Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Εισαγωγη δεδομένων με vba

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-16, 20:45
Όνομα: ΜΠΑΜΠΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 13-03-2010
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Εισαγωγη δεδομένων με vba

Καλήσπερα στο forum. Θέλω να φτιάξω μια βάση όποτε τα δεδομένα που θα είσαγω θα αποθηκευονται στον αντιστοιχο πίνακα με το πάτημα ένος κουμπιού πχ καταχωρηση. Στη φόρμα καταχωρηση προσπάθησα μέσω κώδικα να εισάγω κάποια δεδομένα αλλά κολλάω στο πως θα αντιστοιχισω τις τίμες των πεδίων της φόρμα με τα αντίστοιχα id των συσχετιζόμενων πεδίων, έστω αυτά να καταχωρηθούν επιτυχώς στον πίνακα που θέλω. Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, γι αυτό επισυπτω και ενα δείγμα της βασης.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb mydb.mdb (408,0 KB, 29 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-16, 21:49
Όνομα: Δημητρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 29-07-2015
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Προσπαθώντας να λύσω το πρόβλημα του φίλου έφτασα έως εδώ. Μπορεί κανείς να βοηθήσεις σε επίπεδο κώδικα; Πιστεύω κάτι τέτοιο θέλει. Ο κώδικας είναι ο ακόλουθος
Κώδικας:
CurrentDb.Execute "INSERT INTO BusDriver (idBus, idDriver, dateDrive) " & _
" VALUES  (" & Me.cmbBus & ", " & "SELECT Drivers.iddriver" & _
                                    FROM Drivers WHERE Drivers.fullnamedriver= '" & Me.cmbDriver &'" " & ", &_
                                    " & "SELECT Dates.iddate" & _
                                    FROM Dates WHERE Dates.date= '" & Me.cmbDate &'" ")"

    MsgBox "Επιτυχής καταχώρηση", vbOKOnly, "Φόρμα Καταχωρησης".
Όμως οι γνώσεις μου είναι λίγες και έχω λάθη στον παραπάνω κώδικα, όποιος μπορεί να βοηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-16, 07:36
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.674
Προεπιλογή

Καλημέρα

Τα αντίστοιχα ID βρίσκονται στα ComboBoxes και επομένως δε χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη αναζήτηση για τον προσδιορισμό τους.

Μια απλή λύση:

1) Στη σχεδίαση της φόρμας, θέτουμε την ιδιότητα Bound Column, όλων των ComboBoxes , ίση με 1.

2) Η προσάρτηση της εγγραφής γίνεται με τον κώδικα:

CurrentDb.Execute "INSERT INTO BusDriver (idBus,idDriver,dateDrive) VALUES (" & _
Me.cmbBus & "," & Me.cmdDriver & "," & Me.cmbDate & ")"

Όλα αυτά όμως είναι ανορθόδοξα.

θα μπορούσαμε να έχουμε μια φόρμα συνδεδεμένη με τον πίνακα BusDriver και μέσω αυτής να γίνεται η διαχείριση (προσθήκη, διαγραφή, τροποποίηση) των εγγραφών.

Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[VBA] Εισαγωγή δεδομένων απο xml sotisanis Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 18-10-13 00:24
[ Πίνακες ] Εισαγωγή δεδομένων από Excel gaz_manos Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 07-12-12 14:09
[Γενικά] Εισαγωγή δεδομένων taseftim Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 11 29-05-12 19:57
[VBA] Εισαγωγή δεδομένων με UserForm Flashgordon61 Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 02-12-10 21:19
[Συναρτήσεις] Εισαγωγή δεδομένων σε πίνακα manolis Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 13 24-10-10 12:00


Η ώρα είναι 18:26.