Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Φόρμες ] Εισαγωγή τίτλου στην κεφαλίδα από χρήστη

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-11-12, 14:08
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.674
Προεπιλογή

Μάνο, αυτός είναι ο κώδικας.

Η παράσταση Me.txtTable έχει τιμή το όνομα του πίνακα το οποίο πληκτρολογούμε στη φόρμα στο πλαίσιο κειμένου που ονομάζεται txtTable.

Η παράσταση Me.txtTmima έχει τιμή το όνομα του τμήματος το οποίο πληκτρολογούμε στη φόρμα στο πλαίσιο κειμένου που ονομάζεται txtTmima.

Αν αλλάξουμε τα ονόματα των πλαισίων κειμένου στη φόρμα, θα πρέπει να τα αλλάξουμε και στον κώδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-12, 16:41
Όνομα: Μάνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 10-10-2012
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Οκ ευχαριστώ πολύ.
Θα δοκιμάσω να δω αν θα καταφέρω να το κάνω να λειτουργεί και στην δικιά μου βάση.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-11-12, 17:02
Όνομα: Μάνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 10-10-2012
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Γιώργο να κάνω ακόμα μία ερώτηση;
Αν στην βάση μου έχω παραπάνω απο μία φόρμα και παραπάνω απο έναν πίνακα.
Πως θα του πω οτι το πεδίο αυτής της φόρμας να ενημερώσει το πεδίο ενός συγκεκριμένου πίνακα;

Κάτι ακόμα.
Μπορώ να κάνω ένα συγκεκριμένο πεδίο ενός πίνακα να παίρνει ώς προεπιλεγμένη τιμή, την τιμή ενός πεδίου απο έναν άλλο πίνακα;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-11-12, 19:21
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.674
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Μάνο, δεν ξέρω τι προσπαθείς να κάνεις.

Μου δίνεις την εντύπωση ότι ακολουθείς ανορθόδοξο τρόπο σχεδίασης της βάσης σου, με αποτέλεσμα απλά πράγματα να γίνονται δύσκολα και να απαιτείται κώδικας.

Σχετικά με τα ερωτήματα:

1) Αν μία φόρμα στηρίζεται σε ένα πίνακα τότε τα δεσμευμένα πεδία της θα ενημερώνουν αυτόματα τον υποκείμενο πίνακα.

2) Προεπιλεγμένη τιμή για ένα πεδίο μπορούμε να ορίσουμε στη σχεδίαση του πίνακα, αλλά υπάρχουν σοβαροί περιορισμοί.

Χωρίς περιορισμούς μπορούμε να δημιουργήσουμε μια φόρμα βασισμένη στον πίνακα και να ορίσουμε εκεί προεπιλεγμένες τιμές.

ΥΓ Αν έχεις κάποια ερώτηση που δε σχετίζεται με το αρχικό θέμα θα πρέπει να ανοίξεις νέο.

Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εισαγωγή (και χρήση) excel μέσα στην access q.mrk Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 26-07-16 03:28
[Excel07] Προσθήκη δεδομένων στην κεφαλίδα από κελί άλλου φύλλου rania1984 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 18-01-14 09:23
Εισαγωγή πολλαπλών αρχείων Excel στην Access prittpritt Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 16-02-13 20:30
[Μορφοποίηση] Ημερομηνία στην Κεφαλίδα από φίλτρο Xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 18 07-09-11 22:47
Εισαγωγή εγγράφου world σε έκθεση στην access alex Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 8 27-11-10 14:54


Η ώρα είναι 20:24.