Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Ασφάλεια] Κλείδωμα βάσης για συγκεκριμένο χρόνο

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-11, 22:26
Όνομα: Δημήτρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Κλείδωμα βάσης για συγκεκριμένο χρόνο

Καλησπέρα σε όλους.
Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι τα εξής:
1. Πως θα κλειδώσω μια βάση φτιαγμένη σε access 2003 ώστε να είναι "προσβάσιμη" για κάποιο συγκεκριμένο χρόνο. (ημερολογιακά). Ο λόγος είναι ότι θέλω να διαθέσω μια εφαρμογή για 1 χρονικό διάστημα (1 έτος ίσως) και με τη λήξη του να ζητά κωδικό για να συνεχίσει να την χρησιμοποιεί.
2. Να μην μπορεί να αλλάξει ο χρήστης τη σχεδίαση πινάκων, φορμών και εκθέσεων.

Έχω ψάξει μήπως έχει ήδη απαντηθεί κάποιο από τα παραπάνω και δεν βρήκα κάτι ακριβώς ίδιο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-11, 16:45
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλησπέρα

α) Για το δεύτερο ερώτημα πρέπει να μετατρέψεις την εφαρμογή από *.mdb σε *.mde, αφού όμως αρχικά παραμετροποιήσεις την εμφάνιση της εφαρμογής σου στον χρήστη (Εμφάνιση γραμμής κατάστασης, εμφάνιση παραθύρου περιήγησης, επιλογές γραμμής εργαλείων,...).
Συνηθίζεται όμως μια εφαρμογή Access να "σπάει" σε δυό συνδεόμενα κομάτια. Το ένα να περιέχει ΜΟΝΟ τους πίνακες και το άλλο κώδικα, ερωτήματα, φόρμες, μακροεντολές, αναφορές.
Το τμήμα που περιέχει τους πίνακες το κλειδώνεις. Το άλλο απλά το μετατρέπεις σε *.mde οπότε κανείς δεν μπορεί να δεί τι έχεις μέσα!

β) Στο άλλο σου ερώτημα μπορείς να κάνεις κάτι πολύ απλό! Γράφεις λίγο κώδικα που συγκρίνει την ημερομηνία του σήμερα με κάποια άλλη της επιλογής σου. Παράδειγμα αν αυτή είναι μεγαλύτερη ή ίση από την 1/6/2012, τότε ζητάς κωδικό (τον οποίο έχεις ενσωματώσει στον κώδικα). Βέβαια υπάρχουν και άλλες τεχνικές ασφάλειας, αλλά σε αυτές θα φτάσεις με τον καιρό...

Δημήτρη, ελπίζω να βοήθησα...

Με εκτίμηση
Νίκος Δ.

Υστερολόγιο: Φίλοι μου, αν έχω εμφανίσει λανθασμένες άναφορές στα *.mdb και *.mde, παρακαλώ διορθώστε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Meteora : 04-10-11 στις 15:53.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-11, 09:54
Όνομα: Δημήτρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Διευκρύνιση

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα προχωρήσω πρώτα στο θέμα του κλειδώματος της τροποποίησης σχεδιασμού. Θα ήθελα για αυτή τη λύση που μου προτείνεις περισσότερες λεπτομέρειες. Για να είμαι πιο συγκεκριμένος, η εφαρμογή περιέχει πίνακες που μέσα από τις αντίστοιχες φόρμες να μπορεί ο απλός χρήστης να προσθέτει ή να αλλάζει εγγραφές. Θα ήθελα να μην μπορεί να αλλάζει ή και να βλέπει αν γίνεται το σχεδιασμό πινάκων, φορμών, μακροεντολών και εκθέσεων. Απλά να χειρίζεται τις εγγραφές του μέσα από τις φόρμες.
Ευχαριστώ και πάλι
Δημήτρης

Σημ. Δεν γνωρίζω τη διαδικασία που σπάει το πρόγραμμα σε 2.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-11, 12:24
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Δημήτρη Καλησπέρα

Πρέπει να κάνεις την βάση σου ΜDE.Tότε δεν μπορούν οι (κακόβουλοι) να σου πειράξουν τον κώδικα.Μπορούν όμως να βλέπουν τους πίνακες.
1.Πρώτα πάς Εργαλεία-Εκκίνηση-Φόρμα εμφάνισης.
Βάζεις με ποιά φόρμα θέλεις να ανοίγεις την εφαρμογή και αποτσεκάρεις όλες τις επιλογές ώστε να μην εμφανίζεται το παράθυρο με τους πίνακες και τις φόρμες με το άνοιγμα της βάσης.
2.Για να κάνεις την βάση MDE πας Εργαλεία-Βοηθήματα για βάσεις δεδομένων-Δημιουργία αρχείου MDE.
Αλλά κατα το άνοιγμα της βάσης αν θέλει κάποιος μπορεί πατώντας το Shift να σου ανοίξει το παράθυρο να δεί τους πίνακες.Για να μήν βλέπει τους πίνακες είχε βάλει κάποιος απο τα παιδιά ένα παράδειγμα αλλά δεν θυμάμαι.Είχε σχέση με τον διαχειριστή και το χρήστη.
Πιστεύω να βοηθήθηκες

Φιλικά/Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-11, 12:25
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.010
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους!

Δημήτρη, νομίζω ότι ο παρακάτω σύνδεσμος θα σε βοηθήσει:

http://www.ms-office.gr/forum/access...oma-basis.html

Επίσης ρίξε μια ματιά και σ αυτόν το σύνδεσμο:
http://www.ms-office.gr/forum/access...do-xristi.html

Καλή συνέχεια!

