Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Φόρμες ] Συνεχόμενη Αρίθμηση - Μηδενισμός

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-11, 22:46
Όνομα: Σπύρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2011
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Συνεχόμενη Αρίθμηση - Μηδενισμός

Παιδιά καλημέρα σας,
Έχω μια φόρμα που περνάω πελάτες και σε μια υποφόρμα περνάω κάποια άλλα στοιχεία τους.
Σειρά: (Με ενδιαφέρει μόνο σειρά Α, σειρά Β)
Νο : (Όπου το νούμερο θα παίρνει τιμές από 0001 εως 9999)
Είδος: (Όπου το έχω κάνει με drop list)
τιμή : (Όπου είναι μια τιμή σε €)
Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

α. Πως μπορώ να ξεκινάω από την Σειρά Α και νούμερο 0001
β. Όταν φτάσουν στο Α 9999 να πάει Β 0001
γ. Όταν φτάσουν Β 9999 ξανά στο Α 0001

Ελπίζω να είμαι κατανοητός. Οφείλω να πω ότι το έψαξα με Count αλλά μου έβγαζε το πλήθος της υποφόρμας ενώ ήθελα ΟΛΩΝ των εγγραφών οπότε και ζητώ την πολύτιμη βοήθειά σας. Δυστυχώς ΔΕΝ σκαμπάζω από κώδικα αλλά ευχαρίστως να το κοιτάξω αν δεν γίνεται με άλλον τρόπο.

Σας ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-11, 10:09
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλημέρα...
Ανέβασε τη φόρμα και το πίνακα στον οποίο αντιστοιχεί, για να έχουμε μια εικόνα των γραφόμενων. Ξέρεις ! (*.zip)

Αυτή είναι η πρότασή μου...

Νίκος Δ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-11, 11:08
Όνομα: Σπύρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2011
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Στην φόρμα "ΠΕΛΑΤΕΣ" έχω την υποφόρμα "ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΦΟΡΜΑ ΠΕΛΑΤΕΣ". Εκεί αν βάλω σκέτο το πλήθος μου πιάνει το πλήθος των εγγραφών στην δευτερεύουσα φόρμα ενώ εγώ θέλω όλων. Προσπαθώ να βρω κάτι στην VBΑ με Loop του στυλ for No=1 to 9999 ktl. αλλά μετά δεν ξέρω πως να το βάλω στην φόρμα μου :(. Αυτά
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip βδ1NEW_2.zip (674,4 KB, 28 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-11, 14:38
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλημέρα...

Δεν έχεις σωστούς κανόνες ονοματολογίας. Μη χρησιμοποιείς έντονα χρώματα. Είδα πίνακες άσχετους με τη φόρμα Πελάτες και την υποφόρμα της.
Γιατί τόσες πληκτρολογήσεις για την ημερομηνία ;
Η υποφόρμα χρειαζόταν επιδιορθώσεις, ώστε να είναι 'Συνεχείς φόρμες' ουσιαστικά.
Ο κώδικας που θα κάνει τη δουλειά σου ενεργοποιείται μόλις επιλέξεις το ρούχο (comboBox).
Δες τι έχω κάνει και αν χρειαστεί τα ξαναλέμε...

Private Sub Σύνθετο_πλαίσιο17_AfterUpdate()
Dim timi As Integer
timi = DCount("[Α/Α]", "ΡΟΥΧΑ") + 1
Select Case Round(timi / 9999) Mod 2
Case 0
[ΣΕΙΡΑ] = "Α"
Case 1
[ΣΕΙΡΑ] = "Β"
End Select
[ΚΩΔΙΚΟΣ] = DCount("[Α/Α]", "ΡΟΥΧΑ") + 1 - Round(timi / 9999) * 9999
End Sub

Με εκτίμηση

Νίκος Δ.

Υστερολόγιο : βρήκα λίγο χρόνο για να δουλεύει εσαεί... νομίζω δηλαδή!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip βδ1NEW_2.zip (54,1 KB, 61 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Meteora : 02-02-11 στις 04:13. Αιτία: Προσθήκη κώδικα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-11, 18:20
Όνομα: Σπύρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2011
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Φίλε Νίκο σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Είπες ότι "Η υποφόρμα χρειαζόταν επιδιορθώσεις, ώστε να είναι 'Συνεχής φόρμες' ουσιαστικά." Αυτό από που το αλλάζω? Πήγα να το αλλάξω από μονή σε συνεχόμενη αλλά δεν με άφησε η ACCESS γιατί είναι είτε δευτερεύουσα είτε έχει ένα κουμπί ActiveX. Όσον αφορά για τον κώδικα που μου έδωσες πιο πάνω που είναι ενσωματωμένος γιατί δεν τον βρίσκω. Αυτό που είδα είναι ότι άλλαξες στο πλαίσιο ρούχα έβαλες μια διαδικασία συμβάντος μετά την ενημέρωση. Ελπίζω να μην σε κουράζω αλλά προσπαθώ να μάθω και λιγαααααααααααααάκι ακόμα.
Ευχαριστώ και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-11, 19:50
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Αγαπητέ Σπύρο...
Δες την υποφόρμα σε περιβάλλον σχεδίασης. Εκεί φαίνεται πως γίνεται η τακτοποίση των Label, πεδίων, υποφόρμα δεν υπάρχει αναπτυγμένη, επικεφαλίδα και υποφόρμα συνθλίβουν τη περιοχή των πεδίων.
Ο κώδικας που αναγράφεται με μπλέ γράμματα, δεν υπάρχει στη βάση σου. Αν θες να τον δοκιμάσεις , αντικατέστησε το περιεχόμενο της διαδικασίας συμβάντος μετά την ενημέρωση , με τον μπλέ κώδικα.
Είμαι βέβαιος οτι θα τα καταφέρεις.
Κατά τα λοιπά, διάβασε Access, κώδικα VBA και έχε επιμονή !

