Ανανέωση ιστοσελίδας

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-14, 08:26
Όνομα: ΜΑΝΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Δημιουργία ερωτήματος

Καλημέρα

Εχω φτιαξει μια βαση δεδομενων και διαχειρίζομαι την παραγωγη της βιοτεχνιας μου.Δεν εχω γνωσεις προγραμματισμου και χρησιμοποιω τους οδηγούς δημιουργιας ερωτημάτων και φορμων.Εχω ένα πινακα (συνημμενη φωτο )στον οποιο καταχωρω τις παραγγελιες.Θελω να δημιουργησω ένα ερωτημα το οποιο θα μπορει να αναπαραγει από κάθε σειρα (δειγμα μιας σειρας εγγραφης του πινακα στο συνημμενο) μια ξεχωριστη εγγραφη για κάθε σχεδιο χρωμα και νουμερο.(βλεπε συνημμενο πινακας2).Από τους οδηγούς ερωτημάτων δεν μπορω να το κανω.Θα ηθελα να μου πειτε πως θα μπορουσε να γινει.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: bmp ΠΙΝΑΚΑΣ.bmp (95,4 KB, 31 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: bmp ΠΙΝΑΚΑΣ2.bmp (257,1 KB, 21 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-14, 10:53
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 738
Προεπιλογή

Μάνο καλημέρα,

Αν μπορείς κοινοποίησε μας τουλάχιστον το βασικό κομμάτι της βάσης που έχεις (πίνακες τουλάχιστον) έτσι ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε στον μέγιστο βαθμό,...

Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-14, 17:36
Όνομα: ΜΑΝΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Επειδή δεν μπορω να ανεβασω ολη τη βαση λογω μεγέθους κρατησα μονο τον πινακα που χρειαζομαι .Ελπιζω να μπορειτε με αυτά να βοηθήσετε.
Ευχαριστω.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb δοκιμη.MDB (416,0 KB, 15 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-14, 18:14
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.674
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Μάνο, καλωσόρισες στην παρέα μας.

Σε προβολή SQL, δοκίμασε το παρακάτω ερώτημα ένωσης.

Κώδικας:
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 34 AS ΜΕΓΕΘΟΣ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [34]  is null
UNION
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 35 AS ΜΕΓΕΘΟΣ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [35]  is null
UNION
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 36 AS ΜΕΓΕΘΟΣ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [36]  is null
UNION
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 37 AS ΜΕΓΕΘΟΣ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [37]  is null
UNION
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 38 AS ΜΕΓΕΘΟΣ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [38]  is null
UNION
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 39 AS ΜΕΓΕΘΟΣ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [39]  is null
UNION
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 40 AS ΜΕΓΕΘΟΣ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [40]  is null
UNION
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 41 AS ΜΕΓΕΘΟΣ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [41]  is null
UNION 
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 42 AS ΜΕΓΕΘΟΣ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [42]  is null;
Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-14, 21:01
Όνομα: ΜΑΝΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Καλησπέρα Γιωργο

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.Δοκιμασα αυτό που μου εγραψες και μου εμφανιζει τις εγγραφες μονο μια φορα στο κάθε σχεδιο χρωμα και μέγεθος.Εγω θελω όταν γραφει στον πινακα π.χ ότι ένα σχεδιο στο χρωμα μαυρο εχει 2 στο 37 να μου εμφανιζει δυο ιδιες εγγραφες.Αν εχει 5 στο 38 να μου εμφανιζει 5 ιδιες εγγραφες.Τωρα μου εμφανιζει μια μονο εγγραφη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-14, 22:03
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.674
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Μάνο θα μπορούσε να προστεθεί στο ερώτημα που σου πρότεινα ένα πεδίο, πχ [ΠΟΣΟΤΗΤΑ], στο οποίο να αναγράφεται η ποσότητα.

Έτσι για κάθε σχέδιο, χρώμα, και μέγεθος θα είχες και την ποσότητα, δηλαδή όλα τα στοιχεία.

