Ανανέωση ιστοσελίδας
ms-office.gr > Forum > Microsoft Access > Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις > [ Φόρμες ] Κουμπί Εντολής σε φόρμα

Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις Access + VBA... Εδώ δεν υπάρχουν όρια!

Απάντηση στο θέμα

 

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-11, 21:00
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Red face Κουμπί Εντολής σε φόρμα

Παιδιά Καλησπέρα. Χθές και σήμερα έψαξα σε βιβλία και στο Internet να βρω πως γίνεται να βάλω κουμπί εντολής σε φόρμα. Όπως θα δείτε στο συνημμένο έκανα μια πρώτη προσπάθεια αλλά δεν λειτουργεί τι φταίει και αν είναι δυνατόν να μου πείτε τις κινήσεις ή αν υπάρχει κάτι στο Internet με εικόνες γιατί είμαι οπτικός τύπος εγώ
Θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. ¨Εχω φτιάξει ένα ερώτημα (έτους) που βάζω ΑΠΟ....ΕΩΣ.... Υπάρχει κάποια εντολή (να φτιάξω κουμπί) που να μου τυπώνει αμέσως το επόμενο δίμηνο από την ημέρα που το ζητάω;;;;
Αυτά τα λίγα χαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!! Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb Stromata.1.2.1.mdb (812,0 KB, 38 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-11, 22:30
Όνομα: ΤΖΙΜΗΣ
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Πύργος Ηλείας
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Χρήστο καλησπέρα.Στο πίνακα που έχεις διαπιστώνω ότι έχεις δύο πεδία με την ημερομηνία αγοράς.Στη συνέχεια θέλεις να βάλουμε ένα κουμπί εντολής.Πέσμα μας συγκεκριμένα ποιά έκθεση θέλεις να ανοίγει και πως.
Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-11, 08:02
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παιδιά γειά σας και ΚΑΛΗΜΕΡΑ. Τζίμη γειά σου και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Λοιπόν εγώ όλα τα ερωτήματα τα έχω κάνει βάσει του Hm_agoras_ που στην φόρμα το έχω μετονομάσει σε Ημ. Εντολής.
Λοιπόν ας τα πάρουμε λίγο από την αρχή : 1) Έχω την στήλη Hm_eidopiisis που παίρνει στοιχεία από το Hm_agoras_ και δίνει αποτέλεσμα μετά από ένα 6μηνο. 2) έχω φτιάξει δύο Εκθέσεις με κριτήριο Between [ΑΠΟ] And [ΕΩΣ] η μία μου δίνει τον μήνα και η άλλη το έτος. 3) Έχω φτιάξει ένα κουμπί που του έδωσα να ανοίγει την έκθεση έτους, αλλά δεν δουλεύει γιατί;;;;;;; και 4) και το κυριότερο θέλω αν γίνεται να καταργήσω τις εκθέσεις που έχω φτιάξει και με ένα κουμπί εντολής να μου δίνει αυτά που θα έδινε η έκθεση έτους μέσα στο επόμενο δίμηνο από την ημερομηνία που θα δώσω εγώ εντολή. Δηλαδή να παίρνει στοιχεία από την Hm_eidopiisis και να μου δίνει στο επόμενο δίμηνο από σήμερα (ημέρα που θα πατάω το κουμπί) ποιά στρώματα που έχουν κλείσει εξάμηνο. Έγραψα πολλά αλλά ελπίζω να σου/σας έδωσα να καταλάβεις/καταλάβετε. Σε/σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας τέτοια εποχή
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-07-11, 00:24
Όνομα: Δημήτρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους τους φίλους.
Φίλε Χρήστο ασχολήθηκα λίγο με το πρόβλημά σου και σου παρουσιάζω μια λύση που δεν ξέρω αν είναι αυτό που ζητάς.
Αυτό που κάνει το κουμπί είναι να παρουσιάζει στην έκθεση "Pelates_" τις εγγραφές που η τιμή του πεδίου Hm_eidopiisis είναι μεταξύ της σημερινής και 2 μήνες μετά.
Δες το συνημμένο και πες μας αν είναι αυτό που θέλεις.
Φιλικά Δημήτρης...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb Stromata.1.2.1.mdb (352,0 KB, 42 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-07-11, 18:02
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Red face

