Θέμα: Ερωτήματα Κριτήρια ερωτήματος

Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 22-10-16, 21:19
dimitrisp Ο χρήστης dimitrisp δεν είναι συνδεδεμένος
Όνομα: Δημήτρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 20-07-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Γεια σας.

Γιώργο, επανέρχομαι μετά από τις δοκιμές που έκανα στη βάση μου και παραθέτω τα ακόλουθα:

α) Προσάρμοσα στη βάση μου την τελευταία πρότασή σου και λειτούργησε άψογα.
Το δε πρόβλημα της μη εμφάνισης στοιχείων των λοιπών ερωτημάτων (που ανάρτησα στο ως άνω μήνυμά μου χθες, 18:09) εξαλείφθηκε.

β) Ωστόσο, με προβλημάτισε και έδωσα ιδιαίτερη βαρύτητα στην ορθή άποψή σου
ότι, "όταν δεν υπάρχουν εγγραφές, που να ικανοποιούν τα κριτήρια, το φυσιολογικό είναι το ερώτημα να είναι κενό".

γ) Γι`Αυτό, ύστερα από διάφορες δοκιμές κατέληξα στο εξής:

Άλλαξα τα ερωτήματα έτσι ώστε να μη δίνουν συγκεντρωτικά αποτελέσματα.Τα κριτήρια που υπήρχαν σ`αυτά τα άφησα όπως ήταν.
Κατόπιν, προκειμένου να έχω σύνολα έβαλα π.χ. σε ένα πεδίο του ερωτήματος SUME: Άθροισμα(([POSOEX])).
(Βλέπε συνημμένη βάση και σύγκρινε τα ερώτηματα Α1 και Α2)

Τελικά, δουλεύοντας κατ` αυτόν τον απλό τρόπο είχα και τα σύνολα που ζητούσα μέσω των ερωτημάτων αλλά το σημαντικότερο:
όταν ένα ερώτημα δεν είχε δεδομένα (Null) τα υπόλοιπα ερωτήματα εμφάνιζαν κανονικά τα στοιχεία τους στη Φόρμα!!!.

Συμπερασματικά, θα έλεγα ότι, ξεκίνησα με λάθος τρόπο για να επιτύχω το ζητούμενο και το χειρότερο είναι ότι δεν έθεσα ορθά και άμεσα το αρχικό ερώτημα στο Forum.

Πάντως σε κάθε περίπτωση σ` ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για την πολύπλευρη βοήθειά σου.

Αν είναι σαφή τα παραπάνω περιγραφόμενα και, βεβαίως, αν έχεις χρόνο, θα ήθελα την άποψή σου ( ή την άποψη απο οποιοδήποτε μέλος του Forum)
για την ορθότητα της σκέψης μου προς επίτευξη του επιδιωκόμενου σκοπού.

Καλή συνέχεια...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: accdb DbQueryDate6.accdb (408,0 KB, 7 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση