Ανανέωση ιστοσελίδας

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-14, 20:33
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή Δανειστική βιβλιοθήκη

Προσπαθώ να φτιάξω μία db δανειστική βιβλιοθήκη.Έχω φτιάξει τα qry από τα οποία το ένα που αφορά τα σύνολα για κάποιο λόγο δεν μου δουλευει (μου βγάζει αναδυόμενα πλαίσια που ζητάει το άθροισμα).
Το άλλο πρόβλημα είναι ότι στην φόρμα δανεισμού ή επιστροφής με το που δίνω αναζήτηση μαθητή παίρνει αυτόματα id δανεισμού χωρίς να προλάβω να καταχωρήσω άλλα στοιχεία με αποτέλεσμα να υπάρχουν κενές εγγραφές.Θα ήθελα να καταχωρείται μόνο με το κουμπί αποθήκευση και με τίποτα άλλο.
Επισυνάπτω την βάση.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip Δανειστική βιβλιοθήκη .zip (191,5 KB, 54 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-14, 11:27
Όνομα: Χρήστος Φ.
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 20-12-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 498
Προεπιλογή

Καλημέρα

Στο πεδίο Υπόλοιπο (του ερωτήματος) δήλωσε στα συγκεντρωτικά στοιχεία "Έκφραση" αντί "Ομαδοποίηση κατά" που έχεις.

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να δανείζεις κατευθείαν απ' τον πίνακα Βιβλία, αλλά ότι χρειάζεσαι ακόμη έναν πίνακα, κάτι σαν Stock Βιβλιοθήκης, για να διαχειρίζεσαι τα αντίτυπα των βιβλίων που δανείζεις (και να δανείζεις απ' αυτόν!)

Ο νέος πίνακας (Stock Βιβλιοθήκης) να έχει 2 πεδία. Ένα μοναδικό ID και ένα Barcode που θα συνδέεται με σχέση ένα προς πολλά με το ISBN του πίνακα Βιβλία.

Έτσι κάθε μοναδικό ISBN θα απαντάται σε πολλά Barcode ανάλογα με πόσα αντίτυπα υπάρχουν προς δανεισμό!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρήστος : 26-01-14 στις 20:56.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-14, 12:41
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Χρήστο, θα το δοκιμάσω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-14, 14:01
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Χρήστο δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα όμως να φτιάξω έναν τέτοιο πίνακα από την στιγμή που δεν θα υπάρχουν 2 αντίτυπα από κάθε βιβλίο.Το κάθε βιβλίο θα δανείζεται σε κάποιον άλλο μαθητή όταν θα επιστρέφει.Τότε θα φαίνεται στην καρτέλα ότι υπάρχει και μπορεί να δωθεί.Το θέμα με το αυτόματο ID πριν να πατήσω αποθήκευση πως μπορώ να το λύσω;Επίσης όταν πάω να ανοίξω την database μου εμφανίζει μήνυμα ότι δεν έχω κάποιο source control program όπως το microsoft visual sourcesafe.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-14, 10:32
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Καλημέρα, πως μπορώ στην φόρμα frmreturn στο πεδίο id_danismos κατά την επιστροφή του βιβλίου να καλώ το ίδιο id_danismos που χρησιμοποιήθηκε κατά τον δανεισμό του βιβλίου;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη smasak : 26-01-14 στις 11:16.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-14, 16:04
Όνομα: Χρήστος Φ.
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 20-12-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 498
Προεπιλογή

Καλησπέρα ...Θα ήθελα να σου δώσω κάποιες ιδέες(σε επίπεδο λογικής)
Θα έχω 1 κεντρική φόρμα με τους πελάτες και μια συνδεδεμένη δευτ. φόρμα με τα δανεισμένα βιβλία του καθενός. (που θα τροφοδοτείται από ένα ερώτημα με κριτήριο: η ημερ. επιστροφής να είναι Κενή)
(Δανεισμένο θα είναι αυτό με κενή την ημερ. επιστροφής)

