Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Excel > Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [Μορφοποίηση] Ημερομηνία στην Κεφαλίδα από φίλτρο

Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Ότι έχει σχέση με συναρτήσεις, μορφοποίηση, εκτυπώσεις γραφήματα κτλ.

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-11, 22:03
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Red face Ημερομηνία στην Κεφαλίδα από φίλτρο

Παιδιά γειά σας. Πιστεύω να σας έλειψαν οι ερωτήσεις μου χαχαχα. Λοιπόν έχω μία. Στο συνημμένο στο φύλλο ΠΙΝΑΚΙΟ θα ήθελα μόλις επιλέγω από φίλτρο στο κελί ΠΙΝΑΚΙΟ_ΔΙΚΑΣΙΜΟΥ π.χ την ημερομηνία 13/5/2011 να πηγαίνει να συμπληρώνετε στην κεφαλίδα εκεί που λέω Δικάσιμος......(βλ. συνημμένο). Δηλαδή θέλω κάθε φορά που επιλέγω μια ημερομηνία από το φίλτρο να πηγαίνει στην Κεφαλίδα. Πιστεύω να έγινα κατανοητός. Σας ευχαριστώ που θα χάσετε χρόνο για να μου λύσετε το πρόβλημά μου.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls Βιβλίο Αγωγών (Ημερομηνία)!!!.xls (83,5 KB, 35 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-11, 00:34
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.010
Προεπιλογή

Χρήστο, στο κελί F1 βάλε τον CSE - τύπο χωρίς τα άγκιστρα αριστερά και δεξιά :

Κώδικας:
{=IF(SUBTOTAL(3;F2:F1000)=COUNTA(F2:F1000);"ΠΙΝΑΚΙΟ_ΔΙΚΑΣΙΜΟΥ";
INDEX(F:F;MAX(SUBTOTAL(3;INDIRECT("F"&ROW(2:1000)))*ROW(2:1000))))}
Κλείσε τον τύπο αυτό χρησιμοποιώντας τον συνδυασμό πλήκτρων CTRL+SHIFT+ENTER. Όχι απλά με ENTER.

Κανείς δε νοιάζεται για το χρόνο που θα διαθέσει αρκεί η απάντηση του να ωφελήσει τον ερωτήσαντα και όλους τους άλλους που θα διαβάσουν το μήνυμα αυτό.

Το ίδιο ισχύει και για τον ερωτήσαντα που σαν μέλος του φόρουμ πρέπει και αυτός με τη σειρά του να ανταποκρίνεται στις απαντήσεις.
Έτσι η κοινότητα θα μπορεί να γνωρίζει κατά πόσον μια απάντηση ήταν έγκυρη.

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tasos : 02-09-11 στις 01:20.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-11, 12:11
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Red face

Παιδιά γειά σας. Τάσο οι απαντήσεις σας ΜΟΝΟ ΟΦΕΛΕΙΑ μας έχουν προσφέρει και το έχουμε αναγνωρίσει όλοι αυτό και πάλι ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ είναι πολύ λίγο & μικρό. Στο θέμα μου τώρα. Στην στήλη F έχω γράψει ένα κώδικα V.B.A. θα πάω και θα κολλήσω από κάτω τον δικό σου κωδικό;; Αλήθεια τι διαφορά έχει ο V.B.A με το CSE;;;; Το έβαλα πάτησα και τα πλήκτρα αλλά δεν έγινε τίποτα. Όταν το καταφέρω θα πηγαίνει στο Δικάσιμος ....... ή θα γράφετε η ημερομηνία στην κεφαλίδα και θα συμπληρώνω το Δικάσιμος. Εκεί του γράφεις F1000 θα μπορώ να το αλλάξω μέχρι όσο θέλω;;;. Όλα αυτά θα τα δω αφού πρώτα κάνω την κίνηση που μου πρότεινες. Βοήθησεμε λίγο με τα πρώτα βήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-11, 13:14
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.010
Προεπιλογή

Γειά σου Χρήστο!
CSE είναι τα αρχικά: CTRL+SHIFT+ENTER και είναι τύπος πίνακα (Array) που μπαίνει μόνο στο υπολογιστικό φύλλο.

Δεν είναι κώδικας VB και ούτε σχετίζεται μ αυτή .Στην Excel υπάρχει αυτή η κατηγορία τύπων που κάνει περίπου ότι κάνει στην VBA η μέθοδος Loop.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις εδώ:
Γενικές οδηγίες και παραδείγματα τύπων πίνακα - Excel - Office.com

Το F2:F1000 μπορείς να το κάνεις F2:F5000 ή F2:F100 αναλόγως τα δεδομένα σου.
Παράλληλα το κομμάτι του τύπου ROW(2:1000) πρέπει να αλλάξει και αυτό με ακριβώς τους ίδιους αριθμούς.

