διεξαγωγής, ημερομηνία κ.τλ.

Το δεύτερο περιλαμβάνει δεδομένα αποδόσεων για το κάθε αθλητικό γεγονός που προσφέρεται για στοιχηματισμό.

Το τρίτο περιλαμβάνει το τελικό αποτέλεσμα και τα γκολ που έχουν μπει στο παιχνίδι, και

Το τέταρτο αποτελείται από διάφορες συναρτήσεις οι οποίες με βάση το αποτέλεσμα καταχωρούν δεδομένα σε στήλες, όπως π.χ. όταν στο παιχνίδι έχουν μπει τρία γκολ, καταχωρείται σε ένα πεδίο η τιμή “OVER 2.5 GOALS”

Η απεικόνιση και η δομή του excel, προκειμένου να βρίσκεται η πληροφορία σε συνοχή με το γεγονός, καταχωρείται σε μια «ευθεία γραμμή» και έτσι για κάθε αγώνα υπάρχει μια γραμμή στο excel που έχει περίπου 60 στήλες.

Αυτό που επιδιώκω τώρα είναι την πληροφορία από αυτές τις γραμμές να μπορέσω να την κάνω μετρήσιμη και για κάθε μελλοντικό αγώνα να μπορώ να δω πως έχουν συμπεριφερθεί οι ομάδες στο παρελθόν μέσα από τη βάση.

Αυτό που κυρίως με δυσκολεύει είναι η σχεδίαση της δομής της βάσης και ο τρόπος με τον οποίο θα μπορούσε να κατασκευαστεί. Ποια είναι τα ερωτήματα και οι πίνακες που θα έπρεπε να προκύψουν και πως αυτό θα γίνει διαχειρίσιμο και θα δουλεύει σωστά στο μέλλον. Πιθανόν λόγω της απειρίας μου και της έλλειψης γνώσης.

Αν κάποιος νομίζει ότι έχει διαθέσιμο λίγο χρόνο και όρεξη και μπορεί να ασχοληθεί ας μου απαντήσει είτε όσον αφορά το επίπεδο του σχεδιασμού είτε στο επίπεδο των ερωτημάτων. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η καθοδήγηση για το χτίσιμο.

Η βάση για την ώρα έχει ένα “master table” (επισυνάπτεται ένα δείγμα του) βασιζόμενο στο αρχείο excel, χωρίς περιττές ή διπλές εγγραφές και αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι αν μπορεί να αντλήσει την πληροφορία ως έχει ή θα πρέπει να δημιουργηθούν νέοι πίνακες και μέσα από αυτούς να γίνεται η διαχείριση.

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!

Σας ευχαριστώ!

Υ.Γ. Αν η απαίτηση ξεπερνά τα πλαίσια του forum παρακαλώ να με ενημερώσετε.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xlsx Βιβλίο2.xlsx (9,7 KB, 28 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σχεδιασμός Βάσης Δεδομένων maria_ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 14 25-08-16 10:21
Ασφάλεια Βάσης Δεδομένων jimvasiloudis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 03-02-12 09:13
Σχεδίαση βάσης... dafnidafni Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 10 27-01-12 14:53
Ασφάλεια Βάσης Δεδομένων Meteora Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 13-12-11 09:38
Κλείδωμα Βάσης δεδομένων Ms-Office-Development Team Access samples - Χρήσιμα αρχεία & παραδείγματα 0 08-08-10 14:42


Η ώρα είναι 18:24.