Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 13-07-15, 14:50
Dom Ο χρήστης Dom δεν είναι συνδεδεμένος
Όνομα: Δομνα
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007, Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 24-06-2015
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή αρχάρια κι έχω πελαγώσει...

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση και βοήθεια λάβω.
Είμαι καινούρια στο φόρουμ και εντελώς αρχάρια με την access. Μου ανατέθηκε όμως να φτιάξω μια βάση δεδομένων κι έχω πελαγώσει γιατί δεν ξέρω από που να ξεκινήσω με τη σχεδίαση..ποια δεδομένα θα είναι πίνακες, ποια φόρμες, ποια ερωτήματα κλπ.

Η βάση δεδομένων αφορά μια αποθήκη όπου υπάρχουν τρόφιμα για να σιτίζονται διάφοροι φιλοξενούμενοι. Αυτό που μου ζητήθηκε είναι να καταχωρείται το κάθε τρόφιμο στο οποίο θα δίνεται μια ετικέτα 1,2,3 κλπ για κάθε είδος. Δηλαδή μακαρόνι 1, μακαρόνι 2 και ρύζι 1, ρύζι 2 κλπ.
Για κάθε τρόφιμο θέλουμε να καταχωρείται η ημερομηνία εισαγωγής στο σύστημα, η ημερομηνία λήξης του, το αν είναι δωρεά και αν ναι από ποιον και όταν αυτό καταναλώνεται η ημερομηνία κατανάλωσης.
Θέλουμε επίσης κάπου να καταχωρείται ο αριθμός των ατόμων που σιτίστηκαν κάθε μέρα. Από εκεί και πέρα μου ζήτησαν τα εξής:
  1. Να τους βγάζει καθημερινά ειδοποίηση αν κάποιο ή κάποια προϊόντα έχουν λήξει.
  2. Να μπορούν να βλέπουν την ποσότητα των διαθέσιμων προϊόντων σε κάθε είδος (π.χ. 10 μακαρόνια, 20 κοτόπουλα)
  3. Να ξέρουν το μέσο όρο φιλοξενούμενων ανά μέρα.
  4. Να μπορούν να βλέπουν τη συσχέτιση των ατόμων με το πόσα προϊόντα καταναλώθηκαν ανά μήνα.

Συγνώμη αν σας κούρασα.Χρειάζομαι μόνο μια βοήθεια για να κάνω την αρχή και έπειτα ελπίζω να βρω την άκρη μόνη μου!
Σας ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση