Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 04-12-12, 12:27
ασχετος Ο χρήστης ασχετος δεν είναι συνδεδεμένος
Όνομα: Κώστας
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2010
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική
 
Εγγραφή: 22-01-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixailangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπέρα. Σε μια φόρμα που έχω σχεδιάσει, έχω στο επάνω μέρος τα βασικά στοιχεία ενός πελάτη. Από κάτω έχω τα ασφαλιστικά συμβόλαια που έχει κάνει , και επειδή οι κατηγορίες είναι πολλές, έχω βάλει Tabs(καρτελάκια) ώστε να επιλέγει ο χρήστης ποια από τις κατηγορίες θέλει να δεί. Το πρόβλημα μου είναι όταν θέλω να εκτυπώσω τα στοιχεία του συγκεκριμένου πελάτη. Γιατί όταν κάνω απλή εκτύπωση, εκτυπωνονται μόνο τα στοιχεία της Καρτέλας που είναι ανοιχτή. Οπότε σκέφτηκα αν θα ήταν χρήσιμο σε αυτή την περίπτωση να δημιουργήσω μια έκθεση, αλλά δεν ξέρω πώς να είσάγω σε μία έκθεση όλα τα στοιχεία του εκάστοτε πελάτη αυτοματοποιημένα. Δηλαδή πώς να κανω κλικ σε κουμπί εκθεσης επάνω στην φόρμα και η έκθεση που θα δημιουργείται να παίρνει απευθείας τον κωδικό πελάτη, του πελάτη που θα έχω ανοιχτό και να το εκτυπώνει.
Καλό μεσημέρι στο forum.

Μανώλη,
αν κατάλαβα καλά,
βάλε ένα κουμπί στην φόρμα που να ανοίγει το report
και στο συμβάν κλίκ του κουμπιού βάλε αυτόν τον κώδικα
Κώδικας:
    DoCmd.OpenReport _
            "όνομα έκθεσης", _
            acViewPreview, _
            "", _
            "[ονομα πεδίου κωδικού πελάτη πίνακα]=" & [Forms]![όνομα φόρμας]![ονομα κωδικου πελάτη πεδίου φόρμας]
σε περίπτωση που ο κωδικός είναι αριθμός
αν είναι αλφαριθμητικό πρέπει
"[ονομα πεδίου κωδικού πελάτη πίνακα]='" & [Forms]![όνομα φόρμας]![ονομα κωδικου πελάτη πεδίου φόρμας] & "'"

ελπίζω να σου κάνει.
Απάντηση με παράθεση