Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Ασφάλεια] Απορία σε κλείδωμα βάσης δεδομένων

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-12, 21:08
Όνομα: Γιωργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-04-2012
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Απορία σε κλείδωμα βάσης δεδομένων

Κατ'αρχήν θερμά συγχαρητήρια στους δημιουργούς του φόρουμ.
Είμαι σχετικά, με όλα όσα διαβάζω, αρχάριος στην Access, είμαι 48 χρονών και μου αρέσουν οι προκλήσεις και οι λογικές του προγραμματισμού.
Βασικά βοηθώ έναν καλό μου φίλο που φτιαχνει μιά βάση δεδομένων.
Βρήκα πολύ ενδιαφέρον το θέμα του κλειδώματος μιας βάσης δεδομένων με κωδικό από τα παραδείγματα, αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι αν και κλειδωμένη, μπορώ μέσα απο τις επιλογές να ενεργοποιήσω πάλι την προβολή πάλι όλων των φορμών, πινάκων και κώδικα, έτσι ώστε να είναι πάλι παραμετροποιήσιμη η βάση.
Συνγχωρέστε μου την άγνοια αυτή αλλά θα ήθελα αν είναι δυνατόν να με κατατοπίσετε αν δεν ειναι τόσο πολύπλοκο.(Αccess 2010)
Ευχαριστώ και πάλι για την τόσο πολύ καλή δουλεία όλων σας.
(Υστερόγραφο : μπορώ να ανεβάσω μια πολύ καλή αναζήτηση εγγραφών που βρήκα σαν παράδειγμα σε ενα ξένο φόρουμ που εψαχνα)
Σας ευχαριστώ και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-12, 18:23
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.010
Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Γιώργο καλωσόρισες στο φόρουμ!

Στο παράδειγμα που επισυνάπτω μπορείς να δεις τη λύση στο ζητούμενο σου με χρήση
νέας προσαρμoσμένης κορδέλας με το όνομα "LockedRibbon" που ο κώδικας xml (απαραίτητος για τη δημιουργία της) βρίσκεται στον πίνακα "UsysRibbons" από την οποία αποκρύπτουμε το κουμπί επιλογών της Access.

Παράλληλα απενεργοποιείται η γραμμή εργαλείων γρήγορης πρόσβασης.

Mε χρήση της συνάρτησης VBA LoadLockedRibbon(), μπορούμε να τροποποιήσουμε τον κώδικα
XML της κορδέλας και έτσι να εμφανίσουμε/αποκρύψουμε τις επιλογές της Access.

Δοκίμασε και αν χρειαστείς κάτι γράψε στο φόρουμ.

Φιλικά

Τάσος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb LockDB.accdb (508,0 KB, 117 εμφανίσεις)
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-05-12, 21:34
Όνομα: Γιωργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-04-2012
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Τάσο σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή και λύση που μου παρέθεσες, δουλεύει όντως σωστά έτσι, σε ευχαριστώ και πάλι για την άμμεση ανταπόκρισή σου, δεν μου απάντησες αν μπορώ να ανεβάσω μια αναζήτηση που βρήκα έτσι ώστε να την χρησιμοποιήσουν και άλλοι που μπορει να τους φανεί χρήσιμη στις βάσεις δεδομένων που δημιουργούν. (Πρέπει να ρωτήσω πριν την ανεβάσω) :)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-05-12, 06:45
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.010
Προεπιλογή

Καλημέρα Γιώργο!

Χαίρομαι που βοηθήθηκες!

Οι μόνοι σύνδεσμοι ή παραδείγματα που προτείνουμε για συμπληρωματική βοήθεια/πληροφόρηση
είναι αυτοί της Microsoft επειδή είναι οι πιο έγκυροι και στις περισσότερες περιπτώσεις προσφέρονται και στην ελληνική.

Προς πληροφόρηση:

Το φόρουμ μας είναι Ελληνόφωνο και Ελληνικό .

Δεν έχουμε να ζηλέψουμε τίποτα από κανένα φόρουμ..

Σε αυτό το φόρουμ έχουμε αρκετούς ικανότατους ανθρώπους που μπορούν να υποστηρίξουν τα μέλη μας απαντώντας τους σε κάθε τους ερώτηση.

Μην ξεχνάς: Το ερώτημα σου απαντήθηκε από το δικό μας φόρουμ.

Αν χρειαζόμασταν διαφήμιση, θα σου ζητούσα να κάνεις το αντίθετο δηλαδή να προτείνεις κάτι από το δικό μας φόρουμ (είναι και δικό σου) σε άλλες ιστοσελίδες.

Νομίζω ότι θα είχε μεγαλύτερη απήχηση αν κάποιο μέλος μας πρότεινε κάποια δικά του παραδείγματα.

Όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι στην αναζήτηση εγγραφών σε προτρέπω να δεις το συνημμένο αρχείο του μηνύματος http://www.ms-office.gr/forum/access...ma-access.html

Θα δεις ότι με ελάχιστο κώδικα, σου παρέχεται η καλύτερη δυνατή αναζήτηση ενώ πληκτρολογείς.

Το σημαντικότερο όμως (που σίγουρα δεν θα βρεις πουθενά στο Internet) στο παράδειγμα αυτό
είναι ότι η αναζήτηση αυτή "συγχωρεί λάθη" τονισμού μιας λέξης.

Για παράδειγμα, αν αναζητήσεις αννα, η αναζήτηση θα σου επιστρέψει εγγραφές που περιέχουν Αννα και Άννα (με τόνο)

Φιλικά

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Ασφάλεια] Κλείδωμα βάσης με τον αριθμό του επεξεργαστή Γιωργος Μπεστ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 27-12-12 20:42
[ Ασφάλεια] Κλείδωμα βάσης με τον αριθμό του σκληρού δίσκου ? Γιωργος Μπεστ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 16-12-12 19:48
Κλείδωμα βάσης SOELLICHA Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 12-12-11 09:59
[ Ασφάλεια] Κλείδωμα βάσης για συγκεκριμένο χρόνο comsup Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 17 05-10-11 13:15
Κλείδωμα Βάσης δεδομένων Ms-Office-Development Team Access samples - Χρήσιμα αρχεία & παραδείγματα 0 08-08-10 14:42


Η ώρα είναι 02:27.