Θέμα: Φόρμες Ανανέωση Δεδομένων

Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 16-10-12, 11:14
Dangel82 Ο χρήστης Dangel82 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
Όνομα: Αγγελος
Έκδοση λογισμικού Office: Ms-Office 2003, Ms-Office 2007
Γλώσσα λογισμικού Office: Ελληνική, Αγγλική
 
Εγγραφή: 29-04-2010
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Καλημέρα κι απο εμένα...
Αντιμετώπισα το πρόβλημά σου σε βάση που δουλεύω αρκετό καιρό τώρα..
Έχω 4-5 χρήστες πάνω στην βάση οπότε ο κάθε χρήστης κάθε φορά μπορεί να ανοίξει την ίδια εγγραφή με την ίδια φυσικά φόρμα και να υπάρχει πρόβλημα στα δεδομένα, πότε θα σώσει στην βάση τα δεδομένα, ή πότε θα επιτρέπει την αλλαγή τους κλπ...

Εγώ το δουλεύω ως εξής,
α) όρισα login στην βάση ώστε να ξέρω κάθε φορά ποιος χρήστης ανοίγει ποια εγγραφή (προσωρινός πίνακας ανοικτών εγγραφών)
β) Στο άνοιγμα της εγγραφής στον πίνακας ανοικτών εγγραφών γράφω μια γραμμή με τα στοιχεία του χρήστη και την ανοικτή εγγραφή
γ) Στο κλείσιμο της εγγραφής διαγράφω αυτή την εγγραφή
δ) Εάν πριν να κλείσει η εγγραφή, 2ος χρήστης πάει να ανοίξει την ίδια εγγραφή, τότε κλειδώνω την όποια μεταβολή στα δεδομένα, και τον ενημερώνω με ένα msgbox για αυτό.

Την παραπάνω διαδικασία την επέλεξα, ώστε ο χρήστης να έχει γνώση για την επεξεργασία της εγγραφής απο 2ο χρήστη, αλλά και για την ακεραιότητα των δεδομένων της βάσης...

Οπότε κάθε φορά που ο χρήστης ανοίξει την φόρμα μπορεί να δει (ή να ξέρει) εάν τα δεδομένα του είναι "φρέσκα" ή μεταβάλλονται...

Όσο για το refresh των δεδομένων σου με το Me.requery, όπως πρότεινε και ο Τάσος θα κάνεις την δουλειά σου...

Ελπίζω να βοήθησα (κάπως...) ...
__________________
Always Look on the Bright Side of Life!
Απάντηση με παράθεση