Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Εκθέσεις ] Μεταφορά εγγραφών φόρμας σε έκθεση ως συνεχόμενο κείμενο

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-14, 10:48
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 20-07-2012
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Μεταφορά εγγραφών φόρμας σε έκθεση ως συνεχόμενο κείμενο

Καλημέρα σε όλους.
Προσπαθώ να φτιάξω μια βάση δεδομένων με σκοπό να μου βγάζει ένα έγγραφο με στοιχεία που θα καταχωρώ σε φόρμα. Υπάρχει η φόρμα απόφαση στην οποία μπορεί να υπάρχουν περισσότεροι από ένας κατηγορούμενοι. Εγώ θέλω στην έκθεση που θα βγαίνει τα στοιχεία τους να βγαίνουν σαν συνεχόμενο κείμενο και αν αυτό είναι δυνατό να αριθμούνται και ανάλογα με την σειρά που έχουν καταχωρηθεί.Επισυνάπτω το αρχείο που έχω κάνει μέχρι τώρα. Κάθε σχόλιο, πρόταση βελτίωσης θα είναι καλοδεχούμενο, διότι είμαι στην κατηγορία άσχετος.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ1.zip (102,7 KB, 19 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-14, 10:58
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.674
Προεπιλογή

Καλημέρα

Κώστα, δες μια πρόταση στην επισυναπτόμενη ΒΔ.

Στην προτεινόμενη λύση, στον πίνακα με τα στοιχεία του κατηγορούμενου:

1) Έχει προστεθεί το πεδίο [Sex] με τιμή 1 αν ο κατηγορούμενος είναι άνδρας και 2 αν είναι γυναίκα.

2) Το όνομα πατέρα και μητέρας γράφονται στη γενική πτώση.

Φιλικά/Γιώργος

ΥΓ Το παράδειγμά σου είναι πολύ πρόχειρο και δεν προσδιορίζει πως ακριβώς θα γραφεί η ημερομηνία γέννησης και τα άλλα στοιχεία.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ2.accdb (524,0 KB, 35 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-14, 13:17
Όνομα: Στέλιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Κώστα καλημέρα
Με μια πρώτη ματιά φαίνεται να έχεις πρόβλημα στην σχεδίαση. Με βάση τα δεδομένα φαίνεται πως θες να καταχωρείς αποκλειστικά αποφάσεις Μονομελούς Πλημμελειοδικείου. Το να φτιάξεις μια βάση δεδομένων για να τυπώνεις ένα και μόνο έγγραφο δεν έχει νόημα, χρησιμοποίησε το Word. Άρα θές και κάτι παραπάνω.(Στατιστικά δικασίμων Συγκεντρωτικές καταστάσεις κλπ).
Ορισμένα από τα στοιχεία που καταχωρείς στον πίνακα ΑΠΟΦΑΣΗ μπορεί να διαφέρουν ανά κατηγορούμενο. (Ποινή φυλάκισης, Χρηματική Ποινή, Δικηγόρος, Αναστολή, Χρόνος κράτησης) και ακόμη και αν είναι ίδια αναφέρονται στον κατηγορούμενο και όχι στην απόφαση.
Θα σου πρότεινα την δημιουργία ενός 3ου πίνακα με τα επιμέρους στοιχεία της απόφασης που σχετίζονται με τους κατηγορούμενους που θα έχει τα ID απόφασης και κατηγορούμενου και τα λοιπά στοιχεία.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-14, 21:43
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 20-07-2012
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Η απάντηση του Γιώργου με καλύπτει προς το παρόν. Στέλιο θέλω να κάνω πολύ περισσότερα, όμως δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε τις γνώσεις. Προσπαθώ σιγά σιγά να μου δίνουν κάποια από αυτά που θέλω. Αν κάποια στιγμή μπορέσω να την σχεδιάσω θα ζητήσω την βοήθειά σας, όμως είναι πολύ πολύπλοκη και δύσκολο το στίσημο για εμένα που είμαι αρχάριος. Ευχαριστώ πολύ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Φόρμες ] Πεδίο μιας φορμας σε κείμενο pixelman Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 07-10-16 21:38
[ Εκθέσεις ] οριζόντια εμφάνιση εγγραφών σε έκθεση octapus Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 21-08-14 07:39
Ορισμένος αριθμός εγγραφών σε έκθεση gmax Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 15 19-01-14 17:05
[ Εκθέσεις ] Μέτρημα εγγραφών στην έκθεση alekara Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 17-01-13 14:31
Έκθεση Access με κείμενο Word kostaskalam Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 8 03-08-11 10:50


Η ώρα είναι 22:20.