Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > Δημιουργία φόρμας με drop-down-menus commands

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-14, 13:05
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 738
Προεπιλογή Δημιουργία φόρμας με drop-down-menus commands

Καλή σας μέρα και εύχομαι να μην σας έχω συγχίσει με τον τίτλο του θέματος..

Λοιπόν , αυτό που επιδιώκω να κάνω στην επισυναπτόμεη βάση είναι να δημιουργήσω ένα Tool Bar στην ουσία το οποίο θα έχει "σύχρονη" μορφή σχετικά με το SwitchBoard.

Όπως θα δείτε, επιλέγωντας ένα οποιοδήποτε command "κατεβαίνει" (στην ουσία εμφανίζεται) μια φόρμα που είναι κρυμμένη κάτω ακριβώς απο τον συγκεκριμένο command που επιλέχθηκε.
Στην "ανδυώμενη" φόρμα που εμφανίζεται υπάρχει ένα command με ονομασία "Close" το οποίο θα ήθελα εφόσον το επιλέξω να κρύβει και πάλιν την φόρμα.

Τώρα αυτό δεν μπορώ να το επιτύχω καθότι υστερώ γνώσεων vba. Θα εκτιμούσα εάν μπορούσε κάποιος φίλος να βοηθήσει.

Ευχαριστώ
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip SwitchBoard.zip (139,4 KB, 67 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη γιώργοςΚ : 07-11-14 στις 13:17.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-14, 21:42
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 05-10-2014
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Κατά την άποψή μου θα μπορούσες να δημιουργήσεις αυτά που θέλεις,και ακόμα περισσότερα, πολύ πιό εύκολα αν χρησιμοποιήσεις στη βάση σου μια προσαρμοσμένη κορδέλα Ribbon toolbar.

Απ΄ότι κατάλαβα θέλεις ένα δυναμικό μενού.

Σου δίνω δυο links με θέματα βοήθειας για να δεις τι εννοώ.

Chapter 11: Creating Dynamic Ribbon Customizations (1 of 2)

Customizing the Office Fluent User Interface in Access 2007

Βάλε σε παρακολούθηση το θέμα σου για να σου δημιουργήσω μια βάση με παράδειγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-14, 21:59
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 05-10-2014
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Έχω δημιουργήσει μια δοκιμαστική Βάση Δεδομένων με προσαρμοσμένη κορδέλα Ribbon βασισμένη σε σχετικές λειτουργίες.

Τη χρησιμοποιώ συχνά πέρνοντας τμήματα απο το XML αρχείο για να φτιάξω τα δικά μου κουμπιά.


Σου τη δίνω ως αρχή για δημιουργία μιας επαγγελματικής Βάσης.

Αν θελήσεις να συνεχίσεις και έχεις όρεξη για μελέτη και πειράματα πες να σου στείλω περισσότερες πηγές στο διαδίκτυο.

Φυσικά δεν έχουν δοθεί εντολές στα περισσότερα απο τα κουμπιά και τα μενού.

Φιλικά
Κώστας
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip TEST_Ribbon_Toolbar_for_ms-office_forum.zip (96,9 KB, 99 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-14, 08:53
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 738
Προεπιλογή

Κώστα καλημέρα και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την βοήθεια σου

Ναι, στην ουσία αυτό ζητώ που έχεις καταλάβει και εξαιτίας ελλειπών γνώσεων κυρίως σε vba προσπαθώ να επιτύχω το ζητούμενο μέσα απο το πρίσμα των δικών μου δυνατοτήτων.

Κώστα δεν έχω ακόμη κοιτάξει την βάση που έφτιαξες καθότι είμαι υπηρεσία εώς αύριο το βράδυ, και μόλις έχω την δυνατότητα να το κάνω θα επανέλθω εάν χρειαστεί διότι πραγματικά θα ήθελα αφενώς να μάθω πως μπορώ να επιτύχω το ζητούμενο αλλα και αφετέρου διότι θα ήθελα να το προσαρμόσω στην βάση μου

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ και τα λέμε και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-14, 17:55
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 3.674
Προεπιλογή

Καλημέρα

Γιώργο, για τη δημιουργία προσαρμοσμένης κορδέλας θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες του Κώστα.

Σχετικά με το ερώτημα, επειδή το κουμπί βρίσκεται πάνω στη φόρμα που θα κρύψουμε ή θα κλείσουμε, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις εντολές:

1) Για κρύψιμο: Me.Visible = False

2) Για κλείσιμο: DoCmd.Close acForm, Me.Name

Φιλικά/Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-14, 18:54
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Αγγλική
 
Εγγραφή: 05-10-2014
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Αγαπητέ Φίλε Γιώργο

Σου ετοίμασα μια βάση δεδομένων την οποία και δημοσιοποιώ σύμφωνα με όσα σου ανέφερα παραπάνω προσαρμοσμένη σχεδόν στα μέτρα σου.

Δεν θέλω να σου φανούν βουνό. Θα σου δώσω αναλυτικές οδηγίες πως θα παραμετροποιήσεις τα μενού στα μέτρα σου.

Σύντομα αφού μου πεις αν σου κάνει και αν θέλεις να συνεχίσουμε.

Κώστας Κοσμόπουλος
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip SwitchBoardRibbon3.zip (286,2 KB, 112 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-11-14, 12:21
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 738
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά,

Γιώργο σε ευχαριστώ για τις οδηγίες σχετικά με το κλείσιμο της φόρμας. Θα κοιτάξω να δοκιμάσω στην βάση μου να δώ εάν δουλεύει.

Κώστα θα ήθελα απλά και μόνο με μια λέξη να πώ.."άψογος".! Εχω κοιτάξει το συνημμένο παράδειγμα σου (και τα δύο) αλλά ιδιαίτερα το τελευταίο είναι όντως αυτό που προσπαθώ να δημιουργήσω.

Θα εκτιμούσα εάν μπορούσες να με καθοδηγήσεις έτσι ώστε να μπορέσω να προσαρμόσω την βάση στα μέτρα μου.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ: έχω δοκιμάσει με Shift να "μπώ" πίσω στο σχεδιασμό της βάσης έτσι ώστε να μελετήσω τα όσα παραθέτεις αλλά μάλλον είναι απενεργοποιημένη η εντολή και δεν μπορώ να δώ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-11-14, 13:10
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 738
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapetang Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα

Γιώργο, για τη δημιουργία προσαρμοσμένης κορδέλας θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες του Κώστα.

Σχετικά με το ερώτημα, επειδή το κουμπί βρίσκεται πάνω στη φόρμα που θα κρύψουμε ή θα κλείσουμε, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις εντολές:

1) Για κρύψιμο: Me.Visible = False

2) Για κλείσιμο: DoCmd.Close acForm, Me.Name

Φιλικά/Γιώργος

Γιώργο γειά σου και πάλιν,

Φίλε δοκίμασα τις εντολές που μου έχεις δώσει αλλά δεν δουλεύουν. Και εξηγώ τι εννοώ με τον όρο "δεν δουλεύουν.:

Φυσικά και δουλεύουν οι εντολές είτε για κρύψιμο της φόρμας είτε για κλείσιμο εφόσον η κάθε φόρμα είναι ανοιχτή απο μόνη της, δηλαδή όχι μέσω της φόρμας frmStartupScreen που στην ουσία είναι το ζητούμενο. Δηλαδή όταν και εφόσον είναι ανοιχτή η φόρμα frmStartupScreen και επιλέξεις πχ να ανοίξεις το μενού Customers θα ήθελα να μπορώ να πατώ την εντολή Close (η οποία στην ουσία βρίσκεται στην subfrm) και να κλείνει η υποφόρμα.

Ελπίζω να είμαι κατανοητός. Εάν θέλεις φίλε δοκίμασε το και εσύ. Επισυνάπτω το error που λαμβάνω πατώντας το Close

Νάσαι καλά
Συνημμένα Thumbnails
Δημιουργία φόρμας με drop-down-menus commands-error-msg.png  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη γιώργοςΚ : 10-11-14 στις 13:32.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-11-14, 14:02
Όνομα: Αλέξανδρος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2010
Περιοχή: ΑΡΤΑ
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Γιώργο Καλησπέρα!!!

Για να ανοίξεις την βάση με shift πρέπει να τσεκάρεις το checkBox που εμφανίζει το παράθυρο.Είναι απενεργοποιημένο.Οπότε δουλεύει καλά από ότι είδα.Απλά δεν ξέρω αν θα σε βολεύουν τα εικονίδια στις φόρμες αν και όλα αυτά τα προγράμματα έχουν όλα τα εικονίδια με όλα τα μεγέθη.
.Είναι ένα καλό προσχέδιο για μενού σε κορδέλλα. Θα σου γράψει ο Κώστας από ότι είπε τις οδηγίες.Μπορείς και από Visualstudio να το κάνεις ή και από τα προγράμματα που σου έχει υποδείξει ο Κώστας.
Εγώ προσωπικά το έκανα μια φορά κατόπιν υποδείξεων του Τάσου με το IDBE RibbonCreator 2013 σε πάει μόνο του.Είναι ένα καλό προσχέδιο του Κώστα και καλό είναι να μπει και στα
Access samples - Χρήσιμα αρχεία & παραδείγματα

Καλή δουλειά , καλή επιτυχία
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-11-14, 17:55
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 738
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο Καλησπέρα!!!

Για να ανοίξεις την βάση με shift πρέπει να τσεκάρεις το checkBox που εμφανίζει το παράθυρο.Είναι απενεργοποιημένο.Οπότε δουλεύει καλά από ότι είδα.Απλά δεν ξέρω αν θα σε βολεύουν τα εικονίδια στις φόρμες αν και όλα αυτά τα προγράμματα έχουν όλα τα εικονίδια με όλα τα μεγέθη.
.Είναι ένα καλό προσχέδιο για μενού σε κορδέλλα. Θα σου γράψει ο Κώστας από ότι είπε τις οδηγίες.Μπορείς και από Visualstudio να το κάνεις ή και από τα προγράμματα που σου έχει υποδείξει ο Κώστας.
Εγώ προσωπικά το έκανα μια φορά κατόπιν υποδείξεων του Τάσου με το IDBE RibbonCreator 2013 σε πάει μόνο του.Είναι ένα καλό προσχέδιο του Κώστα και καλό είναι να μπει και στα
Access samples - Χρήσιμα αρχεία & παραδείγματα

Καλή δουλειά , καλή επιτυχία
Αλέξανδρε καλησπέρα,

Δεν έχω προσέξει το checkbox και σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Σχετικά με την δημιουργία του Ribbon και αναφορικά με το IDBE RibbonCreator 2013 θα ήθελα να ρωτήσω εάν και κατά πόσο υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε access 2007 που χρησιμοποιώ.

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δημιουργία φόρμας αναζήτησης Dimitriss Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 10 15-12-15 18:51
[VBA] Δημιουργία φόρμας alterna Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 12 10-06-15 23:03
Δημιουργια φορμας πελατων. shaft23 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 22-03-15 19:46
Δημιουργία φόρμας - πίνακα aristarchosel Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 3 09-10-14 13:51
[VBA] ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΦΟΡΜΑΣ nakosg Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 6 03-08-12 14:22


Η ώρα είναι 20:19.