Ανανέωση ιστοσελίδας

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-09, 19:09
Όνομα: Σάκης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-12-2009
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή Bελτιστοποίηση

εχω εναν πινακα που εχει βεργες απο διαφορα προφιλ για κατασκευη παραθυρων.με τις διαστασεις που δινω το προγραμμα μου βγαζει απο καθε βεργα τι κοματια θα χρειαστω.πως μπορω να βρω απο μια 6αμετρη βεργα να κοψω τα κοματια που μα μου δινουν την λιγοτερη φυρα; Σε προγραμματα που εχω αγορασει(themelio , thyrae)γινεται και το ονομαζουν βελτιστοποιηση κοπων.Δεν μου αρεσαν ομως και επιμενω να δουλευω το δικο μου απλα μου λειπει αυτη η λειτουργια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-09, 07:31
Όνομα: Ηλιάδης Κωνσταντίνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Chicago
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Φίλε Σάκη καλημέρα,

Λοιπόν η διαδικασία του να ελέγχεις το πόση φύρα έχει μία παραγωγή ενός προϊόντος ουσιαστικά βασίζεται στις "συνταγές" ή "προδιαγραφές" της κατασκευής ενός προϊόντος.

Λογιστικά προγράμματα ουσιαστικά έχουν τις συνταγές ή και προδιαγραφές στις οποίες καταχωρούνται όλες οι Α' ύλες οι οποίες χρειάζονται για την κατασκευή του ημιτελούς ή τελικού προϊόντος. Το ποσοστό φύρας προτυποποιείται κατά κύριο λόγο αλλά υπάρχουν και αποκλίσεις που εξαρτώνται από αστάθμητους παράγοντες.

Με βάση το λοιπόν διάφορων προδιαγραφών επιλέγεται με κριτήριο από το πεδίο φύρα το μικρότερο ποσοστό φύρας.

Θα χρειαζόμουν το λοιπόν να μου πεις περισσότερες λειτουργίες που έχουν τα προγράμματα τα σχετικά ώστε να πάρουμε ιδέες που ίσως προσεγγίζουν το πρόβλημα καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-09, 19:25
Όνομα: Σάκης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-12-2009
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

στην ουσια διαλεγουν απο εναν πινακα (η ερωτημα)οτι βολευει πιο καλα ωστε το αθροισμα των κοματιων που θα κοπουν απο μια βεργα να ειναι οσο το δυνατων πιο κοντα στα 6 μετρα.Καποιος μου ειχε πει οτι θελει κατι σαν loop που θα τρεχει την λιστα των κοματιων και οταν βρει το πιο κοντινο νουμερο στα 6 μετρα θα συνεχιζει με τα αλλα κοματια που μεινανε.θα στειλω μια αναφορα απο το αγοραστο προγραμμα που εχω μηπως με καταλαβετε πιο καλα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-09, 19:42
Όνομα: Σάκης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-12-2009
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή .

στελνω την αναφορα και ευχαριστο και παλι
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc Έγγραφο3.doc (156,0 KB, 26 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας



Η ώρα είναι 22:18.