Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Εκθέσεις ] Αυτοματοποιημένη έκθεση

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-12-12, 12:11
Όνομα: Μσνώλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-12-2012
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Αυτοματοποιημένη έκθεση

Παιδια καλησπέρα. Σε μια φόρμα που έχω σχεδιάσει, έχω στο επάνω μέρος τα βασικά στοιχεία ενός πελάτη. Από κάτω έχω τα ασφαλιστικά συμβόλαια που έχει κάνει , και επειδή οι κατηγορίες είναι πολλές, έχω βάλει Tabs(καρτελάκια) ώστε να επιλέγει ο χρήστης ποια από τις κατηγορίες θέλει να δεί. Το πρόβλημα μου είναι όταν θέλω να εκτυπώσω τα στοιχεία του συγκεκριμένου πελάτη. Γιατί όταν κάνω απλή εκτύπωση, εκτυπωνονται μόνο τα στοιχεία της Καρτέλας που είναι ανοιχτή. Οπότε σκέφτηκα αν θα ήταν χρήσιμο σε αυτή την περίπτωση να δημιουργήσω μια έκθεση, αλλά δεν ξέρω πώς να είσάγω σε μία έκθεση όλα τα στοιχεία του εκάστοτε πελάτη αυτοματοποιημένα. Δηλαδή πώς να κανω κλικ σε κουμπί εκθεσης επάνω στην φόρμα και η έκθεση που θα δημιουργείται να παίρνει απευθείας τον κωδικό πελάτη, του πελάτη που θα έχω ανοιχτό και να το εκτυπώνει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-12, 12:27
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixailangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπέρα. Σε μια φόρμα που έχω σχεδιάσει, έχω στο επάνω μέρος τα βασικά στοιχεία ενός πελάτη. Από κάτω έχω τα ασφαλιστικά συμβόλαια που έχει κάνει , και επειδή οι κατηγορίες είναι πολλές, έχω βάλει Tabs(καρτελάκια) ώστε να επιλέγει ο χρήστης ποια από τις κατηγορίες θέλει να δεί. Το πρόβλημα μου είναι όταν θέλω να εκτυπώσω τα στοιχεία του συγκεκριμένου πελάτη. Γιατί όταν κάνω απλή εκτύπωση, εκτυπωνονται μόνο τα στοιχεία της Καρτέλας που είναι ανοιχτή. Οπότε σκέφτηκα αν θα ήταν χρήσιμο σε αυτή την περίπτωση να δημιουργήσω μια έκθεση, αλλά δεν ξέρω πώς να είσάγω σε μία έκθεση όλα τα στοιχεία του εκάστοτε πελάτη αυτοματοποιημένα. Δηλαδή πώς να κανω κλικ σε κουμπί εκθεσης επάνω στην φόρμα και η έκθεση που θα δημιουργείται να παίρνει απευθείας τον κωδικό πελάτη, του πελάτη που θα έχω ανοιχτό και να το εκτυπώνει.
Καλό μεσημέρι στο forum.

Μανώλη,
αν κατάλαβα καλά,
βάλε ένα κουμπί στην φόρμα που να ανοίγει το report
και στο συμβάν κλίκ του κουμπιού βάλε αυτόν τον κώδικα
Κώδικας:
    DoCmd.OpenReport _
            "όνομα έκθεσης", _
            acViewPreview, _
            "", _
            "[ονομα πεδίου κωδικού πελάτη πίνακα]=" & [Forms]![όνομα φόρμας]![ονομα κωδικου πελάτη πεδίου φόρμας]
σε περίπτωση που ο κωδικός είναι αριθμός
αν είναι αλφαριθμητικό πρέπει
"[ονομα πεδίου κωδικού πελάτη πίνακα]='" & [Forms]![όνομα φόρμας]![ονομα κωδικου πελάτη πεδίου φόρμας] & "'"

ελπίζω να σου κάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-12-12, 14:06
Όνομα: Μσνώλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-12-2012
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Χίλια ευχαριστώ για την αμεση απάντηση. Θα το δοκίμασω τώρα να δώ αν θα κολλήσω κάπου. Αν και απο οτι εχω παρατηρήσει μέχρι τώρα είχα ενα άλλο πρόβλημα, στο οτι εδινα πολλα στοιχεια για εμφανιση(λογω των πολλων χαρακτηριστικων που εχουν τα συμβόλαια) και δυστυχως η εκθεση (αντιστοιχα και η φόρμα) εμφανιζεται τελειως κενη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-12, 13:39
Super Moderator
Όνομα: Αγγελος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 29-04-2010
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Πειραματίσου λιγάκι με τις εκθέσεις... έχουν αρκετά πραγματάκια που μπορείς να δεις!
Για να εμφανίσεις τις εγγραφές σου σε μια έκθεση πάντως, μπορείς απλά να ορίσεις ως recordsource στην έκθεση το ερώτημα ή πίνακα που θέλεις. Απο εκεί και πέρα είναι παιχνιδάκι, drag & drop τα πεδία σου στην έκθεση και έχεις μια αρχή.. απο εκεί και πέρα θέλει φαντασία..

