Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Σύνδεση υποφόρμας με φόρμα

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-12-09, 16:05
Όνομα: ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Σύνδεση υποφόρμας με φόρμα

Γεια σας Χρόνια πολλά

Ειμαι αρχαριος εκπαιδευτικος και δυστυχώς εχω αναλαβει κατι δυσκολο τελικα για μενα. Στο προγραμμα βδ1 θέλω προσθετοντας ή αφαιρώντας μια τιμη στο ΧΡΕΩΣΗ αυτοματα να προστήθεται ή να αφαιρείται η ΧΡΕΩΣΗ στην ΠΟΣΟΤΗΤΑ . Την επόμενη φορα που θα βαλω κατι στη ΧΡΕΩΣΗ για το ιδιο υλικο να παίρνει την τελευταία ΠΟΣΟΤΗΤΑ του υλικου και να το προσθέτει στην ΠΟΣΟΤΗΤΑ κ.ο.κ δηλ. ( ΠΟΣΟΤΗΤΑ=ΧΡΕΩΣΗ+ΠΟΣΟΤΗΤΑ) . Αυτα τα δυο να αποθηκευονται στου αντίστοιχους πίνακες Παιδια εαν θελετε μπορειτε να αναδιαμορφώσετε το προγραμμα

Ευχαριστώ
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip βδ1.zip (54,6 KB, 22 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-12-09, 20:37
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Αγαπητέ συνάδελφε (Pant ..ελή) με τις υποφόρμες δεν τα πάω καλά. Δεν μπορώ -επομένως- να σε βοηθήσω ακολουθώντας τους δικούς σου συλλογισμούς.
Έφτιαξα ένα τελείως διαφορετικό τρόπο διαχείρισης του θέματος που ανέβασες, πιστεύοντας οτι κάτι τέτοιο ζητάς. Προφανώς αυτό που παρουσιάζω επιδέχεται -οχι ολίγες - βελτιώσεις !
Αν δεν γνωρίζεις κώδικα VBA προφανώς δεν θα μπορέσεις να συνεχίσεις μόνος σου...

φιλικά / Νίκος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ERGO.zip (24,2 KB, 31 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-12-09, 22:34
Όνομα: ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ METEORA για την απαντηση σου

ειμαι αρχαριος με κώδικα

Ομως αυτο που ζητάω ειναι
1. Η δουλεια που εκανες ειναι πολυ ωραία ομως εαν θα σου ηταν ευκολη το περιβαλλον να πλησιαζει σε αυτο που σου εδωσα γιατι μπερδευτικα λίγο.

2. Το Συνολο Εργαστηριο θέλω καθε φορα να προστίθετε η Χρεωση πανω στην ποσοτητα
δηλ. ποσοτητα = χρεωση + ποσοτητα .... 100=5+95 , 150= 50+100 , 170=20+150 κ.ο.κ

και να αποθηκευετε
Και πάλι σε ευχαριστω ΠΟΛΥ που ανταποκρίθηκες . Θέλω να ξέρεις ειναι για το σχολειο που δουλευω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-10, 17:08
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά σε όλους
Γρηγόρη ειναι αδύνατον να λύσω το 'γόρδιο δεσμό' που δημιούργησες. Με υποφόρμα δεν έχω δουλέψει καθόλου. Κάποιες προσθήκες θα μπορούσα -ενδεχομένως- να κάνω στο μόρφωμα που ανέβασα στο Forum πχ να ανεβάσω κάποια εκθεση των δεδομένων που φορτώνονται στη βάση. Όμως
...Έχεις τρία εργαστήρια και κάθε φορά θέλεις να 'φορτώνεις' κάποιες χρεώσεις που έχεις κωδικοποιήσει και το φόρτωμα να εκφράζεται κωδικοποιημένα (πχ.ΜΗΧ-01-02) και με ποσότητα !
Τί ειναι οι χρεώσεις των εργαστηρίων; χαρτί, καλώδια, μολύβια,... τί ειναι η ποσότητα; τεμάχια, Ευρώ, μέτρα καλωδίων,..
Προφανώς δεν έχω καταλάβει τι θες να κάνεις και στον προγραμματισμό επιβάλλεται.
Αν παράδειγμα ο Α κωδικός εκφράζει τεμάχια και ο Β κωδικός μέτρα, τότε η πρόσθεση των ποσοτήτων δεν εκφράζει τίποτε.
Φιλικά/ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-10, 21:51
Όνομα: ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Χρόνια πολλα Νίκο