Γιατί δεν διαβάζεις αυτά που σου γράφω και πρέπει να τα επαναλαμβάνω;

Διάβασε σε παρακαλώ το προηγούμενο μήνυμα μου προσεκτικά.

Αν έχεις περάσει σωστά τον τύπο στο κελί F1 όπως περιγράφηκε στο προηγούμενο μου μήνυμα, θα δεις αποτελέσματα μόνο όταν έχεις εφαρμόσει κάποιο φίλτρο στον πίνακα.

Καλή συνέχεια!

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-11, 17:23
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Red face

Παίδες Ελλήνων Καλησπέρα. Τάσο ότι και να πεις έχεις δίκαιο, αλλά όταν διάβασα να το κολλήσω στο F1 νόμιζα ότι θα σβήσει το κείμενο. Λοιπόν το έκανα και δουλεύει αλλά δεν είναι αυτό που ήθελα. Ήθελα να φαίνεται στην Κεφαλίδα & Υποσέλιδο εκεί που γράφω (στην κεφαλίδα της σελίδας Συνεδρίαση της .........). Πιστεύω τώρα να σας έδωσα να καταλάβετε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-11, 18:19
Το avatar του χρήστη Tasos
Διαχειριστής
Όνομα: Τάσος Φιλοξενιδης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 365
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική, Γερμανική
 
Εγγραφή: 21-10-2009
Μηνύματα: 2.010
Προεπιλογή

Χρήστο.
1) Δεν είμαστε μόνο παίδες Ελλήνων αλλά και παίδες άλλων λαών.
Εγώ καταλαβαίνω το σχήμα λόγου που χρησιμοποιείς.
Εκείνοι όμως οι φίλοι του φόρουμ που δεν είναι προχωρημένοι στα ελληνικά πως θα το αντιληφθούν;
Εσένα θα σου άρεσε να εξαιρείσαι από έναν χαιρετισμό σε μια παρέα;

2) Θα σε παρακαλέσω για τελευταία φορά να είσαι σαφής σ αυτά που λες.

Παράθεση:
Ήθελα να φαίνεται στην Κεφαλίδα & Υποσέλιδο εκεί που γράφω (στην κεφαλίδα της σελίδας Συνεδρίαση της .........).
Η λέξη Συνεδρίαση δεν υπάρχει πουθενά στο συνημμένο που ανέβασες και ούτε αναφέρεται πουθενά στην αρχική ερώτηση σου οπότε για μένα το θέμα κλείνει εδώ.

Στα προηγούμενα μηνύματα, σου προσφέρεται λύση.
Αν δεν είσαι σε θέση να την προσαρμόσεις στα μέτρα σου και προπάντων αν σου είναι τόσο δύσκολο να ρωτήσεις αυτό που θέλεις, τότε ασχολήσου με κάτι πιο απλό.

Τάσος
__________________
Ms-Office Development Team
Ανάπτυξη επαγγελματικών εφαρμογών
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-11, 19:19
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Red face

Δεν είμαστε μόνο παίδες Ελλήνων αλλά και παίδες άλλων λαών.
Εγώ καταλαβαίνω το σχήμα λόγου που χρησιμοποιείς.
Εκείνοι όμως οι φίλοι του φόρουμ που δεν είναι προχωρημένοι στα ελληνικά πως θα το αντιληφθούν;
Εσένα θα σου άρεσε να εξαιρείσαι από έναν χαιρετισμό σε μια παρέα;

Τάσο έχεις δίκαιο, σε κανένα δεν του αρέσει να τον ΕΞΑΙΡΟΥΝ, απλά ήταν σκέψη της στιγμής, ένας απλός χαιρετισμός, πιστεύω οι φίλοι μου εκτός Ελλάδος να με καταλάβουν......

2) Θα σε παρακαλέσω για τελευταία φορά να είσαι σαφής σ αυτά που λες.

Η λέξη Συνεδρίαση δεν υπάρχει πουθενά στο συνημμένο που ανέβασες και ούτε αναφέρεται πουθενά στην αρχική ερώτηση σου οπότε για μένα το θέμα κλείνει εδώ.

Ναι έχεις δίκαιο είναι Δικάσιμος ..... , απλά πίστευα ότι με τις ....... θα το καταλάβετε, λάθος μου, το αναγνωρίζω.