Φιλικά

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-11, 12:51
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Δημήτρη

Βρήκα ένα παράδειγμα απο παλιά βάση που είχα κάνει.Αυτο βέβαια απο το φορούμ το είχα δεί και το προσάρμοσα σε κάποια βάση.Θέλω να αναφέρω οτι δεν είναι κάτι δικό μου.Πιστεύω να σε καλύπτει.Ο κωδικός είναι alex και για το admin και για το χρήστη.Θα δείς πως γίνεται όταν το ανοίξεις.Ετσι με το ΜDE θα κλειδώνεις όλα τα άλλα (Φόρμες εκθέσεις κλπ) και με την εφαρμογή αυτή τους πίνακες

Φιλικά/Αλέξανδρος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip 04_10_2011.zip (165,5 KB, 66 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-11, 17:20
Όνομα: Δημήτρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Άνοιγμα συννημένου

Σε ποια έκδοση είναι το παράδειγμα που μου έστειλες; Έχω 2003 και μετατροπέα για 2007 αλλά δεν ανοίγει μετά την αποσυμπίεση.
Και αφού το ανέφερα - δεν είναι σχετικό με το αρχικό μου ερώτημα, αλλά θα εκτιμούσα πάρα πολύ την άποψή σας - έχω κάτι να κερδίσω από την access 2007 ή 2010 σε σχέση με την 2003; Στο υπόλοιπο office έχω δει αλλαγές αλλά στην access τι προτείνετε;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-10-11, 20:04
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Δημήτρη

Το παράδειγμα είναι σε 2002 έκδοση.Λογικά θα έπρεπε να το βλέπεις με 2003.Το ξαναστέλνω μήπως δεν το φόρτωσε καλά.Το αρχικό σου ερώτημα ήταν να κάνεις Demo εφαρμογή αν κατάλαβα καλά
.Η απόκρυψη πινάκων παίζει ρολο για την εφαρμογή που θέλεις που σίγουρα θα υπάρχει κάποιος πίνακας που θα περιέχει κάποια τρέχουσα ημερομηνία.(Μιλάω με απλό κώδικα που να κλειδώνει για κάποιο χρονικό διαστημα)και όχι Μοdule.
Εάν ο χρήστης δει την ημερομηνία αυτή τότε την σβήνει και το Demo ξεκινά πάλι απο την αρχή.
Υπάρχουν βέβαια και κάποια προγραμματάκια στο δυαδίκτιο που σπάνε κωδικούς απο access οπότε πάλι δεν είσαι σίγουρος.
Εγώ νομίζω εάν θέλεις για κάτι σοβαρό να απευθυνθείς σε κάποιο ειδικό να σου κάνει αποκρυπτογράφηση των πινάκων ή να σου φτιάξει μια συνάρτηση Μodule που να καλει την συνάρτηση και να υπάρχει ο πίνακας με την τρέχουσα ημερομηνία μόνο γιατι πρέπει κάπου να περάσει η τρέχουσα ημερομηνία και να κλειδώνει μέσα απο τα register tou Pc.Οπότε και να σου πειράξουν τον πίνακα με την ημερομηνία δεν θα υπάρχει πρόβλημα.Τώρα για τα δεδομένα των πινάκων πιστεύω κάποια σοβαρή εφαρμογή κρατάει backup κάθε ημέρα και δεν υπάρχει προβλημα στο να ανακτήσεις τα δεδομένα.
Πιστεύω να βοηθήθηκες με ενημέρωση πιο πολύ

Φιλικά/Αλέξανδρος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip 04_10_2011.zip (86,9 KB, 62 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-10-11, 23:48
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλημέρα

Δεν είναι ανάγκη να έχεις την ημερομηνία-όριο σε πίνακα. Την ενσωματώνεις στον κώδικα και δεν υπάρχει περίπτωση σε *.mde να την δει κάποιος.
παράδειγμα αν γράψεις:

If Date > DateSerial(2012, 3, 12) Then
<κώδικας απόρριψης διαχείρισης της εφαρμογής>
End If

Αποκλείεται κάποιος να σε αλλάξει το όριο (12 Μαρτίου 2012). ΜΟΝΟ αν αλλάξει ημερομηνία στον υπολογιστή του μπορεί να συνεχίσει την εφαρμογή...

Με εκτίμηση

Νίκος Δ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Meteora : 05-10-11 στις 14:10. Αιτία: Συμπλήρωση...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-10-11, 07:31
Όνομα: Δημήτρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 02-10-2011
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη

Το παράδειγμα είναι σε 2002 έκδοση.Λογικά θα έπρεπε να το βλέπεις με 2003.Το ξαναστέλνω μήπως δεν το φόρτωσε καλά.Το αρχικό σου ερώτημα ήταν να κάνεις Demo εφαρμογή αν κατάλαβα καλά

Φιλικά/Αλέξανδρος
Το πρόβλημα με το αρχείο ειναι μάλλον στο zip. Μήπως θα μπορούσες να στειλεις το αρχειο της access;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Ασφάλεια] Κλείδωμα μετά από συγκεκριμένο αριθμό χρήσεων parara Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 31-12-12 13:06
[ Ασφάλεια] Κλείδωμα βάσης με τον αριθμό του επεξεργαστή Γιωργος Μπεστ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 27-12-12 20:42
[ Ασφάλεια] Απορία σε κλείδωμα βάσης δεδομένων Γιωργος Μπεστ Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 03-05-12 06:45
Κλείδωμα βάσης SOELLICHA Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 12-12-11 09:59
Κλείδωμα Βάσης δεδομένων Ms-Office-Development Team Access samples - Χρήσιμα αρχεία & παραδείγματα 0 08-08-10 14:42


Η ώρα είναι 00:27.