Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 07-12-12, 19:25
mixailangelos Ο χρήστης mixailangelos δεν είναι συνδεδεμένος
Όνομα: Μσνώλης
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 04-12-2012
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ασχετος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό μεσημέρι στο forum.

Μανώλη,
αν κατάλαβα καλά,
βάλε ένα κουμπί στην φόρμα που να ανοίγει το report
και στο συμβάν κλίκ του κουμπιού βάλε αυτόν τον κώδικα
Κώδικας:
    DoCmd.OpenReport _
            "όνομα έκθεσης", _
            acViewPreview, _
            "", _
            "[ονομα πεδίου κωδικού πελάτη πίνακα]=" & [Forms]![όνομα φόρμας]![ονομα κωδικου πελάτη πεδίου φόρμας]
σε περίπτωση που ο κωδικός είναι αριθμός
αν είναι αλφαριθμητικό πρέπει
"[ονομα πεδίου κωδικού πελάτη πίνακα]='" & [Forms]![όνομα φόρμας]![ονομα κωδικου πελάτη πεδίου φόρμας] & "'"

ελπίζω να σου κάνει.
Κώστα για κάποιο λόγο δεν δουλεύει. Είναι αλφαριθμητικό και χρησιμοποίησα την δεύτερη εκδοχή που μου έστειλες. Αλλα όταν ανοιγω την έκθεση δεν μπορεί να παρει τον αριθμο απο την φόρμα(κωδικό πελάτη) και μου ετοιμάζει έκθεση για όλους τους πελάτες. Στον κώδικα που μου έστειλες έχω βάλει 1. "όνομα έκθεσης"= το ονομα της έκθεσης που δημιούργησα, η οποία ανοίγει και με το πάτημα του κουμπιού. 2. "ονομα πεδίου κωδικού πελάτη πίνακα"= το όνομα που έχει το πεδίο κωδικός πελάτη, στον πίνακα πελάτες απο όπου και προέρχεται. 3. "όνομα φόρμας" = το όνομα της φόρμας μεσα στην οποία έχω βάλει και το κουμπί που παταμε για να ανοίξει η έκθεση. 4. "ονομα κωδικου πελάτη πεδίου φόρμας": το όνομα του πεδίου (μέσα στην φόρμα που ανέφερα πριν απο λίγο στο 3) που βρίσκεται ο Κωδικός πελάτη και που θέλω να χρησιμοποιήσει η έκθεση. Αν θεωρείς ότι κάτι έκανα λαθος πές μου όποτε μπορέσεις.
Απάντηση με παράθεση