Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Πίνακες ] Εξάρτηση λίστας σε ενα πεδίο απο δεδομένα προθυστερου πεδίου.

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-12, 08:53
Όνομα: ΑΝΘΗ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Νάουσα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Εξάρτηση λίστας σε ενα πεδίο απο δεδομένα προθυστερου πεδίου.

Ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενη που μπηκα στην παρεα σας και ευελπιστω σε ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!

Προσπαθώ να δημιουργήσω μια βαση δεδομένων στην access και εχω την εξης απορία. Θελω να εχω ενα πεδιο με καποιες τιμες (που να δινονται απο λιστα) και αυτες οι τιμες να καθοριζουν την λιστα που θα προκυπτει σε ενα δευτερο πεδιο. Ενα παραδειγμα ειναι εαν στο πεδιο1 μπορω να επιλεξω π.χ. φρουτα, νερο, αποβλητα,... στο πεδιο2 εαν εχω επιλεξει φρουτα να μου βγαζει λιστα με φρουτα που εχω ορισει. εαν βαλω νερο να μου βγαλει μια λιστα για τα νερα και παει λεγοντας. γινεται; Πώς;

Ευχαριστω προκαταβολικα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-12, 11:25
Όνομα: Στέλιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 08-07-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Καλημερα

1. Δημιουργησε εναν Πινακα (π.χ Tbl_Category) που θα περιεχει τα πεδια

α.CatID (Το αναγνωριστικο της Κατηγοριας, το οποιο θα ειναι και το κλειδι του πινακα)
β.CatDesc (περιγραφη της κατηγοριας)
γ.Οτι αλλο πεδιο χρειάζεσαι

2. Δημιουργησε εναν Πινακα (π.χ. Tbl_Products) που θα περιεχει τα πεδια

α.ProductID (Το αναγνωριστικο του προιοντος, το οποιο θα ειναι και το κλειδι του πινακα)
β.ProductDesc (Περιγραφη του προιοντος)
γ.Category (Εδω θα βαλεις αναλογα σε ποια κατηγορια προιοντων ανηκει, το αναγνωριστικο της αντιστοιχης κατηγοριας)
δ.Oτι άλλο Πεδιο χρειάζεσαι

Απο τις σχεσεις δημιουργησε την καταλληλη 1 προς Πολλα σχεση, και ενεργοποιησε την ακαιρεοτητα αναφορων, ωστε να σιγουρευτεις οτι το καθε προιον εχει τοποθετηθει σε "υπαρκτη κατηγορια". Ενα επιπλεον που μπορεις να κανεις ειναι να μην επιτρεπεις null Τιμες στο πεδιο Category ου Πινακα Tbl_Products ωστε να σιγουρευτεις οτι καθε προιον Εχει τοποθετηθει σε καποια κατηγορια.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Αν ενα προιον μπορει να ανηκει σε περισσοτερες των μια κατηγοριων, τοτε αλλαζει η σχεδιαση γιατι δημιουργειται Πολλα προς Πολλα σχεση

Κατοπιν Δημιουργωντας τις αντιστοιχες φορμες, για τον καθε πινακα, μπορεις να συμπεριλαβεις την φορμα του Β πινακα σαν υποφορμα στην φορμα του Α πινακα.

Η acces θα κανει την συνδεση των καταλληλών πεδιων μονη της.

Καλη Επιτυχία !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-12, 14:19
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Άμα βρεις χρόνο δες και αυτό.

Προσωπικά χρησιμοποιώ την τεχνική του παραδείγματος για να κατανείμω 3500 τίτλους βιβλίων ανάλογα με τον τύπο του σχολείου (ΓΕΛ, ΓΥΜΝΑΣΙΟ, ΕΠΑΛ,...), τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά (ημερήσιο, εσπερινό, εκκλησιαστικό, καλλιτεχνικό,...), την τάξη (Α, Β, Γ, ...) και την κατεύθυνση-τομέα (Θετική, τεχνολογική, ...)

Με εκτίμηση

Νίκος Δ.

Υστερολόγιο: Να ευχηθώ καλώς μας ήλθες, καλά διαβάσματα και μεγάλη ωφέλεια. Κοπελιά γράφεις πολύ καλά την Γλώσσα μας αλλά γιατί χωρίς τόνους ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Meteora : 16-02-12 στις 14:43.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-12, 08:22
Όνομα: ΑΝΘΗ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Νάουσα
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και θα τις μελετήσω. Ειδά και προηγούμενες απαντήσεις σε σχετικά ερωτήματα και και ελεγχώ και αυτές. Όσο για τους τόνους θα προσπαθήσω αλλα πεινούσα και τους έφαγα. 'Οταν πληκτρολογώ ενα κείμενο τους ξεχνάω!!!!
Ευχαριστώ και πάλι και τα ξαναλέμε με πολλέεεεεεεεεες απορίες!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμπλήρωση πεδίου στο Internet από πεδίο της Access ΤΑΣΟΣ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 10-09-14 06:21
Δημιουργία πεδίου με εξάρτηση των δεδομένων από άλλο πεδίο panagiotag Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 07-11-11 09:31
Αθροισμα σε πεδίο λίστας μετά απο φιλτράρισμα bill72 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 30-04-10 10:54
ΜΟΥ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΝΟΣ ΠΕΔΙΟΥ leopet Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 20-04-10 15:30
[ Πίνακες ] Αυτόματη εγγραφή πεδίου από άλλο πεδίο Free_Ghost Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 10 01-02-10 07:13


Η ώρα είναι 22:16.