Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Εκθέσεις ] Πρόβλημα στο άνοιγμα

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-12, 18:43
Όνομα: Χρήστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 06-09-2011
Μηνύματα: 477
Red face Πρόβλημα στο άνοιγμα

Φίλοι μου γειά σας.
Θα σας περιγράψω εν συντομία την δημιουργία μίας βάσης και το πρόβλημά μου.
Λοιπόν στον Η/Υ του γραφείου μου δημιούργησα μια βάση δεδομένων, με πίνακα που παίρνει δεδομένα από Excel. Έφτιαξα Ερωτήματα και Εκθέσεις και δουλεύανε μια χαρά.
Όλα αυτά τα Αποθήκευσα στην Επιφάνεια Εργασίας του Η/Υ μου σε ένα φάκελο που το ονόμασα Χρέωση Δικαστών Μον. Πρωτδ. 2011-12 και μετά το έβαλα σε ένα άλλον φάκελο με όνομα usb Πράσινο 19-3-12.
Λοιπόν μετά πήρα τον φάκελο Χρέωση Δικαστών Μον. Πρωτδ. 2011-12 το αποθήκευσα σε ένα usb φλασάκι και πήγα να το αποθηκεύσω σε ένα άλλον Η/Υ της υπηρεσίας μου.
Μόλις το εγκατέστησα και άνοιξα το Excel δούλευε μια χαρά.
Όταν πήγα να ανοίξω την Access άνοιξε (φανήκανε οι Πίνακες, Ερωτήματα & Εκθέσεις). Όταν πήγα να ανοίξω μία Έκθεση μου έβγαλε το εξής μήνυμα :
"Η διαδρομή H:\Documents and Settings\user\Επιφάνεια Εργασίας\u.s.b Πράσινο 19-3-12\ΧΡΕΩΣΗ ΔΙΚΑΣΤΩΝ ΠΡΩΤ. ΤΡΙΠ\Χρέωση Δικαστών Μον. Πρωτδ\ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ δεν είναι έγκυρη......"
Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί γίνεται αυτό και πως μπορώ να το διορθώσω.
Αν μπορώ να διορθώσω την διαδρομή θα ήθελα να μου το περιγράψετε όσο αναλυτικά μπορείται.
Σας και πιστεύω να μην έγινα βαρετός, αλλά ξέρετε πως αισθάνομαι, να παλεύω αρκετές ώρες να το δημιουργήσω και μόλις πάω να το αποθηκεύσω σε άλλον Η/Υ να μην δουλεύει;;;
Πιστεύω να με καταλαβαίνετε. Σας ευχαριστώ που διαβάσατε το πρόβλημά μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-12, 19:33
Όνομα: Στέλιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 08-07-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Καλησπερα.

Ποια εκδοση της access χρησιμοποιεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-03-12, 20:21
Όνομα: Χρήστος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 06-09-2011
Μηνύματα: 477
Red face

Φίλοι του φόρουμ γειά σας.
Στέλιο Καλησπέρα. Συγνώμη για την αργοπορία, αλλά πίστευα ότι έχω επιλέξει να έρχεται email όταν κάποιος μου απαντάει (όπως κάνω πάντα), αλλά τελικά δεν το είχα επιλέξει με αποτέλεσμα να μην το δω. Συγνώμη!!!
Λοιπόν το έφτιαξα σε Access 2003.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-12, 18:45
Όνομα: Στέλιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 08-07-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Οταν λες "με πίνακα που παίρνει δεδομένα από Excel" τι εννοείς ; Πως το εχεις κανει ?

Με VB και καποια φορμα με ενα "κουμπι εντολής" που ενημερωνει τον Πινακα της access από τον αντιστοιχο πινακα του excel ?

Εχεις δημιουργησει μήπως link tables ?

H Μήπως έχεις βαλει στο συμβαν "με το ανοιγμα" της Εκθεσης, να γινεται και ενημερωση του πινακα αρα και του ερωτηματος "πριν την εμφανιση των αποτελεσματων" ?

Σε καθε περιπτωση πρεπει να γινει "επανασυνδεση των πινακων" (Excel και Access). Αυτο μπορεις να το διορθωσεις απο το μενού της Access

Tools --> Database Utilities --> Linked Table Manager

Για να μπορεσω ομως να σου απαντησω σιγουρα και ορθα, θα πρεπει να ανεβασεις ενα δειγμα της δουλειας σου.

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Γενικά] Πρόβλημα στο άνοιγμα ενός φύλλου xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 11-01-15 10:47
[Γενικά] Πρόβλημα στο άνοιγμα του Excel xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 10-01-15 22:36
Πρόβλημα στο άνοιγμα xristos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 24-02-12 07:10
[Γενικά] Πρόβλημα στο άνοιγμα του excel xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 19-10-11 14:54


Η ώρα είναι 20:27.