Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Υπολογισμός σε access διαφορών μεταξύ των τιμών εγγραφών

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Κλειστό Θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-13, 20:32
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-11-2012
Περιοχή: κοζανη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Υπολογισμός σε access διαφορών μεταξύ των τιμών εγγραφών

Καλησπέρα, καλή χρονιά σε όλους, πρώτη φορά μπαίνω στο forum, παίρνω το θάρρος να ρωτήσω το εξής:
Κάθε μέρα σημειώνω σε ένα πεδίο μιας φόρμας Access την τρέχουσα τιμή από τη στάθμη μιας δεξαμενής, πχ Δευτέρα 3 m, Τρίτη 2.8 m, Τετάρτη 2.5 m, κοκ. Πώς μπορώ να έχω μέσω κάποιου ερωτήματος τις διαφορές των τιμών των εγγραφών, (δηλαδή να μου βγάζει τις καταναλώσεις του υλικού αυτόματα, χωρίς να τις σημειώνω κι αυτές),πχ Δευτέρα 0, Τρίτη 0.8 (3-2.8), Τετάρτη 0.3 (2.8-2.5) κοκ; Σε excel είναι πολύ εύκολο, αλλά σε Access δε μπορώ να σκεφτώ πως θα δημιουργήσω το ερώτημα. Ίσως να υπάρχει κάποια έτοιμη συνάρτηση αλλά δε τη γνωρίζω. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.
  #2  
Παλιά 02-01-13, 21:11
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κκκ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα, καλή χρονιά σε όλους, πρώτη φορά μπαίνω στο forum, παίρνω το θάρρος να ρωτήσω το εξής:
Κάθε μέρα σημειώνω σε ένα πεδίο μιας φόρμας Access την τρέχουσα τιμή από τη στάθμη μιας δεξαμενής, πχ Δευτέρα 3 m, Τρίτη 2.8 m, Τετάρτη 2.5 m, κοκ. Πώς μπορώ να έχω μέσω κάποιου ερωτήματος τις διαφορές των τιμών των εγγραφών, (δηλαδή να μου βγάζει τις καταναλώσεις του υλικού αυτόματα, χωρίς να τις σημειώνω κι αυτές),πχ Δευτέρα 0, Τρίτη 0.8 (3-2.8), Τετάρτη 0.3 (2.8-2.5) κοκ; Σε excel είναι πολύ εύκολο, αλλά σε Access δε μπορώ να σκεφτώ πως θα δημιουργήσω το ερώτημα. Ίσως να υπάρχει κάποια έτοιμη συνάρτηση αλλά δε τη γνωρίζω. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.
Κώστα,

στείλε μια test Βάση, για να βοηθήσουμε καλύτερα
  #3  
Παλιά 02-01-13, 21:46
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-11-2012
Περιοχή: κοζανη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή τεστ βαση

Θέλω στο ερώτημα, στο πεδίο Καταναλωση Υγρου Ημερησιως να υπολογίζονται για κάθε ημέρα οι διαφορές, 0, 0.20, 0.10, 0.50, 0.20, 1.10, 0.90, 0.50, 0.40 για τις αντίστοιχες ημερομηνίες των εγγραφών.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb Βάση δεδομένων1.accdb (428,0 KB, 21 εμφανίσεις)
  #4  
Παλιά 02-01-13, 22:45
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Κώστα,

κοίτα αν σου κάνει.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb Βάση δεδομένων1.accdb (456,0 KB, 43 εμφανίσεις)
  #5  
Παλιά 03-01-13, 08:17
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-11-2012
Περιοχή: κοζανη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Καταρχήν Κώστα σε ευχαριστώ θερμά για την απάντηση που σκέφτηκες και μου έστειλες. Μου κάνει 100%. Αφού καθήσω και προσπαθήσω να την καταλάβω, θα σε ενοχλήσω ξανά για μια διευκρίνηση πάνω στο θέμα.
Υ.Γ. Πρώτη φορά μου δίνουν κάτι δωρεάν. Και σ΄άλλα forum ανταλλάσουν γνώμες και εμπειρίες (προσφέρουν γνώση), αλλά δεν έχω δει να ασχολούνται τόσο ώστε να ξοδεύουν προσωπικό χρόνο ώστε να λύσουν προβλήματα άλλων (δε μιλάω για το δικό μου συγκεκριμένο που ήταν ίσως απλό, αλλά για όλες αυτές τις λύσεις που διαβάζω μέσα στο forum και που πραγματικά θαυμάζω το γεγονός ότι δημιουργούνται μόνο από την καλή θέληση κάποιων συμμετεχόντων και παρέχονται τοις πάσι ανιδιοτελώς). Και πάλι ευχαριστώ και μπάβο στο συγκεκριμένο forum που έχει εξελιχθεί έτσι.
  #6  
Παλιά 06-01-13, 22:12
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 14-11-2012
Περιοχή: κοζανη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Τροποποίηση λύσης

Σχετικά με το θέμα που με απασχολούσε, δηλαδή να καταγράφω σε καθημερινή βάση τη στάθμη μιας δεξαμενής και, να δημιουργείται σε ερώτημα υπολογιστικά η καθημερινή κατανάλωση, η βάση δεδομένων που έλαβα ήταν η λύση που ήθελα. Επειδή, κάποιες φορές που δε μπορεί να καταγραφεί η στάθμη (πχ Σαββατοκύριακα ή αργίες) ΄φαίνεται σαν να μην υπάρχει κατανάλωση, τροποποίησα ελεφρώς αυτή τη βάση, έτσι ώστε αυτές τις μέρες να δέχεται σαν ημερήσια κατανάλωση το κλάσμα της διαφοράς στάθμης για το χρονικό διάστημα που δεν υπάρχουν τιμές δια τον αριθμό των ημερών του διαστήματος αυτού. Έτσι, βάζοντας τιμές σχεδόν καθημερινά στον πίνακα 1, παίρνω την ημερησια κατανάλωση στο ερώτημα2, πεδίο df. Πολύ πολύπλοκος ο τρόπος μου για άπλό στόχο, αλλά λόγω απειρίας δε βρήκα απλούστερο.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb Βάση δεδομένων1.accdb (396,0 KB, 41 εμφανίσεις)
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Συναρτήσεις] Ποσοστό έκπτωσης μεταξύ 2 τιμών mantarinia Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 21-04-14 13:24
[Excel07] Διαφορά μεταξύ τιμών επί της % ΦΟΥΛΑ Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 20-03-12 12:14
[VBA] Σύγκριση τιμών μεταξύ δύο φύλλων jose Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 24-11-11 05:19
NETWORKDAYS - Υπολογισμός διαφοράς μεταξύ δύο ημερομηνιών Tasos Ημερομηνία & ώρα 0 11-10-11 13:34
[Συναρτήσεις] υπολογισμός μεταξύ 2 ημερομηνιών "Φεβρουάριος 30 ημερών" PanosPan Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 12 22-02-10 19:00


Η ώρα είναι 20:21.