...με λογική σειρά:
ΧΡΕΩΣΗ
1)Θα εντοπίζω έναν πελάτη
2)Θα γράφω το Barcode σ' ένα πλαίσιο κειμένου
3)Θα πατάω το κουμπί Χρέωση
4)Θα γίνεται έλεγχος αν είναι έγκυρο το Barcode (αν υπάρχει δηλαδή) >>Dlοokup
5)Θα ανοίγει το Recordsert του πίνακα Δανεισμών (στο παρασκήνιο) >>OpenRecordset
6)Θα εντοπίζεται το συγκεκριμένο Barcode στις εγγραφές του πίνακα Δανεισμών>>.FindLast (Είναι αυτό που αναφέρεις στο #5)
7)Αν η ημερ. επιστροφής είναι κενή να μου λέει ότι "έχει ήδη δανειστεί!!"
8)Διαφορετικά να δημιουργείται η εγγραφή με: πελάτη αυτόν που ήδη βρίσκομαι, Barcode αυτό που έχω γράψει, ημερ. χρέωσης την σημερινή και ημερ. επιστροφής μετά από κάποιες μέρες (που θα έχω ορίσει) >>.Add
9)Να κάνει requery στην δευτ. φόρμα και να εμφανίζει το δανεισμένο βιβλίο στον συγκεκριμένο πελάτη.>>Me!subformName.Requery
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ
Αντίστοιχη λογική(με το που θα πατάω το κουμπί Επιστροφή η ημερ. επιστροφής θα παίρνει την σημερινή ημερ.>>.Edit)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρήστος : 26-01-14 στις 22:22.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-14, 18:05
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Χρήστο ένα πρώτο πρόβλημα είνάι με το barcode που αναφέρεις.Πως μπορεί να θυμάται το barcode του βιβλίου αυτός που θα χρεώνει το βιβλίο;Μήπως καλύτερα να γίνεται ανεύρεση με τον τίτλο και παράλληλα να φέρνει και το barcode.Από εκεί και πέρα επειδή δεν έχω τις γνώσεις να χειριστώ τις εντολές που μου γράφεις(OpenRecordset) μου φαίνεται αρκετά δύσκολο.Θα το παλέψω όμως και θα ανεβάσω ότι καταφέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-14, 21:00
Όνομα: Χρήστος Φ.
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 20-12-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 498
Προεπιλογή

Ναι..βέβαια, η λειτουργία να βασίζεται στο Barcode (που για μένα δεν πρέπει να είναι το ISBN, διότι τώρα δεν έχεις αντίτυπα αλλά αργότερα μπορεί να έχεις!) αλλά ο εντοπισμός του βιβλίου ας έχει όλες τις ευκολίες που θες, όπως Τίτλο..που αναφέρεις, αλλά να "βλέπει" το Barcode και αυτό να εισάγεται στο πλαίσιο κειμένου που αναφέρω πιο πάνω...και έτσι να εφαρμόζονται οι λογικές διαδικασίες... (...στο #6)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρήστος : 26-01-14 στις 21:37.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-01-14, 14:16
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Καλησπέρα, μετά από σχετική μελέτη(μιας και ανίδεος) ανεβάζω την βάση που έφτιαξα.
Την έφτιαξα όσο ποιο απλά μπορούσα διότι δεν κατέχω από εντολές.Αυτό που δεν μπόρεσα να φτιάξω είναι στην φόρμα δανεισμού να καλεί μόνο τα βιβλία που υπάρχουν, είτε γιατί έχουν επιστρέψει ή γιατί δεν έχουν δανεισθεί.Προσπάθησα με την is not null αλλά αυτά που δεν είχαν δανεισθεί οπότε δεν είχαν επιστραφεί δεν τα έφερνε.Κάθε βοήθεια η παρατήρηση ευπρόσδεκτη.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip Δανειστική βιβλιοθήκη 31-1-2014.zip (50,8 KB, 25 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-02-14, 12:05
Όνομα: ΣΑΚΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-02-2013
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Χρήστο καλησπέρα, θέλω την βοήθειά σου αν μπορείς στο εξής:
Άλλαξα λίγο τον τρόπο αναζήτησης στην φόρμα δανεισμού βιβλίων "frmcenter" και γίνεται η αναζήτηση με κωδικό ή τίτλο.Έρχονται πλέον μόνο τα βιβλία που υπάρχουν (ή έχουν επιστραφεί).
Το πρόβλημα που έχω είναι ότι μετά την επιστροφή του βιβλίου αν θέλω να το ξαναδανείσω δεν παίρνει νέο id_danismou αλλά πατάει πάνω στο ήδη υπάρχον και μεταβάλλει μόνο τις ημερομηνίες.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip Δανειστική βιβλιοθήκη 4-2-2014 test.zip (63,2 KB, 73 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Ερωτήματα ] Δανειστική Βιβλιοθήκη mariakk8 Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 17-03-12 18:07


Η ώρα είναι 22:19.