Τώρα για να μπορέσεις να ανοίξεις την έκθεση σε συγκεκριμένη εγγραφή (φιλτραρισμένο αποτέλεσμα) δες αυτό που σου έγραψε ο Κώστας (asxetos) ποιο πάνω.
Αν παρόλα αυτά δυσκολευτείς, δοκίμασε να φτιάξεις το κουμπί της εκτύπωσης με τον wizard..

Αυτά.. ελπίζω να έχεις αρκετά για να προχωρήσεις..
__________________
Always Look on the Bright Side of Life!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-12, 00:56
Όνομα: Μσνώλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-12-2012
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Κάτι που παλέυω να κάνω είναι να τοποθετήσω στο επάνω μέρος της έκθεσης, σταθερά δεδομένα, όπως είναι τα στοιχεία του πελάτη και απο κάτω να βάλω σε μορφή φύλλων του Excel τα περιεχόμενα των συμβολαίων κατηγοριοποιημένα στους΄αντιστοιχους πίνακες. Δηλαδή δίνω σαν παράδειγμα να έχω για τον συγκεκριμένο πελάτη στο πρώτο πλαίσιο όσα συμβόλαια έχει για τα οχήματα, στο δεύτερο πλαίσιο όσα συμβόλαια έχει με τα Σκάφη, κτλ. (πινακάκια σε παράλληλη παράθεση). Απλά όταν τα τοποθετώ με drag and drop μου εμφανίζει πάντα μόνο την πρώτη εγγραφη απο κάθε πίνακα. Γνωρίζετε αν υποστηρίζουν οι εκθέσεις την συγκεκριμένη μορφή που θέλω να φτιάξω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-12-12, 09:51
Super Moderator
Όνομα: Αγγελος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 29-04-2010
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Ναι μπορείς να το κάνεις.. σου παραθέτω κάποιο δείγμα (παρεμφερές με αυτό που θέλεις)
θα πρέπει να δημιουργήσεις υπο-εκθέσεις και να τις συνδέσεις με την βασική σου φόρμα..
Όπως ακριβώς και στις φόρμες..
Συνημμένα Thumbnails
Αυτοματοποιημένη έκθεση-print_1.jpg  
__________________
Always Look on the Bright Side of Life!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-12, 19:25
Όνομα: Μσνώλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-12-2012
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ασχετος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό μεσημέρι στο forum.

Μανώλη,
αν κατάλαβα καλά,
βάλε ένα κουμπί στην φόρμα που να ανοίγει το report
και στο συμβάν κλίκ του κουμπιού βάλε αυτόν τον κώδικα
Κώδικας:
    DoCmd.OpenReport _
            "όνομα έκθεσης", _
            acViewPreview, _
            "", _
            "[ονομα πεδίου κωδικού πελάτη πίνακα]=" & [Forms]![όνομα φόρμας]![ονομα κωδικου πελάτη πεδίου φόρμας]
σε περίπτωση που ο κωδικός είναι αριθμός
αν είναι αλφαριθμητικό πρέπει
"[ονομα πεδίου κωδικού πελάτη πίνακα]='" & [Forms]![όνομα φόρμας]![ονομα κωδικου πελάτη πεδίου φόρμας] & "'"

ελπίζω να σου κάνει.
Κώστα για κάποιο λόγο δεν δουλεύει. Είναι αλφαριθμητικό και χρησιμοποίησα την δεύτερη εκδοχή που μου έστειλες. Αλλα όταν ανοιγω την έκθεση δεν μπορεί να παρει τον αριθμο απο την φόρμα(κωδικό πελάτη) και μου ετοιμάζει έκθεση για όλους τους πελάτες. Στον κώδικα που μου έστειλες έχω βάλει 1. "όνομα έκθεσης"= το ονομα της έκθεσης που δημιούργησα, η οποία ανοίγει και με το πάτημα του κουμπιού. 2. "ονομα πεδίου κωδικού πελάτη πίνακα"= το όνομα που έχει το πεδίο κωδικός πελάτη, στον πίνακα πελάτες απο όπου και προέρχεται. 3. "όνομα φόρμας" = το όνομα της φόρμας μεσα στην οποία έχω βάλει και το κουμπί που παταμε για να ανοίξει η έκθεση. 4. "ονομα κωδικου πελάτη πεδίου φόρμας": το όνομα του πεδίου (μέσα στην φόρμα που ανέφερα πριν απο λίγο στο 3) που βρίσκεται ο Κωδικός πελάτη και που θέλω να χρησιμοποιήσει η έκθεση. Αν θεωρείς ότι κάτι έκανα λαθος πές μου όποτε μπορέσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-12, 12:32
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Καλό μεσημέρι στο forum

