Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 23-03-16, 15:25
γιώργοςΚ Ο χρήστης γιώργοςΚ δεν είναι συνδεδεμένος
Όνομα: Γιώργος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2013
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 02-04-2013
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 738
Προεπιλογή

Έλα Γιώργο μου,

Όπως θα διαπιστώσεις στην βάση υπάρχουν δύο πίνακες, ο tblData και ο tblExclusive. Στον πρώτο πίνακα υπάρχουν τα δεδομένα τα οποία είναι σε ομάδες και στον δεύτερο πίνακα θέλω εφόσον ακολουθηθεί η διαδικασία απο την φόρμα Data να μπορώ να κάνω το εξής;

1. Να επιλέγω την ομάδα που θέλω μέσω του cboCategory και να φιλτράρει τα δεδομένα στην subfrmData. (δουλεύει όπως θα δεις μια χαρά)

2. Εφόσον επιλέξω την κατηγορία απο το cboCategory τότε θέλω μέσω του ChAllRec να επιλέγωνται όλα τα records στην subfrmData της κατηγορίας που είναι επιλεγμένη

3. Εάν πατήσω την εντολή cmdAdd (+) τότε τα συγκεκριμενα δεδομένα ΜΟΝΟΝ της επιλεγμένης κατηγορίας (εφόσον πατήσουμε δηλαδή το ChAllRec και επιλεγούν όλα της κατηγορίας ) να αποθηκεύονται στον δεύτερο πίνακα. Τώρα αν και δουλεύει εντούτις στον δεύτερο πίνακα (tblExclusive) μπαίνουν όλα τα δεδομένα του πρώτου πίνακα και εδώ είναι και το πρόβλημα..! Το ζητούμενο είναι να ενημερώνεται ο πίνακας μόνο με τα δεδομένα της κατηγορίας που επιλέξαμε

Σημειωτέο ότι όπως είναι τώρα το παράδειγμα δουλεύει κανονικά η πιο πάνω διαδικασία εκτός απο την επιλογή όλων της κατηγορίας που επιλέγεται απο το ChAllRec

Ελπίζω να σε έχω κατατοπήσει καλύτερα Γιλωργο μου..

Θα εκτιμήσω την βοήθεια σου.
Απάντηση με παράθεση