Καλό βράδυ σε όλους μας

Νίκος Δ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-11, 22:11
Όνομα: Σπύρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2011
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Σε συνέχεια της βάσης δεν ανοίγω κάποιο άλλο θέμα. Μετά την απάντηση του Νίκου όπου και χρησιμοποίησα θέλω να κάνω το εξής:
Όταν πατάω νέα παραλαβή να βγαίνει το Επίθετο,Όνομα του πελάτη, μετά τα στοιχεία παραλαβής έτσι ώστε να μπορώ να τυπώσω μόνο την τελευταία παραλαβή.
Βέβαια δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει τελικά να φτιάξω 3 πίνακες. Πελάτες,Σειρά_Νούμερο, Ρούχα. Έτσι ώστε όταν φέρνει ο πελάτης πολλά ρούχα να έχω μόνο ΕΝΑ Νούμερο. Αλλιώς έτσι όπως το κάνω έχω πρόβλημα στο να εκτυπώσω μόνο τα τελευταία που φέρνει ο πελάτης.
Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-11, 10:50
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλημέρα...
Ο πλέον απλός τρόπος να εκτυπώνεις τις εγγραφές που θες, είναι : Πρόσθεσε ένα πεδίο ΝΑΙ/ΟΧΙ στον πίνακα από τον οποίο αντλεί τα δεδομένα της η υποφόρμα. Έτσι θα επιλέγεις τις εγγραφές που θες να εκτυπώνονται.
Αυτή είναι η πρώτη μου σκέψη... (Είμαι βέβαιος οτι θα υπάρξουν και άλλες προτάσεις)

Με εκτίμηση

Νίκος Δ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Meteora : 09-02-11 στις 13:39.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-02-11, 20:57
Όνομα: Σπύρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2011
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Meteora Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα...
Ο πλέον απλός τρόπος να εκτυπώνεις τις εγγραφές που θες, είναι : Πρόσθεσε ένα πεδίο ΝΑΙ/ΟΧΙ στον πίνακα από τον οποίο αντλεί τα δεδομένα της η υποφόρμα. Έτσι θα επιλέγεις τις εγγραφές που θες να εκτυπώνονται.
Αυτή είναι η πρώτη μου σκέψη... (Είμαι βέβαιος οτι θα υπάρξουν και άλλες προτάσεις)

Με εκτίμηση

Νίκος Δ.
Φίλε Νίκο ευχαριστώ για την απάντησή σου αλλά εγώ θέλω κάτι πολύ συγκεκριμένο. Έρχεται ο πελάτης φέρνει 1 ή 2 ρούχα και μετά θέλω να του δώσω ένα χαρτάκι που θα λέει την σειρά το νούμερο, τι έχει φέρει τώρα που μου τα δίνει, καθώς και το υπόλοιπο σε €. Αυτό προσπαθώ να κάνω. Πατώντας Νέα Παραλαβή να γίνεται κανονικά η παραλαβή και στο τέλος να μπορώ να τυπώσω το χαρτάκι. Ευχαριστώ και πάλι για τις όποιες απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-02-11, 12:18
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλημέρα...
Σπύρο, αυτό που σε πρότεινα είναι η μια λύση ! Όταν θα περνάς στην υποφόρμα το ρούχο, θα υπάρχει ένα πεδίο ΝΑΙ/ΟΧΙ που θα ενεργοποιείται αυτόματα! Δεύτερη εγγραφή και ξανά το ΝΑΙ/ΟΧΙ θα ενεργοποιείται,...
Μετά την εκτύπωση - που θα εκτυπώνει ΜΟΝΟ τα ενεργοποιημένα ΝΑΙ/ΟΧΙ - μπορούμε με VBA να τα απενεργοποιήσουμε.
Στο επόμενο πελάτη το ίδιο κ.ο.κ
Τι δεν καταλαβαίνεις ;

Νίκος Δ.

Υστερολόγιο: Βλέπω τις αναρτήσεις σου στην παράγραφο του Excel. Μάλλον δεν έχει αποφασίσει με τι θα ασχοληθείς ακόμη...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μηδενισμός - Αρχικοποίηση Βάσης kellis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 27-11-13 23:41
[Συναρτήσεις] Μηδενισμός Αρνητικής Τιμής dimkrin Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 25-03-13 23:49
[Συναρτήσεις] Υπολογισμός due date στο excel 2010 και μηδενισμός της ειδοποίησης Kostas K Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 07-09-12 14:15
[ Εκθέσεις ] Αρίθμηση έκθεσης Σκτετε Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 12-12-11 18:26
Μηδενισμός μετρητή NIC Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 25-08-11 14:25


Η ώρα είναι 20:19.