Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Φόρμες ] Aυτόματη προσαρμογή στις διαστάσεις της οθόνης

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-13, 16:35
Όνομα: Μιχάλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 26-04-2013
Μηνύματα: 74
Post Aυτόματη προσαρμογή στις διαστάσεις της οθόνης

Γειά σας κι από εμένα.Είμαι νέος χρήστης στο φόρουμ και το βρίσκω πάρα πολύ ενδιαφέρον.Ασχολούμε με την access και έχω κάνει κι εγώ όπως πολλοί άλλοι μερικά προγραμματάκια.Αυτό που δεν μπόρεσα να καταφέρω ακόμη ,ενώ διάβασα πολλά παραδείγματα,πώς όταν ανοίγω την φόρμα που θέλω ,να έρχεται στις διαστάσεις της οθόνης στην οποία τρέχει το πρόγραμμα.Φυσικά μαζί με τα .....υπάρχοντά της.Οι διαστάσεις αλλάζουν από υπολογιστή σε υπολογιστή.Αν κάποιος έχει μία λύση,την περιμένω.Νάστε καλά
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-04-13, 18:35
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλησπέρα Μιχάλη!!!

Για να γίνει αυτο που ζητάς πιστεύω στις νεότερες εκδόσεις access να υπάρχει.Εάν έχεις όμως 2003 Access το ζητούμενο σχετίζετε με το Resize.
Βασικά θα πρέπει να ανεβάσεις παράδειγμα έστω την μία φόρμα ώστε να προσαρμοστεί πάνω σε αυτή.
Το μόνο που θέλει να δημιουργήσεις ένα Private Sub Form_Resize()

ΠΧ
Κώδικας:
Private Sub Form_Resize()
    Me.Αντικείμενο1.width = Me.InsideWidth - Me.Αντικείμενο2.width - 150
Me.Αντικείμενο1.Height = Me.Αντικείμενο2.Height
End Sub
Στα κόκκινα βάζεις αντί για την λέξη αντικείμενο1 το ανάλογο που υπάρχει στην φόρμα σου.
Τώρα ανάλογα πόσα αντικείμενα έχεις στη φόρμα και πόσα χρειάζονται να μετακινηθούν ως προς το width και το Height γιατί θέλει κάποιες δοκιμές ώστε να επιτευχθεί το σωστό αποτέλεσμα.
Αφού μετακινηθούν όλα τα αντικείμενα με τον ανάλογο κώδικα θα περάσεις μια γραμμή κώδικα Docmd.Maximise στο συμβάν Form Load.
Όσο πιο πολλά αντικείμενα τόσο πιο πολύ αυξάνει ο βαθμός δυσκολίας. Περισσότερο στο πλάτος(width)
Ανέβασε δείγμα μήπως και βοηθήσουμε.

Φιλικά Αλέξανδρος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alex : 28-04-13 στις 19:15.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-13, 11:18
Όνομα: Μιχάλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 26-04-2013
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Νάσε καλά Αλέξανδρε για την απάντησή σου.Θα δοκιμάσω να ......παίξω με τον κώδικα.Απλά είχα δει σε άλλα sites κάποιες modules και έπαιρναν από εκεί.Δηλαδή είχαν κάτι γενικό μέσα για όλα τα στοιχεία της φόρμας.Εγώ δουλεύω πλέον με office 2013.Όπως είπες έχει κάτι τέτοιο να κάνεις εκεί.Απλά δεν το έψαξα ακόμη.Αλλά αν η βάση μου μετατραπεί σε access 2003 πχ,θα δουλεύουν όλα αυτά που έκανα στην 2013;Για το resize λέω.Νάσε καλά και καλό Πάσχα.

Ένα παράδειγμα που το κατέβασα από κάποια σελίδα αλλά δεν θυμάμαι από που ανεβάζω.Κάτι παρόμοιο θέλω.Φυσικά αν γίνετε να παίρνει αυτόματα τις διαστάσεις αναλόγως της οθόνης που τρέχει.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip ResizeDemo.zip (76,2 KB, 113 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikekal1oo : 29-04-13 στις 12:56.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-13, 13:43
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.010
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!
Μιχάλη καλωσόρισες στο φόρουμ!

Σε εκδόσεις μεγαλύτερες της 2003 τα περισσότερα στοιχεία φορμών διαθέτουν επιπλέον την ιδιότητα Οριζόντια αγκύρωση, Κατακόρυφη αγκύρωση
(Horizontal Ancor , Vertical Ancor) που με τις κατάλληλες ρυθμίσεις, είτε σε *.mdb είτε σε *.accdb τροποποιείται το μέγεθος και η θέση αυτόματα.

Για κάτι γενικότερο που να λειτουργεί σε εκδόσεις Access από την 2000 και νεότερες, υπάρχει ένα παράδειγμα στο συνημμένο *.mdb κάνει που λειτουργεί και σε Access 2000 - 2003 όπου
τροποποιείται το μέγεθος / θέση αυτόματα.

Στο παράδειγμα δίνεται επίσης η δυνατότητα αυξομείωσης πλάτους μεταξύ 2 αντικειμένων όταν ο χρήστης σύρει τον διαχωριστή (Splitter).

Ο κώδικας που περιέχεται είναι απλός, κατανοητός και με αρκετά περιθώρια εξέλιξης.

Ελπίζω να σου χρησιμεύσει.

Καλή συνέχεια!

Με εκτίμηση

Τάσος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb AccResizeAndMoveObjectsInForm.mdb (248,0 KB, 230 εμφανίσεις)
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-13, 13:52
Όνομα: Μιχάλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 26-04-2013
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Νάσε καλά Τάσο για την απάντηση και την λύση που δίνεις.Θα πειραματιστώ και θα σας πω αποτελέσματα.Καλό Πάσχα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Πίνακες ] Aυτόματη Aρίθμηση Λάμπρος Τ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 07-11-14 08:03
Ημιδιαφάνεια στις αναδυόμενες και αποκλειστικές φόρμες liaverg Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 18-03-13 14:05
[ Φόρμες ] Διαστάσεις φόρμας cgian Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 02-10-11 19:26
MsAccess και διαφορετική ανάλυση οθόνης dionisis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 31-03-11 07:29
Aυτόματη αρίθμηση stavros2244 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 05-04-10 12:07


Η ώρα είναι 02:19.