Ανανέωση ιστοσελίδας

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-11, 11:56
NIC Ο χρήστης NIC δεν είναι συνδεδεμένος
Όνομα: Νίκος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Μηδενισμός μετρητή

Στο αρχείο που με την απάντηση και βοήθεια σας πέτυχε να λειτουργήσει σωστά θέλησα να βάλω και ένα πεδίο αύξων αριθμός με αυτόματη αρίθμηση (Α_Α). Διαπίστωσα με την πράξη όμως πως όταν θέλω να διαγράψω μια εγγραφή πχ έχω 10 και σβήνω την δέκατη όταν περνάω νέα εγγραφή ξεκινά από το 11 δηλαδή από το νούμερο 9 πάω στο 11. Όταν θέλω να τα σβήσω όλα για να ξεκινήσω από το 1 εκεί γίνετε ακόμα πιο μπέρδεμα μια και ενώ έχω μια εγγραφή ξεκινά από το σημείο που είχα σταματήσει πριν τη διαγραφή. Έκανα ένα ερώτημα διαγραφής αλλά κάνει το ίδιο πράγμα. Υπάρχει καμία σκέψη πως θα το διορθώσω αυτό; Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb mono kolimata.mdb (560,0 KB, 31 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-11, 14:25
Όνομα: Στέλιος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-05-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Το πεδίο αυτόματης αρίθμησης παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα. Αν σβήσεις τις τελευταίες εγγραφές ή όλες κάνοντας συμπύκνωση και επιδιόρθωση της βάσης δεδομένων τα πεδία αυτόματης αρίθμησης ξεκινούν κανονικά από το 1 ή από τον αριθμό που έχει η τελευταία εγγραφή +1. Αν όμως σβήσεις ενδιάμεσες εγγραφές αυτές αγνοούνται.
Μια πολύ καλή λύση έχει δοθεί από τον Τάσο εδώ
http://www.ms-office.gr/forum/access...rithmisis.html
Απαιτεί να χρησιμοποιείς για τα αποτελεσματά σου ερώτημα όπου ανεξάρτητα από τον αριθμό του ID σου βγάζει συνεχόμενη αρίθμηση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[Γενικά] Υπολογισμός μετρητή (ρολογιού) ΔΕΗ steliosd Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 12 11-11-16 18:41
Μηδενισμός - Αρχικοποίηση Βάσης kellis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 27-11-13 23:41
[Συναρτήσεις] Μηδενισμός Αρνητικής Τιμής dimkrin Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 25-03-13 23:49
[Συναρτήσεις] Υπολογισμός due date στο excel 2010 και μηδενισμός της ειδοποίησης Kostas K Excel - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 07-09-12 14:15
[ Φόρμες ] Συνεχόμενη Αρίθμηση - Μηδενισμός ippotis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 10 11-02-11 17:56


Η ώρα είναι 20:18.