Ανανέωση ιστοσελίδας

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 11-04-11, 18:42
Όνομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Kαλησπερα Αλεξανδρε
Θα σε βαλω παλι σε μπελαδες
Επειδη δεν ξερω τι ακριβως αλλαγες εκανες σου στελνω μια νεα δικη μου και αν δεν πειραξες πολλα μπορεις να κανεις copy πχ την φορμα qrymap1 κατ' ευθειαν απο το δικο σου. Δεν το κανω εγω μηπως και υπαρχουν και πραγματα επιπλεον που τα ξερεις εσυ.
Ως προ την λειτουργια τωρα θα σου αναλυσω το σκεπτικο μου
Οταν πατας 2κλικ στο δωματιο και σου εμφανιζει την 2 φορμα με τις κινησεις (ειναι περισσοτερο εποπτικη) την χρησιμοποιουμε μονο για μικροαλλαγες και για αλλαγη δωματιου κάποιου πελάτη. Με χρωμα δειχνει τον πελατη που διαμενει σημερα και χωρις τους μελλοντικους. Το παρελθον το αγνοει.
Δεν ειναι σχεδον καθολου λειτουργικη για νεες κρατησεις.
Δες λιγο τα χρωματα. Επειδη πλεον ειναι πολλα τα εχω με πινακα στην φορμα και οχι σαν πεδια.
Θα προτεινα να γινει καπως ετσι γιατι στο μελλον μπορεις να φτασεις και στα 20 χρωματα πχ.
Τωρα
Η βασικη φορμα κρατησεων ειναι αυτη που σου στελνω (reservation)
Μπορεις αν θελεις να την καλεις με καποιο κουμπι απο την φορμα χαρτης.
Αυτη κανει ολα τα προηγουμενα που σου εγραψα και πολλα αλλα.
Δηλωνεις Ημερομηνιες, αριθμο κλινων, πελατη , κατηγορια
Υποχρεωτικα για την λειτουργια ειναι τα 2 τελευτεα (πελατης,κατηγορια) αλλα καλα θα ειναι να υπαρχουν και οι ημερομηνιες. Τα κρεβατια δεν πολυενδιαφερουν ειναι ενα προσθετο φιλτρο
Αφου περασεις τα στοιχεια αριστερα θα σου φερει λιστα με τα διαθεσιμα δωματια βαση των παραπανω στοιχειων ελεγχοντας την διαθεσιμοτητα. Οταν σου φερνει την λεξη Free σημαινει οτι από εδω και περα ειναι ελευθερο ενω οταν σου φερνει νουμερο δηλωνει οτι ειναι κλεισμενο μετα απο τοσες μερες.
Πως γινεται τωρα η κρατηση
Δεξια θα σου φερει αν αυτος ο πελατης-κατηγορια εχει αλλες μελλοντικες κρατησεις για καλυτερη εικονα.
Πατωντα 2κλικ πανω στο νο του δωματιου στην αριστερη λιστα το προγραμμα σου κανει εγγραφη κρατησης περνα την εγγραφη στην δεξια λιστα και αφαιρει το δωματιο απο αριστερη λιστα των διαθεσιμων δωματιων. Ολα τα στοιχεια της κρατησης τα παιρνει αυτοματα.
Ετσι πατωντας 2κλικ στο ενα μετα το αλλο δωματια μπορουμε να καταχωρησουμε ευκολα πχ 20 δωματια ενος group.
Aν τωρα κανουμε καποιο λαθος σβηνουμε την κρατηση απο την δεξια λιστα και το δωματιο επαναεμφανιζεται στα διαθεσιμα.
Αυτο εν ολιγης ειναι το σκεπτικο λειτουργιας. Τεστ πολλλα δεν του εκανα θα πρεπει να το δεις εσυ.
Δεν αναπτυσω τιποτε αλλο προς το παρον μεχρι να το φερεις στην μορφη που θελεις να μου το στειλεις και να μου πεις αν εχεις κατι αλλο.

