Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Ταυτόχρονη σκίαση δύ πλαισίων κειμένων

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-16, 10:53
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή Ταυτόχρονη σκίαση δύο πλαισίων κειμένων

Καλημέρα
γνωρίζει κάποιο μέλος πως γίνεται η ταυτόχρονη σκίαση δύο πλαισίων κειμένου..Παράδειγμα να σκιάσω μια πρόταση σε Textbox1 και ταυτόχρονα στο Textbox2 να εμφανίζει και εκεί την σκίαση.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb Shading.mdb (376,0 KB, 14 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alex : 13-11-16 στις 13:45.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-16, 07:34
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Καλημέρα,
στο παράδειγμα που ανέβασα εν μέρη γίνεται το ζητούμενο που ζητούσα.
Όταν έχω το ίδιο κείμενο και στα δύο και σκιάσω ένα μέρος κειμένου στο πρώτο textbox1 τότε με ένα κουμπί εντολής γίνεται σκίαση στο ίδιο μέρος κειμένου στο δεύτερο textbox2.
Επειδή πρόκειτε όμως για μεταγλώττιση και τα κείμενα είναι διαφορετικά αλλά με ισοτιμία γραμμάτων δεν υπάρχει θέμα με τους χαρακτήρες.Υπάρχει αντιστοιχία χαρακτήρων.(Δηλαδή η μεταγλώττιση γίνεται γραμμα-γράμμα)
Οπότε για να λυθεί το θέμα πρέπει να γίνεται επιλογή χαρακτήρων και όχι λέξεων.

Το πρόβλημα είναι ότι όταν έχω διαφορετικά κείμενα στα Textbox δεν γίνεται επιλογή στο δεύτερο textbox.
Υπάρχει καμιά λύση στο θέμα αυτό;
Κώδικας:
Private seltxt As String

Private Sub TextBox1_LostFocus()
    seltxt = TextBox1.SelText
End Sub

Private Sub btnFind_Click()
    i = InStr(1, TextBox2, seltxt, vbTextCompare) 
    If i Then
        TextBox2.SetFocus
        TextBox2.SelStart = i-1
        TextBox2.SelLength = Len(seltxt)
    End If
End Sub
Προσπάθησα με τις συναρτήσεις παρακάτω αλλά δεν το κατάφερα

SelLength - επιστροφές ή ορίζει τον αριθμό των χαρακτήρων που επιλέγονται.

SelStart - επιστρέφει ή ορίζει το σημείο εκκίνησης του κειμένου που επιλέγονται? υποδεικνύει
τη θέση του σημείου εισαγωγής αν δεν έχει επιλεγεί κείμενο.

SelText - επιστρέφει ή ορίζει το string που περιέχει το επιλεγμένο κείμενο? αποτελείται από μια συμβολοσειρά μηδενικού μήκους ( ""), εάν δεν έχουν επιλεγεί χαρακτήρες.

Υ/Γ; Στο παράδειγμα που επισυνάπτω έχει 2 εγγραφές στην πρώτη τα κείμενα είναι διαφορετικά και είναι αυτό που θέλω να πετύχω .
Στη δεύτερη εγγραφή τα κείμενα είναι ίδια έτσι δουλεύει εάν κάνεις μιά επιλογή κειμένου και με κουμπί εντολής επιλέγεται ακριβώς το αντίστοιχο ίδιο κείμενο που εάν γίνει και με μια παλέτα χρωμάτων μπορείς να εντοπίζεις ένα απόσπασμα κειμένου και να αλλάζει χρώμα το επιλεγμένο κείμενο .
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip shade.zip (53,9 KB, 16 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alex : 19-11-16 στις 08:12.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-12-16, 17:15
Το avatar του χρήστη Meteora
Συντονιστής
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 28-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.033
Προεπιλογή

Καλησπέρα,...

