Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Βοήθεια σε συνάρτηση ερωτήματος

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Κλειστό Θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-14, 21:29
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 738
Προεπιλογή Βοήθεια σε συνάρτηση ερωτήματος

Καλησπέρα και εύχομαι Καλές Γιορτές σε όλα τα μέλη του φόρουμ.

Ζητάω την βοήθεια σας για ένα θεωρητικά απλό ζήτημα που πραγματικά "έχω κολλήσει". Επισυνάπτω μια βάση - παράδειγμα στην οποία υπάρχει ένα ερώτημα το οποίο προσθετει τις τιμές απο δύο πεδία.

Θέλω, εφόσον δεν υπάρχει τιμή σε ένα απο τα δύο πεδία (FieldA ή FieldB) πρωτίστος να δίνει τιμή μηδέν (0), και κατά δεύτερον : Στο ερώτημα μέσα στο οποίο έγραψα μια τυπική συνάρτηση (Α+Β) εφόσον κανένα απο τα δύο πεδία δεν έχει οποιαδήποτε τιμή (άρα είναι Null) η εξίσωση να προσαρμοστεί έτσι ώστε αφενός να προσθέτει τα δύο πεδία (Α+Β) αλλά εάν και εφόσον οι τιμές τους είναι Null να λαμβάνω σαν αποτέλεσμα τιμη μηδέν (0).

Υ.Γ: όλα τα πιο πάνω σχετίζονται ουσιαστικά με την επίλυση ενός θεμελιώδους προβλήματος το οποίο αντιμετωπίζω στην πραγματική βάση και έχει να κάνει με μια φόρμα η οποία λαμβάνει δεδομένα απο κάποια ερωτήματα τα οποια υπολογίζουν αρκετά δεδομένα (υπολογιζόμενες τιμες) και εάν έστω και ένα απο τα υπολογιζόμενα πεδία (των αποτελεσματων του ερωτήματος) δεν έχει τιμή, τότε δημιουργείται πρόβλημα διότι μου δίνει τιμή "error" και μπλοκάρει τα αποτελέσματα των υπολογιζόμενων πεδίων για αυτό σκέφτηκα να επιλύσω το θέμα δίνωντας τιμής μηδενική εφόσον δεν βρεθούν τιμές.

Επλίζω να είμαι κατανοητός..
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip Help4Query.zip (67,7 KB, 7 εμφανίσεις)
  #2  
Παλιά 23-12-14, 23:33
Όνομα: ΝΑΣΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Μηνύματα: 438
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους
Γιώργο δοκίμασε αυτό:
Test: nz([FieldA];0)+nz([FieldB];0)
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δυσλειτουργία σε συνάρτηση ερωτήματος gmax Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 13 26-10-22 12:28
[Συναρτήσεις] Βοήθεια για συνάρτηση mengre Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 12 10-01-15 12:41
[Συναρτήσεις] Βοήθεια για συνάρτηση gfevran Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 19-12-14 16:08
[Συναρτήσεις] Βοήθεια για μια συνάρτηση KostasKJ7 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 31-01-12 11:14
Βοήθεια για δημιουργία ερωτήματος ή έκθεσης nasos23 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 9 29-01-11 10:54


Η ώρα είναι 20:22.