Παιδιά γειά σας. Δημήτρη σε ευχαριστώ είναι αυτό που ήθελα, απλά στην έκθεση που ανοίγει με το κουμπί δεν πάνε με την σειρά (Αυξουσα) σύμφωνα με την Hm_eidopiisis. Δοκίμασα ταξινόμηση Αύξουσα σε προβολή σχεδίασης στο Pelates_ αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Πως γίνεται;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-07-11, 18:19
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ΟΚ το έλυσα (το βρήκα)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-07-11, 09:57
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Red face

Παιδιά γειά σας. Δημήτρη σε ευχαριστώ είναι αυτό που ήθελα, απλά στην έκθεση που ανοίγει με το κουμπί δεν πάνε με την σειρά (Αυξουσα) σύμφωνα με την Hm_eidopiisis. Δοκίμασα ταξινόμηση Αύξουσα σε προβολή σχεδίασης στο Pelates_ αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Πως γίνεται;;;;; Αυτό ήταν το μήνυμά μου και μετά το έλυσα. Έλα όμως που πιστεύω ότι κάνω τις ίδιες κινήσεις και στα άλλα δύο κουμπιά που έφτιαξα ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗ Στο κουμπί ΜΗΝΑ βάζω 1/7-31/7/2011 και δεν βγαίνει ταξινομημένα, όπως επίσης και στο κουμπί ΧΡΟΝ.ΔΙΑΣΤ. βάζω 1/7-31/8/2011 και πάλι τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως τα κατάφερα πριν και τώρα δεν μπορώ. Ίσως έχει σταματήσει το μυαλό μου, λίγη βοήθεια.....
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb Stromata.1.2.1.F.mdb (368,0 KB, 11 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-07-11, 14:02
Όνομα: Δημήτρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 25-02-2010
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλοι μου.
Χρήστο έκανα κάποιες αλλαγές, και περιμένω να μου πεις αν σου κάνει.
Στο κουμπί Μήνας επιλέγεις το μήνα που θέλεις να δείς. Αν δεν το θέλεις έτσι πες μου να το αλλάξουμε πάλι.
Φιλικά Δημήτρης...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: mdb Stromata.1.2.1.F.mdb (408,0 KB, 47 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-07-11, 20:09
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Red face

Παιδιά γειά σας. Όλα τα παιδιά αλλά και εσένα Δημήτρη δεν ξέρω πως να σας ευχαριστήσω για όλη την βοήθεια που μου έχετε προσφέρει. Ένα μεγάλο είναι πολύ λίγο για όσα :lolol: μου έχετε χαρίσει. Λοιπόν όποιος από εσάς σας φέρει ο δρόμος σας προς την ΤΡΙΠΟΛΗ θα ήθελα να με ενημερώσετε για ένα ευχαριστώ από κοντά και σας περιμένω και για ένα και πάλι ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τον χρόνο σας και να ξέρετε ότι τίποτα δεν πάει χαμένο στην ζωή. Όταν βοηθάς θα το βρεις..................
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-07-11, 20:10
Xristos
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Αλήθεια Δημήτρη πως έκανες την ταξινόμηση δεν μου είπες για να το ξέρω για την άλλη φορά και για να μην ενοχλώ γι τόσα απλά πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε απαντήσεις
Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Ο κώδικας ΒΒ είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας
Trackbacks are εκτός λειτουργίας
Pingbacks are εκτός λειτουργίας
Refbacks are εκτός λειτουργίας


Παρόμοια Θέματα

Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
[ Φόρμες ] Φίλτρο σε κουμπί εντολής gpapad Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 8 17-03-14 16:18
Εικόνα σε κουμπί εντολής kellis Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 14-11-13 17:05
Εφέ σε κουμπί εντολής alex Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 18-03-12 09:26
ΚΟΥΜΠΙ ΕΝΤΟΛΗΣ jimrenoir Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 1 20-05-11 10:43
Κουμπί εντολής σε έκθεση Melisson Access - Ερωτήσεις / Απαντήσεις 2 10-04-11 20:48


Η ώρα είναι 22:22.