Αλέξανδρε, ρίξε μια ματιά σε μια μικρούλα αλλαγή που έκανα, ώστε να "μαυρίζει" και στο textbox2 όταν το κείμενο είναι ανόμοιο.
Ίσως να επιδέχεται και άλλες διορθώσεις που να μπορούμε να πλησιάσουμε με τις λιγοστές γνώσεις μας... Απ΄ότι είδα το πάει γράμμα-γράμμα και αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί να ταιριάξει τα μαυρίσματα, όταν -για παράδειγμα-το ελληνικό "ου" αντιστοιχεί σε ένα γράμμα "U". Επιπλέον είδα ότι άμα μαυρίσεις τη λέξη "χρόνος" που υπάρχει στο TextBox1 δυο φορές, τότε καταλαβαίνει ότι μαύρισες την πρώτη από τις δυο, σε κάθε περίπτωση.

Δεν έχω ιδέα, αν είσαι στην Άρτα, στην Αλεξανδρούπολη, αν ταξιδεύεις, ... Όπου και αν είσαι, να έχεις μια ωραία χρονιά και να συνεχίσεις να προσφέρεις στο χώρο της εκπαίδευσης σπουδαία πράγματα. Παρακολουθώ το blog του σχολείου σου και καμαρώνω.

Φιλικά / Νίκος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip shade.zip (23,1 KB, 16 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-12-16, 21:04
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Νίκο καλησπέρα,
καταρχήν σε ευχαριστώ για όλα και για τα καλά σου λόγια. Προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο.
Νίκο όπως ξέρεις το πρόγραμμα αυτό που έκανα το συνοδεύω και με ένα βιβλίο το οποίο παρουσίασα στο Αριστοτέλειο πανεπιστήμιο.
Τώρα ετοιμάζω το δεύτερο και προσπαθώ να κάνω το πρόγραμμα μέθοδο αυτο διδασκαλίας braile.
Προσπαθώ να κάνω κάτι που να είναι καινοτόμο και να μην υπάρχει.
Μην νομίζεις και μένα οι γνώσεις μου είναι άριστες.
Έχω πολλές ελλείψεις στην VBA .Σε μερικά κομμάτια που έχω ασχοληθεί περισσότερο τα γνωρίζω καλύτερα. Στην περίπτωση με την σκίαση προσπαθούσα να την εντάξω στο δεύτερο πρόγραμμα αλλά πάλι υπάρχει θέμα μάλλον θέλει λέξη - λέξη για να είναι το σωστό.Γιατί πάλι με τους χαρακτήρες υπάρχει πρόβλημα λόγω του ότι στην Ελληνική έχουμε διφθόγγους όπως προαναφέρεις το "ου" είναι δύο χαρακτήρες που στη μεταγλώττιση είναι ένας το "U" φαντάσου εάν είναι μια σελίδα μεταγλώττιση πόσο μακριά θα ξεφύγει η σκίαση.
Το οποίο "U" εγώ αλλάζω την γραμματοσειρά σε Braille και αντιστοιχεί σε κουκκίδες. Το είχα αφήσει για ένα μήνα λόγω του σχολείου γιορτές κλπ
Γιατί κατάλαβα ότι λέξη λέξη πρέπει να γίνει η σκίαση διαφορετικά δεν θα δείχνει το σωστό. Οπότε κάτι τέτοιο πρέπει να κάνω.
Σε ευχαριστώ και πάλι.Είδα το φούρνο σου είσαι καλός πετράς τελικά και μάστορας.
Είμαι Άρτα για νέο Χρόνο σου εύχομαι Χρόνια Πολλά !!Καλή Χρονιά!! Ευτυχισμένο το νέο έτος.
Επίσης εύχομαι σε όλες και όλους τους φίλους του φόρουμ Καλή Χρονιά με υγεία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ταυτοχρονη εισαγωγη τιμων σε δυο πεδια November Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 17 17-09-15 17:09
[ Φόρμες ] Απλές μαθηματικές πράξεις σε φόρμες με χρήση πλαισίων κειμένου johnpantazo Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 07-06-15 19:01
[ Εκθέσεις ] Εμφάνιση πλαισίων σε έκθεση gmax Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 5 29-09-11 12:16
[Μορφοποίηση] Excel Μορφοποίηση Πλαισίων Κειμένου dream-garden Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 01-04-11 14:45
[ Φόρμες ] Αυτόματη προσθήκη Πλαισίων κειμένου & Πλήκτρων Free_Ghost Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 4 03-08-10 06:10


Η ώρα είναι 20:29.