Στα προηγούμενα μηνύματα, σου προσφέρεται λύση.
Αν δεν είσαι σε θέση να την προσαρμόσεις στα μέτρα σου και προπάντων αν σου είναι τόσο δύσκολο να ρωτήσεις αυτό που θέλεις, τότε ασχολήσου με κάτι πιο απλό.

Αυτό το τελευταίο με στεναχώρησε πολύ. Μπορεί να έχεις δίκαιο, μάλλον έχεις δίκαιο, αλλά δεν περίμενα από ένα φίλο του φόρουμ τόσα σκληρά λόγια. Σε όλα τα μηνύματά μου γράφω πόσο πολύ με έχετε βοηθήσει και πόσο το έχω αναγνωρίσει.
Με το να ασχοληθώ με κάτι απλό, δεν θα προχωρήσω μπροστά και εγώ με την βοήθειά σας θέλω να κάνω βήματα μπροστά, αν δεν έχω ένα χέρι βοήθειας δεν θα προχωρήσω.
Μπορεί μερικές να μην είμαστε ακριβείς στα λόγια μας, αλλά έχουμε αποδείξει στο φόρουμ ότι μετά από μερικές εξηγήσεις, βρίσκουμε τις απαντήσεις και προχωράμε. Ευχαριστώ όλους.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-11, 20:48
Lefteris
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους.

Χρήστο,με το να λές συνέχεια ευχαριστώ, είναι μέν ευγενικό, αλλά δεν είναι το ζητούμενο.

Το ζητούμενο είναι:

1) Να είσαι όσο το δυνατόν πιό ακριβής στο τι ζητάς.
2) Να προσπαθείς να κατανοήσεις την λογική των παραδειγμάτων που σου δίνονται(όπως καίεγώ, σου έχω ξαναπεί.
3)Σου ξαναείπα, πως μπλέκεσαι με πολλά πράγματα συγχρόνως και τελικά...δεν βγάζεις κανένα αποτέλεσμα. Πώς γίνεται να ξεκινάς ένα θέμα τώρα, να το παρατάς!! για κανένα μήνα...και να ξαναγυρνάς πάλι πίσω.. και πάλι τα ίδια! Δεν καταλαβαίνω..
4) Να δείχνεις ότι παρουσιάζεις κάποια βελτίωση μέρα με την μέρα, πράγμα που εσύ δεν μας το δείχνεις.

Δεν μου είναι ευχάριστο να σου γράφω αυτές τις παρατηρήσεις, είμαι σίγουρος πώς και για τον Τάσο, το ίδιο ισχύει.
Έτοιμες λύσεις δεν μου αρέσει να δίνω(Όπως σου είχε πεί και ο Θανάσης σς παρόμοιο θέμα).και ούτε να παίρνω

Προσπαθώ, απόψε, να το κάνω(επειδή, μάλλον είσαι στεναχωρημένος) με το συνημμένο μου, αλλά είναι πολύ-πολυ απλό φίλε μου. Μία αντιγραφή-επικόλληση χρειάζεται.
Κατά την γνώμη μου, ξεκίνα με πιό απλά πράγματα, που να μπορείς να τα διαχειριστείς μέχρι ένα σημείο και μετά ζήτα βοήθεια.

Συγνώμη για την μακρυγορία μου.

Καλό βράδυ σε όλους.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: xls Βιβλίο Αγωγών (Ημερομηνία)!!!(3) και Τέλος....xls (79,0 KB, 36 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-09-11, 14:04
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Red face

Χρήστο,με το να λές συνέχεια ευχαριστώ, είναι μέν ευγενικό, αλλά δεν είναι το ζητούμενο.
Δεν είμαι "κόλακας" απλά ότι νοιώθω το λέω, και αν το συνεχές ευχαριστώ (που δεν είναι κολακία) δημιουργεί πρόβλημα, λυπάμαι αλλά εγώ ότι νοιώθω το λέω......
1) Να είσαι όσο το δυνατόν πιό ακριβής στο τι ζητάς. Προσπαθώ αν όμως κάποια φορά δεν είμαι υπάρχει λύση με μία παραπέρα εξήγηση
2) Να προσπαθείς να κατανοήσεις την λογική των παραδειγμάτων που σου δίνονται(όπως καίεγώ, σου έχω ξαναπεί. Πάντα προσπαθώ και όπως έχω ξαναγράψει δεν τα θέλω έτοιμα, απλά μία περισσότερη επιξήγηση.
3)Σου ξαναείπα, πως μπλέκεσαι με πολλά πράγματα συγχρόνως και τελικά...δεν βγάζεις κανένα αποτέλεσμα. Πώς γίνεται να ξεκινάς ένα θέμα τώρα, να το παρατάς!! για κανένα μήνα...και να ξαναγυρνάς πάλι πίσω.. και πάλι τα ίδια! Δεν καταλαβαίνω.. Δεν κάνω κάτι τέτοιο, απλά το δουλεύω στην δουλειά και μετά εμφανίζεται ένα πρόβλημα ή κάτι καινούργιο και έτσι επανέρχομαι.
4) Να δείχνεις ότι παρουσιάζεις κάποια βελτίωση μέρα με την μέρα, πράγμα που εσύ δεν μας το δείχνεις. Την βελτίωση την βλέπω εγώ στα έργα μου, μετά την βοήθειά σας........

Δεν μου είναι ευχάριστο να σου γράφω αυτές τις παρατηρήσεις, είμαι σίγουρος πώς και για τον Τάσο, το ίδιο ισχύει. Ο καθένας έχει την γνώμη του και ο καθένας γράφει την ιστορία του στην ζωή
Έτοιμες λύσεις δεν μου αρέσει να δίνω(Όπως σου είχε πεί και ο Θανάσης σς παρόμοιο θέμα).και ούτε να παίρνω Απάντησα πιο πάνω σε αυτό, ούτε εγώ θέλω, απλά μερικές φορές λίγο περισσότερες επεξηγήσεις.
Προσπαθώ, απόψε, να το κάνω(επειδή, μάλλον είσαι στεναχωρημένος) με το συνημμένο μου, αλλά είναι πολύ-πολυ απλό φίλε μου. Μία αντιγραφή-επικόλληση χρειάζεται. Ήδη απάντησα και στον Τάσο, ότι το έκανα αυτό που πρότεινε και αυτό που έκανες και εσύ αλλά δεν είναι αυτό που ζητάω.

Αυτό που ζητάω είναι όταν επιλέγω μια ημερομηνία από το φίλτρο αυτή να αποτυπώνετε στην κεφαλίδα (κεφαλίδα & υποσέλιδο) της σελίδας, δίπλα εκεί που λέει Δικάσιμος της .......

Κατά την γνώμη μου, ξεκίνα με πιό απλά πράγματα, που να μπορείς να τα διαχειριστείς μέχρι ένα σημείο και μετά ζήτα βοήθεια. Πάντα ξεκινάω από αυτά που ξέρω είτε απλά, είτε σύνθετα και πάντα ζητάω την βοήθειά σας, όπου κολλάω.

Συγνώμη για την μακρυγορία μου. Εγώ θέλω να σας ζητήσω συγνώμη που σας έδωσα την εντύπωση ότι ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, ότι ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ, ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ..................................

Καλή δύναμη και όσο μπορείτε και θέλετε να θέλετε να χάνετε χρόνο από τον πολύτιμο που έχετε να ΒΟΗΘΑΤΕ ΤΟΥΣ ΑΔΥΝΑΤΟΥΣ.............Κάθε βοήθεια έχει κόστος, ΨΥΧΙΚΟ, ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ, ΧΡΟΝΙΚΟ κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-09-11, 14:27
Lefteris
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό που ζητάω είναι όταν επιλέγω μια ημερομηνία από το φίλτρο αυτή να αποτυπώνετε στην κεφαλίδα (κεφαλίδα & υποσέλιδο) της σελίδας, δίπλα εκεί που λέει Δικάσιμος της .......
Συγνώμη Χρήστο, αλλά εγώ στο συννημένο σου, πουθενα δεν βρίσκω την φράση"Δικάσιμος της........" Ολα τα κελιά, έχουν ένα "όνομα".Π.χ Α20, C35 κλπ.....

Για μένα το θέμα τελειώνει εδώ.

Καλό Σ.Κ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lefteris : 03-09-11 στις 14:36. Αιτία: Επιπλέον εξήγηση..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Excel07] Κεφαλίδα & υποσέλιδο sotisanis Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 7 20-08-14 11:56
[Excel07] Προσθήκη δεδομένων στην κεφαλίδα από κελί άλλου φύλλου rania1984 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 18-01-14 09:23
[ Φόρμες ] Εισαγωγή τίτλου στην κεφαλίδα από χρήστη gaz_manos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 13 12-11-12 19:21
[Γενικά] Κεφαλίδα - υποσέλιδο manolis Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 09-10-12 07:44
[ Εκθέσεις ] Άθροισμα "σε μεταφορά" στο υποσέλιδο και "από μεταφορά" στην κεφαλίδα prokopino Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 25-06-10 16:24


Η ώρα είναι 22:14.