Φιλικα Δημητρης
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip RoomsMap2.zip (118,9 KB, 25 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Ch : 11-04-11 στις 19:20.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 11-04-11, 19:18
Όνομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Aυτο καλυτερα. Κατι ειχα ξεχασει
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip RoomsMap2.zip (98,8 KB, 42 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 11-04-11, 20:57
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Δημήτρη καλησπέρα
Το κατάλαβα αυτο με τα χρώματα και το έκανα αμέσως.Απλά απρόσεκτος λίγο και γρήγορες κινήσεις.Θα το κοιτάξω και θα σου πώ αυτο που μου έστειλες.Εχω 3 ανοικτά πεδία με προγράμματα διαχείριση ξενοδοχείου.Δεν ξέρω τώρα με το δικό σου πως να τα προσαρμόσω.Θα σου στείλω ένα που έχω σε DEMO.Βέβαια εχω κάτσει πολλές ώρες στον υπολογιστή για να καταφέρω κάτι, με βοήθεια βέβαια.Σου το στέλνω για ιδέες μόνο αλλα εαν είχα το email θα στο έδινα και ανοικτο εάν επιτρέπεται και απο τους κανόνες του Site.Βέβαια έτσι θα ανεβασουμε ανδρεναλίνες και θα καταρίψουμε το ρεκόρ κάνοντας το μεγαλύτερο νούμερο επισκέψεων στο θέμα αυτό.Αφου τραβάει το θέμα και είναι ενδιαφέρον τι να κάνουμε.
Φιλικά
Αλέξανδρος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip kALLIOPISHOUSESmetatropiSOS1.zip (925,5 KB, 44 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 11-04-11, 23:12
Το avatar του χρήστη editolis
Super Moderator
Όνομα: Τολης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-01-2010
Περιοχή: ATHENS-GREECE
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Αλεξανδρε και Δημητρη καλησπερα και απο εμενα.

Εχω να κανω μια παρατηρηση.

Εριξα μια ματια στην ΒΔ του Αλεξανδρου η οποια ειναι μια προχειρη συραφη
πολλων ιδεων απο τις προτασεις των παιδιων απο το φορουμ και ιδιαιτερα του Τασου.

Επισης ειναι σε ασχημη κατασκευαστικη κατασταση με πολλα προβληματα
στην ονοματολογια κλπ κλπ.

Παρα ταυτα ειναι μια αρχικη αξιεπαινη προσπαθεια απο τον Αλεξανδρο για τις γνωσεις που εχει.

Η Παρατηρηση μου εχει να κανει στο οτι αρχιζει και κουραζει το εναλλαξ μηνυμα χωρις να προσφερει κατι ιδιαιτερα στα Μελη του φορουμ.

Ειδικοτερα και οταν ειδα οτι η ΒΔ του Αλεξανδρου ειναι και κλειδωμενη δεν βλεπω τον λογο να συνεχιζεται αυτο το παρε-δωσε χωρις κανεις να μαθαινει κατι Η να ειναι ανημπορος να βοηθησει.