Η υλοποίηση γίνεται με το παρακάτω ερώτημα:

Κώδικας:
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 34 AS ΜΕΓΕΘΟΣ, [34] AS ΠΟΣΟΤΗΤΑ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [34]  is null
UNION
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 35 AS ΜΕΓΕΘΟΣ, [35] AS ΠΟΣΟΤΗΤΑ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [35]  is null
UNION
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 36 AS ΜΕΓΕΘΟΣ, [36] AS ΠΟΣΟΤΗΤΑ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [36]  is null
UNION
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 37 AS ΜΕΓΕΘΟΣ, [37] AS ΠΟΣΟΤΗΤΑ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [37]  is null
UNION
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 38 AS ΜΕΓΕΘΟΣ, [38] AS ΠΟΣΟΤΗΤΑ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [38]  is null
UNION
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 39 AS ΜΕΓΕΘΟΣ, [39] AS ΠΟΣΟΤΗΤΑ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [39]  is null
UNION
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 40 AS ΜΕΓΕΘΟΣ, [40] AS ΠΟΣΟΤΗΤΑ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [40]  is null
UNION
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 41 AS ΜΕΓΕΘΟΣ, [41] AS ΠΟΣΟΤΗΤΑ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [41]  is null
UNION 
SELECT ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΣΧΕΔΙΟ, ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ.ΧΡΩΜΑ, 42 AS ΜΕΓΕΘΟΣ, [42] AS ΠΟΣΟΤΗΤΑ FROM ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ WHERE not [42]  is null;
Με κώδικα VBA θα μπορούσε να γίνει ένας πίνακας με τα στοιχεία, όπως τα ζητάς, αλλά δε βλέπω σε τι παραπάνω θα βοηθούσε.

Φιλικά/Γιώργος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-02-14, 23:02
Όνομα: ΜΑΝΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Γιωργο το εκανα αλλα δεν είναι αυτό που ζηταω.Εχω παλι μια εγγραφη απλως μου γραφει στην ποσοτητα ποσα είναι.Εγω θελω να γινουν ξεχωριστες εγγραφες.Το χρειαζομαι για να τυπωσω ετικέτες.Οταν εχω π.χ. 5 τεμαχια από το σχεδιο 1 στο χρωμα καφε στο μέγεθος 37 θελω 5 ξεχωριστες ετικέτες.

Ευχαριστω /Μανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-14, 00:14
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.674
Προεπιλογή

Καλημέρα

Μάνο στη ΒΔ που επισυνάπτω έχω προσθέσει:

1) Τον πίνακα tblLabels

2) Το ερώτημα qryLabels

3) Τη φόρμα frmLabels.

Πατώντας το κουμπί της φόρμας εκτελείται ο κώδικας, που γεμίζει τον πίνακα tblLabels με τις εγγραφές που θέλεις.

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb δοκιμη2.MDB (352,0 KB, 24 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-14, 07:31
Όνομα: ΜΑΝΟΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Καλημέρα Γιωργο

Αυτό είναι ακριβως που χρειαζομαι.Θα προσπαθήσω να το ενσωματωσω στη πληρη βαση δεδομενων.Ελπιζω να τα καταφερω.Ο πινακας tbllabels δημιουργείται αυτόματα με το πατημα του κουμπιού φορμας η υπαρχει και με το πατημα συμπηρωνονται οι εγγραφες;

Ευχαριστω πολύ για την πολυτιμη βοηθεια
Μανος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-02-14, 08:13
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.674
Προεπιλογή

Καλημέρα Μάνο

Ο πίνακας tblLabels δε δημιουργείται αυτόματα.

Στη βάση σου θα πρέπει να εισαχθεί ο πίνακας tblLabels, το ερώτημα qryLabels και η φόρμα frmLabels.

Στην επισυναπτόμενη ΒΔ βελτίωσα τον κώδικα με στόχο την αύξηση της ταχύτητας και την αποτροπή του ξαναπατήματος του κουμπιού, ενώ είναι σε εξέλιξη το γέμισμα του πίνακα tblLabels.

Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb δοκιμη3.MDB (352,0 KB, 35 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Ερωτήματα ] Δημιουργία Ερωτήματος μέσω VBA noname Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 18-09-15 19:23
Δημιουργία ερωτήματος ενημέρωσης μέσω VBA γιώργοςΚ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 09-06-15 15:36
[ Ερωτήματα ] Δημιουργία Ερωτήματος από λίστα τιμών πεδίου πίνακα αρψηιε76γρ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 30-12-14 16:38
[ Ερωτήματα ] Δημιουργία ερωτήματος ενημέρωσης mgeorge Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 01-09-13 12:02
Βοήθεια για δημιουργία ερωτήματος ή έκθεσης nasos23 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 9 29-01-11 10:54


Η ώρα είναι 20:31.