Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Ερωτήματα ] Συνάρτηση if στην Access

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-04-11, 16:09
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Συνάρτηση if στην Access

Γειά σας. Είμαι νέος στο forum. ¨Εχω ένα πρόβλημα με την access. Θα ήθελα να ξέρω πως μπορώ να χρησιμοποιώ την συνάρτηση if στην access. Δηλαδή όπως λέμε if(A1="";B1;A1) και βγαίνει το αποτέλεσμα έτσι και στην access σε ένα ερώτημα και ακολούθως σε μία φόρμα να μπορώ να βγάζω το αποτέλεσμα της if. Περιμένω νέα σας γιατί προσπαθώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα για το Δικαστήριο όπου εργάζομαι. Σας ευχαριστώ. ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ. Αν θέλετε να σας στείλω παράδειγμα να μου το πείτε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-04-11, 17:01
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.010
Προεπιλογή

Χρήστο, η αντίστοιχη συνάρτηση IF(παράσταση, αληθές_μέρος, ψευδές_μέρος) που συναντούμε στην Excel ή με μικρές αλλαγές στη σύνταξη στην VBA,
είναι η IIf(παράσταση, αληθές_μέρος, ψευδές_μέρος) και συμπεριφέρεται όπως η πρώτη.

Θα χρειαστεί προσοχή στα ορίσματα της συνάρτησης αν αυτά αναφέρονται σε πεδία που είναι κενά δηλαδή δεν έχουν πάρει κάποια τιμή.

Για παράδειγμα: Η συνάρτηση =IIF([πεδίο1]>100; [πεδίο1]*15;[πεδίο1])
θα επιστρέψει σφάλμα αν το πεδίο1 είναι κενό ( Null - όχι μηδέν ) και θα πρέπει να
χρησιμοποιηθεί σαν ένθετη IIF() μιας άλλης που θα ελέγχει αν το πεδίο είναι κενό :

=IIF([πεδίο1] Is Null;"τίποτα";IIF([πεδίο1]>100; [πεδίο1]*15;[πεδίο1]))

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι αντιμετώπισης του πιθανού σφάλματος αλλά νομίζω ότι ξεφεύγουμε από το θέμα.

Ελπίζω να σε καλύπτω!

Φιλικά

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-04-11, 17:10
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Taso σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω το αποτέλεσμα. θα ήθελα επειδή όπως σου είπα είμαι νέος και στο φορουμ και στην access, να σε ρωτήσω πως μπορώ να επισυνάπτω έγγραφα π.χ excel, access κλπ για να γίνεται κατανοητά τα ερωτήματά μου. Σε ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-04-11, 17:40
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.010
Προεπιλογή

Χρήστο, κοίταξε στην αναλυτική βοήθεια του φόρουμ και συγκεκριμένα εδώ: Forum - Βοήθεια - Συχνές Ερωτήσεις: Ανάγνωση και Δημιουργία Μηνυμάτων.

Καλή συνέχεια!

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-04-11, 18:18
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Συνάρτηση if στην access

Σας στέλνω (2) συνημμένα (1) excel και (1) access. Στο excel θα δείτε ότι στις γκρίζες περιοχές έχω την συνάρτηση if. Ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα που μου βγάζει στο excel να βγαίνει και στην access στο ερώτημα που έχω φτιάξει για να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω αργότερα στην φόρμα. πιστεύω να έγινα κατανοητός.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls Βιβλίο Αγωγών (ΠΟΛΥΜΕΛΟΥΣ) Access ΝΕΟ.xls (58,0 KB, 71 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: mdb ΠΟΛΥΜΕΛΕΣ 2011......mdb (836,0 KB, 174 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-04-15, 12:23
Όνομα: ΒΙΚΥ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-02-2015
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλησπέρα και απο μενα
εχω φτιάξει μια βδ και σε ενα ερωτημα θελω να προσαρμοσω if
αλλα δεν μου βαινει με τπτ
εχω παρει απο τον πινακα αποθηκη και εχω φτιαξει ερωτημα με τα εξης στοιχεία:
όνομα προιοντος και τεμαχια μετα γραφω απογραφη: iif([τεμαχια]<5;[παραγγελία];[οκ])
και δεν μου βγαζει τπτ
στα τεμαχια εχει τιμες απο 0 εως 50

Ευχαριστώ πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-04-15, 16:20
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Καλώς μας ήλθες. Γράψε αυτό...

Κώδικας:
Απογραφη: iif([τεμαχια]<5; "παραγγελία" ; "οκ" )
...και βάλε καμιά οξεία στις λέξεις. Σεις οι νέοι μπορείτε να "περιφρουρήσετε" τη γλώσσα μας.

Με εκτίμηση / Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-04-15, 08:11
Όνομα: ΒΙΚΥ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-02-2015
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ, δούλεψε τελικά. οπότε θέλει ΄΄αυτάκια΄΄ και όχι αγκύλες!
Είναι πιο εύκολο μα γράφω χωρίς τόνους!
Σας ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-04-15, 11:51
Όνομα: ΒΙΚΥ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-02-2015
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι έχω ερώτηση.
1) έχω πίνακα αποθήκη , πίνακα στοιχεία παραγγελιών πελάτη που μέσα έχω τα προϊόντα από την αποθήκη έφτιαξα ερώτημα μια χαρά και όταν βάζω το προϊόν (Σύνθετο πλαίσιο) μου βγάζει κατευθείαν την τιμή μονάδος, το θέμα είναι ότι όταν βάζω την ποσότητα πάει και μου το αφαιρεί από την αποθήκη αυτόματα, αλλά αν το ίδιο προϊόν το πάρει και άλλος πελάτης δεν πάει να μου προσθέσει την εξαγωγή δλδ 2+2=4 οπότε εκεί που είχε αφαιρέσει δύο τώρα να αφαιρέσει 4. Ελπίζω να μη θέλει κώδικα.
Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-04-15, 17:05
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Βίκυ μας, είναι αδύνατο να καταλάβω σε ποιο επίπεδο εργάζεσαι (πίνακες, φόρμες, μακροεντολές,...),ούτε μπορώ να υποψιαστώ την δομή της διαχείρισης που κάνεις (αλγόριθμο).
...Αφού κάνει ό,τι κάνει για ένα πελάτη, γιατί δεν επαναλαμβάνει την ίδια διαχείριση και για κάθε επόμενο ;

Νομίζω ότι πρέπει να αναρτήσεις δείγμα της δουλειάς σου για να δούμε πως θα σε βοηθήσουμε.

Με εκτίμηση / Νίκος

Υστερολόγιο : με άρεσε που έβαλες τόνους και έγραψες όλες τις λέξεις χωρίς συντμήσεις. Αυτό δείχνει ευγένεια και σεβασμό προς όλους, όσους διαβάσουν την ανάρτησή σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Γενικά] False στην συνάρτηση if όμοιων κελιών Zounds Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 22-03-15 15:41
Η συνάρτηση "Date" στην Access του Office 2013 gmax Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 16-03-13 06:16
[ Φόρμες ] Μεταβολή στην συνάρτηση iif() NIC Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 25-08-11 11:25
Η συνάρτηση count σε sql στην Access 2007 DimitrisMax Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 30-11-10 09:58


Η ώρα είναι 22:20.