Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Απορίες σχετικά με την Αccess.

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-11, 20:33
Όνομα: Κωνσταντίνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-06-2011
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Απορίες σχετικά με την Αccess.

Καλησπέρα σε όλους!
Παιδεύομαι μια εβδομάδα και άκρη δεν βγάζω, οπότε απευθύνομαι σε ειδήμονες που έχουν όρεξη να βοηθήσουν. Τονίζω πως είμαι απολύτως αρχάριος και χρησιμοποιώ access 2010. Το λοιπόν, η βάση μου από πλευράς πινάκων είναι έτοιμη. Έχω τα εξής πεδία: Παραστάσεις, Θέατρα, Ηθοποιοί, Σκηνοθέτες, Συντελεστές. Εγώ θέλω να περνάω δεδομένα στην φόρμα Παραστάσεις, τα οποία να είναι συνδεδεμένα με τους επιμέρους πίνακες ώστα νε μου "τραβάει" τα ονόματα σε drop list και να επιλέγω και σε δεύτερη φάση θέλω αυτά που έχω καταχωρήσει να ενημερώνουν τους αρχικούς πίνακες (πχ. περνάω εγώ ηθοποιούς σε μία παράσταση και θέλω μετά στον πίνακα των ηθοποιών, συγκεκριμένα στην καρτέλα του καθενός, να μου περνάει το όνομα της παράστασης και κάποια ακόμα στοιχεία από την εκάστοτε εγγραφή.

Έχω προσπαθήσει πάρα πάρα πολύ να το φτιάξω και δυστυχώς δεν μπορώ να το καταφέρω με τίποτα, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα την εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Επίσης, δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του forum ή κάτι δεν κάνω καλά (ή ζητάω πολλά...) αλλά είναι η τρίτη φορά που κάνω εγγραφή, αλλά όλο "σβησμένος" βγαίνω και το post μου εξαφανισμένο, οπότε αν ενοχλώ με τον όποιον τρόπο μπορείτε απλώς να μου το πείτε.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-11, 22:24
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.010
Προεπιλογή

Αγαπητέ φίλε καλωσόρισες στο φόρουμ!

Αυτή τη φορά πρόλαβα και δε διαγράφηκε ο λογαριασμός σου από τη μηχανή του φόρουμ.

Αν πρόσεξες το κάθε μέλος του φόρουμ δηλώνει ένα ρεαλιστικό όνομα προσφώνησης.

Όταν κάνεις την εγγραφή σου, σου ζητείται ένα όνομα προσφώνησης και σου εξηγείται το γιατί.

Όταν εσύ αγνοείς το θεσμό αυτό (απ ότι βλέπω είναι η τέταρτη φορά), πως θέλεις να θυσιάσει κανείς το χρόνο του για να σε βοηθήσει;

Θα σε παρακαλέσω να αλλάξεις το όνομα προσφώνησης στο προφίλ σου.

Φιλικά

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-11, 22:41
Όνομα: Κωνσταντίνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-06-2011
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα πως χρειάζεται ένα απολύτως ρεαλιστικό όνομα, αλλά οκ. Είμαι καλά τώρα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-06-11, 10:37
Όνομα: Κωνσταντίνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-06-2011
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους. Υπάρχει σήμερα κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει προσφέροντας λίγο από τον χρόνο του;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-06-11, 10:50
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.674
Προεπιλογή

Καλημέρα
Κωνσταντίνε, βλέπω ότι είσαι βιαστικός.
Κατά τη γνώμη μου θα βοηθούσε, στη λήψη βοήθειας, αν ανέβαζες ένα δείγμα της βάσης σου.
Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-06-11, 11:09
Όνομα: Κωνσταντίνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-06-2011
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Βιαστικός είμαι, το παραδέχομαι. Ελπίζω να μην είμαι σπαστικός! Φταίει το ότι μια βδομάδα ασχολούμαι μόνο με αυτό χωρίς αποτέλεσμα. Να είσαι καλά πάντως και sorry αν το "βιαστικός" φάνηκε "απαιτητικός". Ανεβάζω εντός ολίγου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-06-11, 11:28
Όνομα: Κωνσταντίνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-06-2011
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Δείγμα

Στέλνω και το δείγμα... Έχω σβήσει διάφορους πίνακες (που δεν μου είναι πρόβλημα να φτιάξω και να ενώσω) για να είναι σε σωστό μέγεθος το αρχείο.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb Database2.accdb (996,0 KB, 24 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-11, 15:37
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.674
Προεπιλογή

Καλησπέρα στην παρέα

Κωνσταντίνε:
1. Χρησιμοποιείς πεδία πολλαπλών τιμών που υποστηρίζονται μόνο στην access 2007 και 2010.
2. Στη φόρμα «ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ» τα πτυσσόμενα πλαίσια επιλογής (πολλαπλών) τιμών λειτουργούν κανονικά.
3. Δε χρειάζεται να γίνει αποθήκευση των πολλαπλών επιλογών (πχ των ηθοποιών) που αποθηκεύονται στον πίνακα «ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ» και σε άλλο πίνακα (πχ ΗΘΟΠΟΙΟΙ).
Τα στοιχεία αυτά όταν τα χρειαζόμαστε μπορούμε να τα πάρουμε (με ερώτημα, κώδικα, κλπ) από των πίνακα «ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ».
Το πεδίο «ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ» του πίνακα «ΗΘΟΠΟΙΟΙ» είναι περιττό και πρέπει να διαγραφεί.
4. Μπορούμε εύκολα να εμφανίσουμε τις παραστάσεις ενός ηθοποιού χρησιμοποιώντας μια σύνθετη φόρμα (κύρια και δευτερεύουσα).
Ένα τέτοιο παράδειγμα αποτελεί η φόρμα «ΗΘΟΠΟΙΟΙ», όπως την τροποποίησα.
Την ίδια τεχνική μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να εμφανίσεις τις παραστάσεις ενός σκηνοθέτη, κλπ.

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip Theater.zip (290,9 KB, 33 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-11, 15:59
Όνομα: Κωνσταντίνος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-06-2011
Μηνύματα: 25
Smile

Φίλε μου, πραγματικά δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω. Μπορώ να πως πως είσαι ένας μικρός Θεός! Να είσαι καλά. Θα προσπαθήσω να κάνω το ανάλογο και για τα υπόλοιπα πεδία. THANKS
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-06-11, 16:02
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλησπέρα στην ομάδα εργασίας περί θεάτρου, παραστάσεων, κ.ο. ...

Γιώργο, Κωνσταντίνε,... σας παρακαλώ, ανέβαστε το σε *.mdb για να δούμε βάση και διαχείριση του δείγματος.

Με εκτίμηση

Νίκος Δ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Φόρμες ] Σχετικά με την βάση Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/1986 σε Αccess cybervit Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 0 10-01-13 13:17
[ Ερωτήματα ] Απορίες ενός αρχάριου. -Mike- Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 05-07-12 23:43
[Γενικά] Ερωτηματολόγιο απορίες sofie Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 15 07-05-12 21:12
[Γενικά] Απορίες ενός αρχάριου Ανέστης Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 12 11-03-11 00:12
[ Εκθέσεις ] ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΕ ΕΚΘΕΣΕΙΣ marios1984 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 23-02-10 12:35


Η ώρα είναι 22:23.