Ελπιζω να μην παρεξηγηθω αλλα θα αναγκαστω να κλειδωσω το τοπικ εαν συνεχιστει αυτη η ατερμονη κατασταση.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 11-04-11, 23:36
Όνομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Kαλησπερα Τολη
Εχεις εκατο τις εκατο δικαιο.
Παρασυρθηκαμε και ξεφυγαμε απο την πολυ καλη φιλοσοφια του Forum
Οντως ετσι πως το καναμε το θεμα πιθανως εχασε το ενδιαφερον του για τους υπολοιπους και επομενως με αυτην την μορφη δεν εχει πλεον θεση εδω.
Προσπαθησα και εγω να βοηθησω οσο μπορουσα τον Alex αλλα νομιζω οτι απο εδω και περα θα πρεπει να βαλει ολες τις ιδεες των παιδιων στο τραπεζι και να ενσωματωσει οσες θελει στην δικη του ιδεα και εφαρμογη.
Ετσι οπως το πηγαινουμε αναπτυσουμε κατι σε 2 διαφορετικες δομές και φιλοσοφιες και το αποτελεσμα θα ειναι κακο (τραγικο ισως). Πολυ περισσοτερο δε οτι πολλοι απο εμας δεν ξερουμε καν πως λειτουργει ενα ξενοδοχειο. Απλα προσπαθουμε να το φανταστουμε και αυτοσχεδιαζουμε. Αυτη ειναι η αληθεια
Στην διαρκεια αν υπαρχει συγκεκριμενο θεμα μπορει ο Αλεξανδρος να το ποσταρει και να δωσουμε ιδεες και λυσεις
Αλεξανδρε το email μου ειναι dimitris@pavlides-group.gr
Aν εχεις κατι να ρωτησεις απο ολα αυτα που σου προτεινα και νομιζεις οτι θα σου ειναι χρησιμα μπορεις να μου γραψεις.
Απλα πρεπει να κατσεις και να τα βαλεις ολα αυτα σε μια σειρα.
Αυτα απο εμενα και συγνωμη αν σας κουρασα.


Φιλικα Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 12-04-11, 08:24
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλημέρα στην παρέα
Όντως η παρατήρηση του Τόλη είναι σωστή. Ήδη το είχα σκεφτεί από πριν και ήδη έγραψα ότι ζήτησα το email και αν επιτρέπεται και αυτό από τους κανόνες του φόρουμ. Αυτό βέβαια κουράζει και ήθελα να ξεφύγω από αυτή την διαδικασία αυτή. Κουράζει γιατί βγαίνει πρώτο συνέχεια στη σελίδα και εξαναγκάζει έστω και από περιέργεια να ανοίγει κάποιο μέλος το θέμα αυτό .Το συγκεκριμένο Site πιστεύω ότι έχει άλλο νόημα .Νόημα κάποιας βοήθειας να αποπερατώσεις μια κατασκευή η την επισκευή βάσης με την συνεργασία των έμπειρων μελών. Να δεις καινούργια πράγματα και παραδείγματα, αλλά σε καμία περίπτωση να δίνονται έτοιμες κατασκευές γιατί δεν έχει πιστεύω η διαχείριση του site αυτή τη φιλοσοφία. Και φυσικά δεν θα δουλεύουν κάποια μέλη ποτέ δεν θα μάθουν ούτε θα δημιουργείται το ενδιαφέρον "εύκολη λύση το έτοιμο". Εγώ μέσα από αυτή την βάση άρχισα να μαθαίνω access και να την χτίζω και να την εμπλουτίζω από το 2004. Αλλά και από την πλευρά μου επειδή έχουμε κουραστεί μπροστά στην οθόνη να κάνουμε μια κατασκευή δεν θα ήθελα να είναι ξεκλείδωτη. Άλλωστε δεν θα υπήρχαν και τα πνευματικά δικαιώματα αλλά είναι και ένας τρόπος να τα προστατεύσεις .Δεν είναι τελειωμένη η τελευταία κατασκευή που ανέβασα γι'αυτό έχει πολλά σφάλματα. .Θεώρησα από την πλευρά μου να επικοινωνήσω εκτός site με τον Δημήτρη για το σκοπό αυτό.
Την καλημέρα μου
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 12-04-11, 10:14
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλημέρα στη παρέα
Ήθελα να τονίσω κάτι στο προηγούμενο email, ότι το δικό μου πρόγραμμα είναι αυτο που παρουσίασα αρχικά.Και είναι τελειωμένο που το δούλεψα.Αυτο που ανέβασα που δεν είναι έτοιμο και περιέχει σφάλματα το ξεκίνησα πρίν λίγο καιρό έχοντας μαζέψει υλικό με πολλές μικροεφαρμογές που βρήκα έτοιμες απο το site όπως είπε ο Τόλης και απο τον Τάσο μπορεί και απο το Γιώργο μπορεί και απο τον Τόλη αλλά και με την βοήθεια του δασκαλού μου Ηλιάδη Κωνσταντίνο απο Θεσσαλονίκη κάνοντας μερικά μαθήματα για το θέμα DEMO μέσου του διαδικτίου εδώ και 3 χρόνια και σε τακτές συναντήσεις στη Θεσσαλονίκη.Γιαυτό και είναι κλειδωμένες οι εφαρμογές τόσο καλά.Πάντως το site το έχω πρώτη σελίδα με το άνοιγμα γιατί είναι λειτούργημα.
Συγνώμη και απο μένα που ξέχασα στο προηγούμενο μήνυμα να γράψω απο τά μέλη του φόρουμ.
Φιλικά
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 12-04-11, 17:10
Το avatar του χρήστη editolis
Super Moderator
Όνομα: Τολης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-01-2010
Περιοχή: ATHENS-GREECE
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Αλεξανδρε συνεχισε την καλη δουλεια.

Δωσε απο εμενα τους χαιρετισμους μου στον
Δασκαλο σου στην θεσσαλονικη τον Κωνσταντινο.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 12-04-11, 19:32
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Kαλησπέρα Τόλη
Καλώς θα το διαβιβάσω.Πιστεύω να κάνω δουλειά στις διακοπές .
Φιλικά
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 26-03-12, 15:42
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 19-06-2011
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή βελτιωση

κατ' αρχην θα ηθελα να χαιρετησω τα μελη μιας και ειναι η πρωτη φορα που γραφω

Ειδα την εργασια του Δημητρη, την κατεβασα και προσπαθω να τη φερω στα δικα μου μετρα επειδη ειναι οτι πιο τελειο εχω δει σχετικα με καποιες παραμετρους οσον αφορα τις κρατησεις ξενοδοχειων.
Η εμπειρια μου στην access δεν ειναι πολυ μεγαλη. Εχω να ασχοληθω απο το 2000 οταν μου χρειαζονταν στην εργασια μου.

Μπορει καποιος να βοηθησει ωστε να παραμετροποιησω λιγο τη βαση και τη διαδικασια ωστε να τη φερω στα μετρα μου? Εξηγω παρακατω τι ζηταω και οποιος μπορει να σκεφτει κατι και θελει μου απανταει

1. Στην εννοια Rooms προσθεσα ενα πινακα Hotels και συνδεσα το δωματιο με το ξενοδοχειο. Αρα μπορω και διαχειριζομαι δωματια διαφορετικων ξενοδοχειων

2. Την εννοια οροφος την εκανα RoomCategory οπου δηλωνω αν το δωματιο ειναι δικλινο τρικλινο διαμερισμα κλπ

3. Στην εννοια beds εβαλα μονο τα standard κρεβατια και προσθεσα την εννοια xbed για κρεβατια που μπορει να δεχτει επιπλεον το δωματιο

4. Την εννοια category την μετετρεψα σε client αφου εγω δουλευω μονο με γραφεια και θελω να φαινεται στο map ποιο γραφειο εχει κλεισει που. Την εννοια του customer την μετετρεψα σε guest αφου ο πελατης για εμενα ειναι ο παραπανω

Θα ηθελα στο map να φαινεται το ονομα του guest για να ξεχωριζουν οι κρατησεις και για λιγοτερο ελεγχο
Επισης θα ηθελα να φιλτραρω το map και ανα ξενοδοχειο

Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα δεν εχω και τοσο πολυ χρονο να ψαχτω και δεν ξερω αν πρεπει να στειλω και την τροποποιημενη απο εμενα βαση

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Γενικά] Ερώτηση σχετικά με το Excel! Help! Νικόλαος Μ Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 9 25-01-16 10:21
Σχετικά με κλείδωμα pctechdr Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 28-10-15 17:02
[Γενικά] Σχετικά με ημερομηνία xristos Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 09-01-14 12:16
Procedure too large pctechdr Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 10-12-12 00:08


Η ώρα είναι 20:19.