Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 15-06-15, 18:05
dimitrisp Ο χρήστης dimitrisp δεν είναι συνδεδεμένος
Όνομα: Δημήτρης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2016
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 20-07-2014
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Νάσο, Κώστα Καλησπέρα
Επίσης Καλησπέρα στους φίλους του Forum

Κώστα, τελικά, δεν μπόρεσα να πετύχω το ζητούμενο με το συνημμένο που ανέβασες παραπάνω. Η εστίαση βρίσκεται πάντα στην πρώτη εγγραφή.
Παλιότερα, κάπου το έχω δεί (δε θυμάμαι που) να γίνεται με Recordset. Ωστόσο, με τις λίγες γνώσεις που έχω, δεν κατάφερα να συντάξω κατάλληλο Κώδικα γι΄ αυτό.

Προσπάθησα να προσαρμόσω την ιδέα (πρόταση) του Νάσου, χωρίς επιτυχία. Διότι, ναι μεν εμφανίζεται η συγκεκριμένη εγγραφή (που είναι και το ζητούμενο), αλλά όχι οι υπόλοιπες εγγραφές (που αφορούν το ιδιο IDP]) . Επίσης, ανοίγοντας απευθείας τη Φόρμα [SubFormAsa], μου
βγάζει ένα μήνυμα το οποίο με προτρέπει να είσαγω [Τιμή Παραμέτρου: Φόρμες!frmPA!Πεδίο1] και κατόπιν ανοίγοντας τη Φόρμα αυτή δεν εμφανίζεται καμιά εγγραφή.


Συμπερασματικά, εκείνο που θέλω να πετύχω είναι:

Όταν ανοίγω τη Φόρμα [frmPA] και κάνω κλικ στο [Πεδίο1] να ανοίγει η Φόρμα [frmPersons] στην οποία:

1) Να εμφανίζεται η συγκεκριμένη εγγραφή [IDP] και, επιπροσθέτως,
2) Να εμφανίζονται όλες οι εγγραφές του συγκεκριμένου [IDP] με την εστίαση να βρίσκεται στο ίδιο [Πεδίο1], στο οποίο προηγουμένως έκανα το κλικ.


Θα παρακαλούσα οποιονδήποτε φίλο του Forum αν έχει καμιά ιδέα για το ζητούμενο να βοηθήσει στην επίλυσή του. Θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.


Φιλικά/Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση