Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Σύνδεση σύνθετου πλαισίου με αδέσμευτη υποφόρμα

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-13, 01:19
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή Σύνδεση σύνθετου πλαισίου με αδέσμευτη υποφόρμα

Καλημέρα σε όλους τους φίλους

Πως μπορώ να συνδέσω στην φόρμα F_MainForm_Images_Nipiagogio που περιέχει δύο σύνθετα πλαίσια (την επιλογή του έτους και την κατηγορία των νηπίων)με την υποφόρμα που είναι αδέσμευτη F_SlideShowManual.
Θέλω επιλέγοντας το έτος και την κατηγορία εάν είναι νήπιο ή προνήπιο να μου δείχνει τις φωτογραφίες που είναι αποθηκευμένες σύμφωνα με τα σύνθετα πλαίσια.Ανεβάζω το δείγμα. Επειδή στο κάτω μέρος της φόρμας υπάρχει η ημερομηνία μήπως μπορώ απο την τρέχουσα ημερομηνία να συγχρονισθεί η φόρμα για το έτος.πρώτα και μετά θα πρέπει να προσθέσω και την κατηγορία στην υποφόρμα.
Τέλος πάντων τα έχω μπερδέψει και ζητάω βοήθεια εάν γνωρίζει κάποιο μέλος τι να κάνω.

Φιλικά
Αλέξανδρος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip Kindergarden_FotoSlides.zip (427,1 KB, 20 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-13, 01:27
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλημέρα !!!

Να συμπληρώσω ότι χρειάζεται και ένα reference (Microsoft office 12.0 oblect Library) για να δουλέψει σωστά η βάση.

Φιλικά
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-13, 10:09
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους τους φίλους

Πως μπορώ να συνδέσω στην φόρμα F_MainForm_Images_Nipiagogio που περιέχει δύο σύνθετα πλαίσια (την επιλογή του έτους και την κατηγορία των νηπίων)με την υποφόρμα που είναι αδέσμευτη F_SlideShowManual.
Θέλω επιλέγοντας το έτος και την κατηγορία εάν είναι νήπιο ή προνήπιο να μου δείχνει τις φωτογραφίες που είναι αποθηκευμένες σύμφωνα με τα σύνθετα πλαίσια.Ανεβάζω το δείγμα. Επειδή στο κάτω μέρος της φόρμας υπάρχει η ημερομηνία μήπως μπορώ απο την τρέχουσα ημερομηνία να συγχρονισθεί η φόρμα για το έτος.πρώτα και μετά θα πρέπει να προσθέσω και την κατηγορία στην υποφόρμα.
Τέλος πάντων τα έχω μπερδέψει και ζητάω βοήθεια εάν γνωρίζει κάποιο μέλος τι να κάνω.

Φιλικά
Αλέξανδρος

Την καλημέρα μου στο forum.

Αλέξανδρε,
άνοιξε την φόρμα F_MainForm_Images_Nipiagogio σε mode Design View
από το πτυσόμενο πλαίσιο των ιδιοτήτων επέλεξε F_SlideShowManual.
Με το ποντίκι επέλεξε το tab Data.
Στην ιδιότητα Link Master Fields πληκτρολόγσε [cboYear];[Σύνθετο πλαίσιο16].
Στην ιδιότητα Link Master Child πληκτρολόγσε με την σειρά και το ίδιο format
τα αντίστοιχα πεδία της φόρμας F_SlideShowManual που θέλεις να γίνει το Link.

Ελπίζω να σε βοήθησα
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-13, 11:56
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλημέρα Κώστα

Ευχαριστώ για την βοήθεια.Θα το κοιτάξω το μεσημέρι.Να την συναρμολογήσω με την μεγάλη βάση.
Φιλικά
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-01-13, 11:19
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλημέρα Κώστα ,Καλημέρα σε όλη την παρέα

Τελικά Κώστα δεν μπόρεσα να τα συνδέσω τα πεδία τα πρωτεύοντα με αντίστοιχα δευτερεύοντα της υποφόρμας. Την συνδεσμολογία βέβαια την γνωρίζω αλλά δεν γνωρίζω με ποια πεδία αντίστοιχα της δευτερεύουσας φόρμας να συνδέσω .Πρέπει να προσθέσω μήπως στη φόρμα η στο πίνακα T_image πεδίο ImageID;
Πρόσθεσα ένα Πίνακα Class για το σύνθετο πλαίσιο με τις κατηγορίες των νηπίων και ένα πίνακα Atomika_stixia των νηπίων.Αυτά για την φόρμα F_MainForm_Images_Nipiagogio

Το σύνθετο πλαίσιο έτος με ποιό πεδίο πρέπει να το συνδέσω στην υποφόρμα; Το Σύνθετο πλαίσιο16 πάλι με ποιό;
Μήπως πρέπει να προσθέσω πεδία στην υποφόρμα;
Εγώ θέλω να εισάγω φωτογραφίες από κάποιο φάκελο που η κάθε φωτογραφία θα έχει την ίδια ονομασία με το επώνυμο(LastName) του πίνακα Atomika_stixia που αντιστοιχεί για κάθε παιδί.
Στην ουσία θέλω να έχω την καταγραφή των νηπίων και προνηπίων για κάθε έτος με τις αντίστοιχες φωτογραφίες.Αλλάζοντας το έτος να δείχνει τις φωτογραφίες του αντίστοιχου έτους.Επισυνάπτω την βάση για βοήθεια.

Φιλικά
Αλέξανδρος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip Kindergarden_FotoSlides_1.zip (455,1 KB, 13 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-01-13, 17:17
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλησπέρα στη παρέα το forum

Προσπάθησα να ενσωματώσω το ζητούμενο και πιστεύω ότι το κατάφερα με άλλο τρόπο που δεν με ικανοποιεί απόλυτα.Ανεβάζω τη βάση διορθωμένη χωρίς την φόρμα F_MainForm_Images_Nipiagogio διότι δεν την χωρούσε στο ανέβασμα το σύστημα.
Βέβαια θα ήθελα να δώ και απο κάποιον πιό έμπειρο κάποια άλλη λύση στο ζητούμενο πάνω στην προηγούμενη βάση.Διότι αυτή που έκανα δεν έχει υποφόρμα τα ενσωμάτωσα σε μια φόρμα αλλά δεν μπορώ να επιλέξω όποιο έτος θέλω παρά αυτό που έχω καταχωρήσει.Είναι λίγο μπερδεψοδουλειά.

Φιλικά/Αλέξανδρος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip βδ2.zip (511,8 KB, 18 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σύγκριση σύνθετου πλαισίου και λίστας area51 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 17-07-10 13:37
Ανανέωση περιεχομένου σύνθετου πλαισίου stavros2244 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 8 03-05-10 20:14
Σύγκριση σύνθετου πλαισίου και λίστας pm4698 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 21 08-03-10 10:52
Δημιουργία σύνθετου πλαισίου periman Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 29-01-10 10:58
Καταστροφή σύνθετου πλαισίου sgsiemekis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 25-02-09 21:15


Η ώρα είναι 20:31.