Μανώλη,
στειλε ένα δείγμα της βάσης σου,
για να βοηθήσουμε καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-12-12, 19:58
Όνομα: Μσνώλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-12-2012
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

1. Ανεβάζω μια εικόνα από την φόρμα στη οποία γίνεται η διαχείριση των στοιχείων των πελατών καθώς και των συμβολαίων τους. Έχω προσθέσει στα δεξιά ένα κουμπί με την ονομασία "Εντολή84" το οποιο έχει λειτουργία προεπισκόπησης της έκθεσης που θέλω να ανοίξω (το όνομα της έκθεσης που θα ανοίξει είναι "Έκθεση_Εκτύπωσης_Διαχείρη ηςΠελατών").
Αυτό που προσπαθώ είναι, η έκθεση που θα ανοίγει να βασίζεται στον κωδικό πελάτη που έχω κυκλώσει με κόκκινο επάνω αριστερά.

2. Η δεύτερη φωτογραφία είναι από την έκθεση που έχω δημιουργήσει και έχω βάλει σαν πρώτο στοιχείο το ID οτυ πελάτη.(Αυτό είναι που θέλω να παίρνει απο την φόρμα που ανέφερα παραπάνω).

3. Έχω ανεβάσει και μία φωτογραφία με τις σχέσεις των πινάκων, αν θέλεις για οποιοδήποτε λόγο να δείς πως συνδέονται τα στοιχεία.
Συνημμένα Thumbnails
Αυτοματοποιημένη έκθεση-forma-diaxeirisis_provoli-sxediasis.jpg   Αυτοματοποιημένη έκθεση-sxeseis.jpg   Αυτοματοποιημένη έκθεση-ekthesi.jpg  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tasos : 10-12-12 στις 20:45. Αιτία: Προσθήκη κενών ανάμεσα σε τελείες και νέες προτάσεις
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-12-12, 17:51
Όνομα: Μσνώλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-12-2012
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Μόλις παρατήρησα ότι μου έχει σβηστεί το κείμενο που είχα βάλει στο τελευταίο μύνημα. Λοιπόν οι τρείς εικόνες που ανέβασα είναι

1) Η φόρμα που έχω σχεδιάσει και στα δεξιά έχω προσθέσει ένα κουμπί με ονομασία Εντολή84 το το οποιο έχει λειτουργία προεπισκόπησης της έκθεσης (Έκθεση_Εκτύπωσης_Διαχείρη ηςΠελατών) που θέλω να ανοίξω. Η φόρμα που θέλω να ανοίγει είναι στην τρίτη φωτογραφία.

Στόχος μου είναι το πρώτο πεδίο της φόρμας (Κωδικός Πελ) να παίρνει την τιμή απο τον Κωδικό Πελάτη στην φόρμα που βρίσκεται στην πρώτη φωτογραφία.

2) Επιπλέον έχω ανεβάσει και την φωτογραφία από τις σχέσεις των πινάκων απλά για να έχεις μια εικόνα αν χρειαστεί κατι επιπλέον.
Τέλος τον κώδικα που μου έστειλες τον έκανα paste στο VB script παράθυρο που μου ανοίγει στην ιδιότητα onclick του κουμπιού (Εντολή84) που ανέφερα νωρίτερα και απλά έκανα αλλαγή στα ονόματα των πεδίων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tasos : 15-12-12 στις 16:52. Αιτία: Προσθήκη κενών ανάμεσα στα σημεία στίξης και την λέξη που ακολουθεί.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Εκθέσεις ] checkbox σε έκθεση kosta Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 05-04-14 11:19
[ Εκθέσεις ] Έκθεση συνημμένων Γιωργος Μπεστ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 16-06-12 12:07
Έκθεση σε pdf Χρήστος Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 07-03-12 19:11
Αυτοματοποιημένη Εξαγωγή Έκθεσης σε PDF Χρήστος Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 17-02-12 10:11
Φ.Π.Α. 23% σε έκθεση tzvangel Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 30-09-11 19:36


Η ώρα είναι 18:24.