Ανανέωση ιστοσελίδας

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 12-11-15, 20:24
Όνομα: Γρηγόρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 25-10-2015
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

δεν καταφερα να φτιαξω αυτο που ηθελα.εφτιαξα μια καινουρι φορμα.προβλημα μου ειναι οτι στην δευτερη φορμα oxima μου δειχνει η υποφορμα τα στηχεια τον οχιματων.απλα θελω οταν παταο στην υποφορμα να μου δειχνει τα πληρη στοιχεια στην φορμα.και να μπορο να κανο εγραφη στην φορμα στον υπαρχον πελατη καινουριο οχημα.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip moto3.zip (188,9 KB, 3 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-15, 20:25
Όνομα: Γρηγόρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 25-10-2015
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

δεν καταφερα να φτιαξω αυτο που ηθελα.εφτιαξα μια καινουρι φορμα.προβλημα μου ειναι οτι στην δευτερη φορμα oxima μου δειχνει η υποφορμα τα στηχεια τον οχιματων.απλα θελω οταν παταο στην υποφορμα να μου δειχνει τα πληρη στοιχεια στην φορμα.και να μπορο να κανο εγραφη στην φορμα στον υπαρχον πελατη αλλα καινουριο οχιμα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-11-15, 14:35
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.674
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Γρηγόρη, στη συνημμένη ΒΔ έχω προσθέσει τη σύνθετη φόρμα frmPelatesOximata, ή οποία υλοποιεί το ζητούμενο.

Συγκεκριμένα:

1) Η κύρια φόρμα μας επιτρέπει να βλέπουμε και να προσθέτουμε πελάτες.

2) Η δευτερεύουσα μας επιτρέπει να βλέπουμε τα οχήματα του τρέχοντος πελάτη (πελάτη που επιλέξαμε στην κύρια) και να προσθέτουμε νέα.

Σχετικά με τη σχεδίαση της ΒΔ, σημειώνω ότι αν ένα όχημα ανήκει σε περισσότερους από έναν πελάτες (πχ 3) θα πρέπει για το ίδιο όχημα να προσθέσουμε στον πίνακα oximata μία εγγραφή για κάθε πελάτη (πχ 3).

Οι εγγραφές αυτές ουσιαστικά θα είναι ίδιες και θα διαφέρουν μόνο στον κωδικό του πελάτη.

Αυτό το μειονέκτημα δεν το έχει η ΒΔ που σου πρότεινα στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Φυσικά εσύ θα αποφασίσεις για τη βάση σου.

Πριν όμως οριστικοποιήσεις τη σχεδίασή της θα σου πρότεινα να μελετήσεις προσεκτικά το παρακάτω άρθρο.

https://support.office.com/el-gr/art...4-bd4f9c9ca1f5

Φιλικά/Γιώργος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb moto4.accdb (624,0 KB, 34 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Φόρμες ] Μεταβίβαση τιμής πεδίου από φόρμα σε φόρμα vraxnakisg Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 8 01-02-16 07:58
[ Φόρμες ] Κουμπί εύρεσης σε φόρμα που περιέχει δευτερεύουσα φόρμα sakis297 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 21-11-14 19:23
Καταχώρηση δεδομένων σε φόρμα, από άλλη φόρμα που εμφανίζεται με cmd_button alladin78s Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 14-02-12 09:08
Μεταφορά και σύνδεση από φόρμα σε φόρμα vaios84 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 09-02-12 22:29
Πρόβλημα μεταφοράς δεδομένων απο φόρμα σε φόρμα με μακροεντολή alex Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 25-10-11 03:00


Η ώρα είναι 20:27.