Σου στελνω ενα Παραδειγμα
σου δινω και το email gpantemis(παπάκι)sch.gr . EAN θέλεις στείλε μου το δικό σου για να σου στείλω το βασικό αρχείο που δουλευω τώρα , δεν μπορω να το στειλω απο εδω ειναι λιγο μεγαλο 30ΜΒ .

Ευχαριστώ / Γρηγόρης
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.xls (15,0 KB, 27 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ms-Office-Development Team : 05-01-10 στις 22:58. Αιτία: Μια μη παραλαγμένη διεύθυνση μπορεί πολύ ευκολα να χρησιμοποιηθεί από μηχανές Spam.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-10, 11:14
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλή ...Φώτηση Πνεύματος σε όλους μας.
Γρηγόρη δούλεψε λίγο το μόρφωμα που επισυνάπτω, δες τι κάνει και επανέρχεσαι με τις όποιες παρατηρήσεις.
Διέγραψε το email σου γιατί -ενδεχομένως - θα γεμίσεις ...διαφημιστικά. To Forum δίνει δυνατότητα να επικοινωνήσεις με όποιο μέλος θέλεις χωρίς να φαίνονται ευαίσθητα στοιχεία!
Κάτι ακόμη. Ειναι σωστότερο να απευθύνεται ένας χαιρετισμός ή μια έκκληση ...βοήθειας σε όλα τα παιδιά (χμ!), αφού όλοι εδώ συνδεόμαστε -πρωτίστως- με το ίδιο Hobby και έχουμε την αίσθηση της ομάδας έστω και αν οι ρόλοι διαφοροποιούνται...
Φιλικά / Νίκος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ERGOΙΙ.zip (36,6 KB, 27 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-10, 16:01
Όνομα: ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Παρα πολυ ωραιο το Προγραμμα , περίπου ετσι το δουλευω , αλλα αν θα μπορούσες να εβαζες οπως εχει
το ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΔΟΥΣ να φαινετε , αποθηκευετε , στον Πινακα ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ.
Κρίμα που δεν μπορω να σου στειλω το προγραμμα που δουλευω και βρίσκετε σε ικανοποιητικό στάδιο . Πρέπει μα το ολοκληρώσω πρωτου ανοίξουν τα σχολεία.
Το τι διαβασμα εχω κάνει τις γιορτες δεν λεγετε ..... και ειμαι ασχετος
Ελπίζω και ευχωμε να ολοκληρωσω μεχρι την Δευτέρα.

Φιλιά Γρηγόρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-10, 19:03
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Το διάβασμα καλό κάνει, αλλά με μέτρο λένε οι ... γιατροί. Δές τις αλλαγές στο πίνακα "ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ"

Φιλικά / Νίκος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ERGOΙΙ.zip (64,4 KB, 59 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-10, 23:07
Όνομα: ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

ευχαριστω Νίκο Αυτό ηταν . Τωρα θα το δουλεψω καλύτερα.

φιλικα Γρηγόρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενημέρωση πεδίου υποφόρμας μέσω εντολής στην κυρίως φόρμα γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 04-06-15 13:42
Φόρμα με υποφόρμα και κώδικας για εκτέλεση εντολής μέσω της υποφόρμας γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 13-01-15 20:31
[ Υποφόρμες ] Σύνδεση υποφόρμας με κουμπί mistirios Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 08-02-11 18:44
[ Φόρμες ] Εμφάνιση συνόλων υποφόρμας στην κύρια φόρμα mdragon Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 14-04-10 10:01
Αντιγραφή πεδίου υποφόρμας σε κύρια φόρμα Jim Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 03-03-10 21:03


Η ώρα είναι 22:21.